Вчені: зміщення земної осі загрожує новими катаклізмами

Вчені пояснили, що зміщення земної осі веде до порушення рівноваги земного і зоряного року і пов'язане зі зміною астрономічних координат. Цей феномен може вести до подальшого почастішання природних катаклізмів.

Землетрус магнітудою 9, що стався у п'ятницю в Японії, призвів до зміщення осі обертання Землі майже на 10 сантиметрів, повідомив Національний інститут геофізики і вулканології Італії.

В той же час у НАСА повідомили, що землетрус привів до зсуву на 17 сантиметрів і до скорочення тривалості земних діб на 1,8 мікросекунди.

Власна вісь Землі (figure axis) - вісь, навколо якої Земля збалансована за масою. Зміщення земної осі веде до порушення рівноваги земного і зоряного року і пов'язане зі зміною астрономічних координат. Цей феномен, з одного боку, викликаний сильними землетрусами, з іншого боку - може вести до подальшого почастішання природних катаклізмів.

11 березня 2011 землетрус магнітудою 8,9 стався в Японії. Його епіцентр знаходився в 373 кілометрах на північний схід від Токіо, а осередок залягав на глибині 24 кілометрів.

Спеціаліст Лабораторії реактивного руху (JPL) НАСА Річард Гросс (Richard Gross) вважає, що землетрус міг спричинити зміщення осі Землі приблизно на 15 сантиметрів убік 139-го градуса східної довготи. Тривалість дня повинна скоротитися на 1,6 мікросекунди.

Фахівці Національного інституту геофізики і вулканології Італії повідомили про те, що, за їхніми розрахунками, в результаті землетрусу вісь змістилася майже на 10 сантиметрів.

27 лютого 2010 землетрус магнітудою 8,8 стався в Чилі. Дослідник лабораторії реактивного руху NASA Річард Гросс припустив, що в результаті підземних поштовхів, обертання Землі змінилося. Використовуючи складну модель, Гросс разом з групою вчених розрахував, що землетрус могло скоротити кожен земний день на 1,26 мікросекунди. Крім того, землетрус відхилило вісь обертання Землі на 2,7 мс (в проекції на поверхні близько 8 см).

За даними лабораторії реактивного руху НАСА (США), в результаті землетрусу протяжність доби скоротилася на 6,8 мікросекунд, а земна вісь змістилася приблизно на 7 сантиметрів.

26 грудня 2004 близько 03:00 за київським часом в акваторії Індійського океану поблизу північної частини острова Суматра (Індонезія) Національним центром сейсмологічної інформації США був зафіксований підземний поштовх силою 8,9 балу за шкалою Ріхтера. Близько 07:00 за Києвом на північний схід від острова був зафіксований ще один - силою 7,3 бала. Потім протягом години була зафіксована серія поштовхів силою близько 6 балів, що прямували хвилею від острова Суматра у напрямку до Андаманських островів (Індія). Підземні поштовхи спричинили виникнення цунамі, що обрушилося, зокрема, на узбережжя Індії, Індонезії, Таїланду і Шрі-Ланки.

Ряд російських вчених з сумнівами відносяться до повідомлень про усунення осі Землі. Володимир Сурдін, старший науковий співробітник Державного астрономічного інституту ім. П. К. Штернберга вважає, що "сама вісь обертання Землі не може зміститися в результаті землетрусу. Це просто неможливо. Для цього потрібний потужний зовнішній вплив. Землетруси - це внутрішня справа Землі. Через них може зміститися частина земного тіла, земна кора. Земна поверхня "ходить" приблизно на один метр протягом тимчасового періоду близько 400 днів. Довгострокові спостереження показують, що за 20 років зміщення земної кори може становити близько 15 метрів. Але протягом року - не більше одного метра. Так що невеликі, наприклад 10 сантиметрів, зміщення земної кори можливі".

За словами співробітника лабораторії гравіметрії Державного астрономічного інституту імені Штернберга (ГАІШ) МДУ Леоніда Зотова, теоретичні зсуви осі на 6-8 сантиметрів передбачалися для багатьох великих землетрусів, проте вони не були підтверджені спостереженнями.

Зотов відзначає, що одержати потрібні для перевірки розрахунків спостереження можна за допомогою декількох систем, зокрема угруповання супутників GPS, яка чотири рази на добу визначає координати географічних полюсів Землі. Отримати ці координати в більш високій роздільній здатності можна, але для цього потрібно запустити програму обробки. Це, за висловом Зотова, "річ нетривіальна". Існує також система радіотелескопів з наддовгою базою (РНДБ), яка дає координати раз на добу.

Леонід Зотов відзначає, що ці зміни поки що не вдавалося спостерігати, якщо вдасться провести подібний моніторинг - "це буде великий прогрес".

Власна вісь Землі трохи зміщується і сама по собі, без будь-яких катастрофічних подій, в результаті повільних геологічних процесів. Наприклад, останній льодовиковий період завершився близько 11 тис. років тому, і величезні маси льоду зникли з поверхні материків і океанів. Це не тільки призвело до перерозподілу маси, але і "розвантажило" земну мантію, дозволивши їй взяти форму, близьку до сферичної. Процес цей ще не завершено, і в результаті нього вісь, на якій "балансує" наша планета, природним чином зміщується приблизно на 10 сантиметрів на рік.

Слідкуйте за новинами про наслідки потужного землетрусу і цунамі в Японії тут.

Читайте також:

Через землетрус в Японії вісь Землі знову змістилася: планета почала обертатися швидше

Кількість загиблих і зниклих безвісти в Японії перевищує 4,5 тис осіб

У зруйнованій землетрусом та цунамі Японії почалося виверження вулкана

ВідеоВісь землі змістилася

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: