Вчені запустили Великий адронний коллайдер

Перший після аварії восени 2008 року пучок протонів успішно пройшов по всьому кільцю Великого адронного коллайдера. Деталі - на відео (без коментарів. АР).

Вчені знову запустили Великий адронний коллайдер.

Перший після аварії восени 2008 року пучок протонів успішно пройшов по всьому кільцю Великого адронного коллайдера, повідомив по телефону співробітник Європейської організації ядерних досліджень (ЦЕРН).

”Перший пучок повністю пройшов по кільцю. Жодних проблем не виникло”, - сказав співрозмовник агентства, який знаходиться в контрольному центрі прискорювача.

Минулого року саме проходження протонів по всьому кільцю прискорювача було названо запуском коллайдера, на цю подію були запрошені журналісти, і вчені відзначали успіх шампанським. Цього року ЦЕРН обіц їроапросити пресу на перші зіткнення частинок на енергії 7 тераелектронвольт, це, як очікується, відбудеться тільки в лютому.

Великий адронний коллайдер створений ЦЕРНом за участю фізиків з багатьох країн. Він розташований на кордоні Швейцарії та Франції. У його 27-кілометровому кільці стикатимуться пучки протонів, розігнані до майже світлової швидкості.

Прискорювач був запущений у вересні 2008 року, однак через декілька днів був зупинений через аварію. Ремонт і модернізація тривали більше року. Учені сподіваються одержати перші наукові результати в лютому 2010 року.

Довідка. Проект прискорювача задуманий як великомасштабна міжнародна програма. У роботі зі спорудження ВАК брали участь близько 10 тисяч осіб із 44 країн світу.

Ідея проекту ВАК народилася в 1984 році і була офіційно схвалена в 1994 році. Будівництво почалося в 2001 році після закінчення роботи попереднього великого прискорювача ЦЕРН - електрон-позитронного коллайдера (ЛЕП). ВАК побудований у вже існуючому тунелі (який раніше займав ЛЕП) завдовжки 26,659 км. Він прокладений на глибині близько ста метрів на території Франції і Швейцарії. Направляти частинки буде магнітне поле, яке створять декілька тисяч надпровідних магнітів, що працюють при температурі -271 градус за Цельсієм.

Критики експерименту відзначають, що він може бути небезпечним за своїми можливими наслідками. Серед останніх - створення усередині прискорювача в результаті розпаду елементарних частинок нового простору - ”чорної діри”, яка здатна поглинути Землю.

Більшість учених вважають, що подібні припущення ”фантазіями”.

Читайте також:

Великий адронний коллайдер пообіцяли запустити у п'ятницю

Великий адронний колайдер буде запущений на цьому тижні

Чергову спробу запустити коллайдер зірвав шматок булки

Вчені вважають, що адронний коллайдер зламав сам Бог

ВідеоВчені запустили Великий адронний коллайдер

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: