Великий адронний колайдер буде запущений на цьому тижні

Великий адронний колайдер, котрий може розкрити таємницю появи Всесвіту та створити чорні діри, розпочне роботу до 23 листопада.

Великий адронний колайдер (ВАК) Європейського центру ядерних досліджень (CERN), котрий має розповісти вченим, як зародився Всесвіт, вже на цьому тижні (до 23 листопада) може відновити повноцінну роботу після великої аварії.

"Якщо все піде добре, вже через тиждень з цього моменту пучки (протонів) зможуть циркулювати в обох трубах ВАКу. Перші зіткнення частинок на низьких енергіях підуть незабаром після цього", - йдеться в статті, опублікованій в CERN Bulletin - офіційному виданні Європейської організації ядерних досліджень.

Тиждень тому потік протонів вперше був пропущений по половині 27-кілометрового кільця прискорювача - до детектора CMS.

Великий адронний колайдер восени 2008 року був зупинений через аварію, що сталася через декілька днів після запуску. Дефектний електричний контакт з високим опором призвів до виходу магнітів з надпровідного стану, а потім до аварії в системі охолодження - в тунель колайдера виплеснулося кілька тонн рідкого гелію, деформувалися труби систем охолодження і самі канали, де циркулювали частинки.

Роботи з ремонту й модернізації зайняли більше року. Тільки на початку листопада була завершена установка системи захисту від подібних інцидентів - QPS (Quench Protection System - "система захисту від гасіння надпровідного стану").

У середині жовтня було завершено охолодження всіх восьми секторів колайдера до робочої температури - 1,9 Кельвіна (271 градус за Цельсієм нижче нуля).

Фахівці ЦЕРНу мають намір спочатку провести зіткнення на енергії попередньої ступені прискорювача - 450 гігаелектронвольт на пучок, і тільки потім доведуть енергію до половини проектної - 3,5 тераелектронвольт на пучок.

Однак фізики відзначають, що і на цій енергії мета створення колайдера - виявлення бозона Хіггса, частинки, що відповідає за масу всіх інших елементарних частинок, - може бути досягнута.

ВАК буде працювати в цьому режимі до кінця 2010 року, після чого він буде зупинений для підготовки до переходу до енергії в 7 тераелектронвольт на пучок.

Тим часом, супротивники колайдера на початку листопада направили скаргу до Комітету ООН, стверджуючи, що загроза життю на Землі порушує права людини.
Існує думка, що запуск колайдера може призвести до утворення чорної діри, котра поглине Землю.

Читайте також:

Чергову спробу запустити коллайдер зірвав шматок булки

Вчені вважають, що адронний коллайдер зламав сам Бог

Адронний колайдер охолоджено до робочої температури

Вчений, який працював на колайдері, планував убити Саркозі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: