Вчені вперше зробили карту таємничих надр Марса: що приховує Червона планета

Вчені вперше зробили карту таємничих надр Марса: що приховує Червона планета

Фото: NASA

Ядро Марса займає близько половини внутрішньої частини планети - набагато більше, ніж очікували вчені.

Вчені вперше в історії розробили карту надр Марса.

Про це пише журналі Science.

Вона стала кульмінацію дворічних досліджень і десятиліть планування з посадковим апаратом NASA InSight - стаціонарним науковим роботом, який був розгорнутий на Марсі у 2018 році з єдиною місією - вивчення невидимих ​​"нутрощів" Червоної планети. Приблизно через місяць після посадки на рівнину, відому як Elysium Planitia, InSight за допомогою своєї роботизованої руки встановив крихітний сейсмометр на марсіанській поверхні і почав прислухатися до маркерів - сейсмічних коливань на планеті, подібних до землетрусів на Землі.

"На відміну від Землі, Марс не має тектонічних плит; натомість його кора нагадує одну гігантську плиту", - написали в заяві дослідники NASA. Але в марсіанській корі все ще утворюються розломи або переломи гірських порід через напруження, які спричинені незначним зменшенням планети, коли вона продовжує охолоджуватися. 

Ці руйнування можуть спричинити сейсмічні вібрації - і за останні два роки InSight виявив 733 з них. Використовуючи 35 найбільших землетрусів (кожен розміром від 3 до 4,0 балів), дослідники NASA підрахували, наскільки швидко і як далеко сейсмічні хвилі рухались у межах планети, дозволяючи їм скласти карту її внутрішніх структур.

Команда виявила, що, як і Земля, внутрішні частини Марса складаються з трьох шарів - кори, мантії та ядра, але розміри та склад цих шарів значно відрізняються. Наприклад, марсіанська кора набагато тонша, ніж очікували дослідники, глибиною від 20 до 37 кілометрів від 12 до 23 миль і містить два-три підшари. 

Під корою знаходиться значна мантія, що простягається приблизно на 1560 км під марсіанською поверхнею, а потім гігантське ядро, яке починається приблизно на півдорозі між поверхнею та центром планети. Ядро - розплавлене, як і зовнішнє ядро ​​Землі - було і більшим, і більш рідким, ніж очікували дослідники.

Вчені досі не знають, чи містить Марс тверде внутрішнє ядро, як Земля - однак, просто вимірювання зовнішнього ядра планети лише через кілька років дослідження є надзвичайним досягненням, на думку дослідників.

"Для вимірювання ядра Землі вченим знадобилися сотні років", - йдеться у заяві Саймона Штайлера, провідного автора однієї робіт та професора наук про Землю швейцарського дослідницького університету ETH Цюриха. 

Читайте також: 

Новини світу: китайський марсохід надіслав перші зображення планети

Новини світу: китайський марсохід надіслав перші зображення планети

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Космічна Одіссея
Наступна публікація