Вчені визначили справжню причину землетрусу на Гаїті

Вчені: у катастрофічному землетрусі на Гаїті винен невідомий раніше розлом земної кори.

Катастрофічний землетрус, що зруйнував в січні цього року Гаїті, був викликаний процесами, що відбуваються в раніше невідомому розломі земної кори. Як повідомляє Бі-Бі-Сі, до такого висновку дійшли фахівці. Ця подія, додають вони, може бути першою ознакою наявності в цьому районі Атлантики великої сейсмічної зони.

Через Порт-о-Пренс, столицю Гаїті, проходить розлом Енрікільо-Плантейн-Гарден. Саме на нього спочатку покладали провину за січневу трагедію, що забрала за різними даними від 200 до 300 тисяч життів і залишила без даху над головою 1,5 млн людей. Проте тепер, за словами вчених, вони мають у своєму розпорядженні докази, що цей розлам не мав відношення до землетрусу.

Про це Ерік Кале з університету Пердью в американському штаті Індіана повідомив на конференції Американського геофізичного союзу, що проходить зараз у бразильському місті Фос-ду-Ігуасу. Січневий землетрус, додав Кале, був куди більш складним, ніж вважали досі.

Найпершою ознакою, за словами американського фахівця, стало те, що вздовж розлому Енрікільо не було виявлено ніяких розривів земної поверхні. З'ясувавши це, геологи стали вивчати інші розломи і тріщини в земній корі, зрушення якої могли призвести до поштовхів величезної сили.

Скориставшись найсучаснішими технічними засобами - в тому числі радаром і системою глобального позиціонування GPS, - доктор Кале і його колеги зуміли продемонструвати, що "структура зрушень була не подібна до ковзання, яке спостерігається у вертикальних розломах, таких як Енрікільо".

Подальші розрахунки показали: пояснити подію можна, лише якщо співвіднести цей зсув з розломом, який - якщо рухатися зі сходу на захід - іде як би по дотичній до Енрікільо, а потім повертає на 60 градусів на північ.

Цей раніше не нанесений на карту розлом привернув увагу вчених лише завдяки самому землетрусу, хоча тепер вони припускають, що він може бути складовою частиною великої системи сейсмічних розломів.

Як сказав доктор Кале, пошуки і вивчення цієї системи є надзвичайно важливою сходинкою у процесі визначення "довгострокового рівня небезпеки для Гаїті".

"Зрушення в розломах під час землетрусу змінить рівень ризику в регіоні в тій мірі, у якій цей рівень залежить від місцезнаходження розлому, геометрії і зсуву, - пояснив учений. - У деяких районах ризик може злегка збільшитися, в інших - зменшитися. І зараз ми намагаємося зрозуміти, якими можуть бути наслідки для південного Гаїті ".

Читайте також:

Вчені склали список столиць, які піддаються ризику руйнувань

На Гаїті знайшли живим чоловіка, який пролежав під завалами майже місяць

На Гаїті голодують два мільйони людей, мільйон стали біженцями

Чавес: землетрус на Гаїті влаштували військові США

ВідеоРуйнівний землетрус на Гаїті

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: