Вчені з'ясували, які побічні ефекти можуть виникнути після третьої дози вакцин від коронавірусу

Вчені з'ясували, які побічні ефекти можуть виникнути після третьої дози вакцин від коронавірусу

Фото: Associated Press

Більшість побічних реакцій минали за кілька днів.

Більшість побічних ефектів після третьої дози вакцин від коронавірусу від компаній Pfizer і Moderna є легкими або помірними і схожі до тих, які виникають і після другого щеплення. Найчастіше після процедури може з'явитися біль в місці щеплення, набряк і почервоніння, а також слабкість.

Дослідження про кількість побічних ефектів після отримання пацієнтами "бустерної" дози вакцин Pfizer/BioNTech і Moderna, провели науковці Центру контролю та профілактики захворювань США (CDC).

У дослідженні взяли участь понад 22 тисячі людей, серед яких були пацієнти з ослабленим імунітетом, які входять до групи особливого ризику. Вони підписалися на застосунок для смартфонів з безпеки вакцин і отримали ревакцинацію в період від 12 серпня до 19 вересня препаратами Moderna або Pfizer/BioNTech.

У CDC уточнили, що найчастішими побічними ефекти після "бустерного" щеплення були:

  • біль, почервоніння в місці ін'єкції - 71%,
  • слабкість - 56%,
  • головний біль - 43%,
  • погане самопочуття - 28%.

За даними науковців, також після "бустерної" дози состерігалися різі в животі і м'язах, розлад шлунково-кишкового тракту або слабкість в тілі. Водночас, 28% учасників наступного дня після процедури не могли виконувати звичні справи; 11,3% не вийшли на роботу або навчання; 1,8% респондентів звернулися до лікаря, а 0,1% осіб - довелося госпіталізувати до лікарні. 

Згідно з результатами, у вакцинованих третьої дозою Moderna локальні побічні ефекти зустрічалися частіше, ніж після другої дози - 84,7% і 83,5%, а системні спостерігалися рідше - 79% і 81,3%.

Схожі результати були у людей, які отримали щеплення Pfizer/BioNTech: після третьої дози частіше зустрічалися локальні побічні ефекти - 74,1% і 71,7%, а системні рідше, ніж після другої дози - 69,2% і 71,7% .

За словами фахівців, дослідження і ревакцинацію провели через "Дельта-штам" коронавірусу, від якого стандартні схеми вакцинації не завжди ефективні.

До слова, системні реакції - це ті, які відбулися за межами місця ін'єкції, наприклад, біль у животі чи м’язах, діарея або слабкість.

Нагадаємо, міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко заявив, що МОЗ розглядає можливість рекомендації так званого бустерного щеплення від COVID-19 для повністю вакцинованих. Але кінцеве рішення буде дещо пізніше. Наразі в пріоритеті МОЗ є вакцинація літніх людей та, як наслідок, досягнення колективного імунітету.

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.

Що таке "бустерна доза вакцинації" — "Секретні матеріали"

Що таке "бустерна доза вакцинації" — "Секретні матеріали"

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Вакцина проти коронавірусу
Наступна публікація