Вчені змоделювали вигляд Землі у майбутньому: на планеті можуть утворитися суперконтиненти

Вчені змоделювали вигляд Землі у майбутньому: на планеті можуть утворитися суперконтиненти

Геофізики з США уявили, який вигляд матиме Земля у віддаленому майбутньому.

Дослідження показало, що через 200 мільйонів років на нашій планеті можуть знову утворитися суперконтиненти, і це вплине на клімат.

Про це повідомляє Американський геофізичний союз (AGU).

Як зазначають, вчені вивчили два сценарії. Відповідно до першого, континенти перейдуть до Північної півкулі, залишивши в Південній "самотню" Антарктиду. Згідно з другим, континенти розташовуватимуться біля екватора, і створений ними масив суші захопить обидві півкулі.

Перший сценарій призведе до значного зниження температур. За словами вчених, льодовиковий період стане найсуворішим в історії Землі і триватиме не менше ніж 100-150 мільйонів років.

Відомо, що за останні три мільярди років зовнішній вигляд нашої планети кілька разів змінювався. Ділянки суші спочатку тіснилися разом, утворюючи суперконтиненти, потім розпадалися на окремі частини. Вважають, що останнім суперконтинентом була Пангея, яка існувала приблизно від 300 до 200 мільйонів років тому і включала в себе те, що зараз є Африкою, Європою і обома Америками. Вчені давно припускали, що в майбутньому материки можуть знову зійтися.

У межах нового дослідження геофізики розрахували тектоніку плит, врахували рельєф (гористий або плоский). Крім того, вони передбачили, що в майбутньому Земля буде обертатися трохи повільніше, ніж сьогодні. Так, через 250 мільйонів років тривалість доби зросте приблизно на 30 хвилин. Зросте і кількість сонячного випромінювання, оскільки з часом наша зірка почне світити яскравіше.

Результати показали, якщо в Північній півкулі виникне гористий суперконтинент, глобальні температури впадуть на 4 градуси Цельсія. У північних широтах буде утворений постійний крижаний покрив, який відбиватиме велику кількість тепла. Якщо суперконтинент виникне на екваторі, то там, швидше за все, можуть з'явитися озера і внутрішні моря. Потоки тепла будуть циркулювати таким чином, щоб сніжні покриви руйнувалися щоліта.

Вчені відзначили, що ці зміни неминуче призведуть до зникнення багатьох видів, звичних нам сьогодні. Але з плином часу будуть формуватися нові екосистеми, які зможуть адаптуватися до умов, що змінилися.

Нагадаємо, що Земля стала важчою вдвічі: вперше все, що виробила людина, перевищило вагу всього живого. Щотижня на Землі виникає штучна маса, рівна вазі однієї людини. 

Повʼязані теми:

Наступна публікація