Великий адронний колайдер може стати першою машиною часу на Землі

Вчені на основі різноманітних експериментів на адронному колайдері дійшли висновку, що елементарні частинки можуть переміщуватися у часі.

Великий адронний колайдер
О Вселенной
Великий адронний колайдер може стати першою машиною часу на Землі
Експерименти на найбільшому в світі прискорювачі здатні породити елементарні частинки, які переміщаються назад в часі.

Такий висновок вчені зробили після теоретичної роботи, яку цілком можна перевірити в дослідах на женевському колайдері.

Хоча подорожі в часі будуть можливі тільки для особливих частинок, важко переоцінити значення подібного відкриття для фізики.

Тому дослідження, яке виконали Чіу Ман Хо і Томас Вейлер з університету Вандербільта, заслуговує пильної уваги.

Нагадаємо, одному з головних завдань ВАК (LHC) є пошук бозона Хіггса - гіпотетичної частинки, що відповідає за наявність у матерії маси. Деякі теоретики передбачають, що в зіткненнях, які народжують хіггсівські бозони, одночасно виникатимуть і так звані синглетні бозони Хіггса. А ці частинки матимуть цікаві властивості.

Згідно з теорією Вейлера і Хо, синглетні бозони Хіггса можуть стрибати в додатковий, п'ятий вимір, де вони здатні рухатися вперед або назад в часі, щоб знову з'являтися в майбутньому або минулому.

Перевірити наявність таких частинок-мандрівників буде нескладно: вони самі (а точніше - продукти їхнього розпаду) з'являтимуться перед зіткненням в детекторі, їхньому породжувачі.

Робота Вейлера і Хо базується на М-теорії, покликаній об'єднати фундаментальні взаємодії і стати таким чином "теорією всього". Вона припускає наявність 10 або 11 вимірів.

При цьому більшість "будівельної цегли" Всесвіту не виходять за рамки звичних, спостережуваних вимірів, але є винятки. Одним з них і можуть бути синглетні бозони Хіггса. Їхнє переміщення в додаткових вимірюваннях, на наш погляд, виглядатимуть як стрибки в часі.

Вейлер зазначає, що нова теорія відкидає парадокси, пов'язані з подорожами в часі, оскільки людину послати в минуле у такий спосіб неможливо. Проте науковець наголошує, що, якщо люди могли б контролювати виробництво синглетних бозонів Хіггса, вони могли б посилати крізь час повідомлення. Чи здатні такі дії викликати парадокси - ще питання.

Зазначимо, що на днях Великий адронний колайдер після зимових канікул і декількох тижнів тестів вийшов на нормальний режим роботи.

Колайдер, який почав працювати в лютому 2010 року після декількох місяців калібрування, ліквідації дрібних неполадок, в грудні того ж року завершив свій перший робочий рік і зупинився до середини лютого 2011 року.

Створення установки почалося наприкінці 1990-х років, а у вересні 2008 року її було урочисто запущено - фізики успішно провели жмутки протонів в обох напрямах, проте вже через тиждень на прискорювачі сталася велика аварія, пов'язана з виходом одного з магнітів з надпровідного стану. Ремонт колайдера і його модернізація, зокрема, установка системи QPS для захисту від повторення подібних аварій, забрали більш як 14 місяців і потребували 40 мільйонів доларів.

Після повторного запуску в листопаді 2009 року на ВАК було досягнуто рекордних енергій зіткнень.

21 вересня минулого року вперше після запуску колайдера дослідники виявили принципово новий ефект, не передбачений нинішньою теорією, - серед сотень частинок, які народжуються під час зіткнень протонів, було виявлено пари, рухи яких з невідомої причини пов'язані один з одним.

Наприкінці жовтня фізики за допомогою детектора CMS вперше зафіксували народження двох Z-бозонів - одна з подій, які можуть свідчити про існування "важкого" варіанту бозона Хіггса. Бозон Хіггса - останній елемент, якого бракує сучасній теорії елементарних частинок, так званій Стандартній моделі. Ця гіпотетична частинка відповідає за маси всіх інших елементарних частинок.

На початку листопада на колайдері також уперше провели експерименти із зіткнення жмутків важких йонів - атомів свинцю з "обідраною" електронною оболонкою. Одна з головних цілей таких експериментів - вивчити особливий стан речовини, так звану кварк-глюонну плазму, з якої складався Всесвіт до того моменту, коли виникли елементарні частинки, протони і нейтрони.

Читайте також:

Фізики уточнили масу "божественної частинки"

Потік даних з адронного колайдера перетворили на музику

Над Антарктикою розкрилася величезна озонова діра

Знайдено ще одну легендарну Атлантиду - вона була змита цунамі

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: