Вчені змоделювали клімат стародавньої Землі

Ордовицький період тривав з 488 млн років тому до 443 млн років тому. Багато вчених вважають, що рівень CO2 в земній атмосфері в цей час значно - до 20 разів - перевищував сьогоднішній.

Вчені реконструювали кліматичні пояси - широкі, однорідні в кліматичному відношенні області земної кулі - ордовицького періоду і виявили, що вміст вуглекислого газу в атмосфері в цей період був нижчим, ніж вважалося. Робота дослідників опублікована в журналі Proceedings of the National Academy of Sciences.

Ордовицький період тривав з 488 млн років тому до 443 млн років тому. Багато вчених вважають, що рівень CO2 в земній атмосфері в цей час значно - до 20 разів - перевищував сьогоднішній. Проте зробити однозначні висновки про точний зміст вуглекислого газу вчені не можуть, бо збереглося дуже мало ознак, за якими можна було б відновити цей параметр. Тим не менше, частина фахівців не впевнена в тому, що нинішні оцінки невірні, з причини того, що в ордовику мав місце короткий льодовиковий період. При високому вмісті в атмосфері CO2 - сильного парникового газу - така подія є малоймовірною.

Автори нової роботи намагалися з'ясувати кліматичні особливості ордовика, вивчаючи скам'янілі останки хітінозоа, - капсули розміром від 30 до 500 мікрометрів. На сьогоднішній день учені точно не знають, яка точна природа хітінозоа, але, згідно найбільш популярної точці зору, це скам'янілі кладки стародавніх мікроскопічних істот. Дослідники проаналізували географічну локалізацію хітінозоа і на підставі цих даних змогли відновити картину кліматичних поясів ордовицького періоду.

Вчені зробили висновок, що кліматичні пояси в ордовику зсунулися, однак зсув цей був вельми незначним і нагадував зміну в розташуванні поясів, що сталася в ході останнього льодовикового періоду. Настільки слабка зміна поясів, на думку авторів, вказує, що в атмосфері в ордовицький період містилося значно менше CO2, ніж було прийнято думати - за оцінками авторів, концентрація цього газу перевищувала поточну не більше ніж у п'ять разів.

Їхня робота побічно вказує на значущість глобального потепління. Раз клімат Землі залишався настільки стабільним протягом мільйонів років, надзвичайно різкі змін, що відбуваються зараз, можуть мати дуже серйозні наслідки.

Читайте також:

Науковці прогнозують спекотне літо у найближчі 7 років

Терміну "глобальне потепління" виповнилося 35 років

Через спеку Україні загрожують епідемія малярії та новий Чорнобиль

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: