Великий адронний колайдер починає моделювання Великого вибуху

Фахівці Європейської організації з ядерних досліджень найближчим часом розпочнуть перші на Великому адронному колдайдері експерименти з іонами свинцю, які займуть місце протонів.

Свинцевий зразок, ВАК
Співробітник ЦЕРН Детлеф Кухлер тримає свинцевий зразок, який використовується для отримання важких іонів
Фізики почали підготовку до перших експериментів з іонами свинцю на Великому адронному колайдері. Метою дослідів є отримання так звана кварк-глюонної плазми, яка існувала в перші миті після Великого вибуху.

Напередодні, 4 листопада, на ВАК було завершено останній у цьому році сеанс зіткнень протонів.

Вийти на заданий рівень енергії пучків протонів - 3,5 ТеВ - фахівцям Європейської організації з ядерних досліджень (ЦЕРН) вдалося в середині березня; вже за два тижні були проведені перші зіткнення. Енергію більше не підвищували, а основним завданням на 2010 рік стало збільшення світності (параметр частоти зіткнень) колайдера до 10 в 32-й ступені на квадратний сантиметр за секунду. Такого значення фізики досягли ще 13 жовтня, а до 4 листопада світність удвічі перевищила зазначену величину.

Решту часу до кінця року фахівці ЦЕРН присвятять дослідам з іонами свинцю – подібні експерименти будуть проведені вперше від запуску ВАК. Їхньою метою стане отримання кварк-глюонної плазми та дослідження її властивостей. Саме з цієї речовини складався Всесвіт до того моменту, коли виникли елементарні частинки, протони і нейтрони.

У звичайній матерії кварки і глюони "замкнені" усередині протонів і нейтронів і не можуть існувати у вільному стані. Однак незабаром після Великого вибуху Всесвіт складався з гарячого й надщільного "кваркового супу", в якому кварки об'єдналися в гігантські колективи.

Досліди з важкими іонами триватимуть до 6 грудня, після чого ВАК очікує планова зупинка. Після "різдвяних канікул" у лютому 2011 року робота відновиться: вчені знову повернуться до зіткнень протонів.

Моделювання зіткнення іонів свинцю ви можете подивитися на відео. Білим показані адрони, червоним, синім і зеленим – кварки.

Читайте також:

Нове відкриття у колайдері не вписується в розрахунки фізиків

Американський колайдер звузив "пастку" для "божественної частинки"

Німецький суд відхилив позов про кінець світу через колайдер

Опубліковані перші результати експериментів на Великому адронному колайдері

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: