Видужалі після коронавірусу люди можуть знову отримати позитивний ковід-тест: чому це трапляється
ТСН.ua

У ВООЗ вважають, що повторне зараження коронавірусом - дуже рідкісний випадок.

COVID-19 - нова інфекція, про яку людство знає ще не все. Найголовніші запитання стосуються імунітету до коронавірусу: чи з'являється він у всіх, як довго триває, чи можна заразитися коронавірусом двічі, а що з людьми, в яких повторно позитивні тести? 

Ці запитання відіграють ключову роль у боротьбі з пандемією, адже підказують, як її стримувати.

ТСН.ua розповідає про імунітет до коронавірусу та ймовірність повторного зараження COVID-19.

Імунітет до коронавірусу

Захист людини від хвороб складається з умовних двох частин. Перша з нами від самого початку - це вроджений імунітет, який бореться з чужорідними "загарбниками", вивільняючи речовини, що викликають запалення, та лейкоцити, що можуть знищувати інфіковані клітини. Ця система не дасть захисту від зараження коронавірусом.

Аби не підхопити COVID-19, потрібна друга частина - набутий імунітет. Зокрема, йдеться про клітини, які виробляють спеціальні антитіла, що можуть "прилипати" до вірусу і зупиняти його, а також про Т-клітини, що вміють цілеспрямовано атакувати лише інфіковані клітини.

Для набуття імунітету потрібен час. Дослідження показують, що у випадку з коронавірусом потрібно близько 10 днів на вироблення антитіл. Якщо імунна відповідь буде достатньо потужною, в організмі може залишитися пам'ять про інфекцію, яка забезпечить захист в майбутньому.

Невідомо, чи отримують такий захист люди, у яких є були лише легкі симптоми або їх не було взагалі.

Розуміння ролі Т-клітин також ще розширюється. Одне дослідження продемонструвало, що люди з негативним тестом на антитіла до коронавірусу, все ще мали деякий імунітет до хвороби завдяки цим клітинам.

Пам'ять нашого імунітету також викликає запитання. Деякі збудники він запам'ятовує назавжди - як-от кір. Про інші може й забути. Новий коронавірус Sars-CoV-2 існує занадто мало, аби точно знати, скільки триває імунітет. Дослідження попередніх вірусів сімейства, які можуть заражати людину, можуть дати підказку. Згідно з ними, імунітет після хвороби недовговічний: захворіти повторно можно протягом року, а рівень антитіл падає за три місяці. Утім є ймовірність, що клітини-виробники антитіл - так звані В-клітини - можуть залишатися надовго, як і, схоже, Т-клітини. У такому разі повторна зустріч з інфекцією може мати легший перебіг.

Повторно позитивний тест на коронавірус: що це може значити

У світі фіксують випадки, коли люди, здавалося, вилікувалися від коронавірусу, але згодом у них знову з'являлися симптоми, або ж тест на хворобу знову показував позитивний результат. Поки що медики не впевнені, чому так відбувається: це може бути повторне зараження з нового джерела або реактивація вірусу після першого зараження. Також позитивний результат на коронавірус можуть давати залишки патогену після першої хвороби. Не можна виключати і хибного результату тесту. 

  • Повторне зараження

Учені поки що не стверджують, що COVID-19 можна заразитися повторно, але, схоже, це можливо. Нещодавно вчені у Гонконгу заявили про перший такий підтверджений випадок. Чоловік перехворів на коронавірус у березні, а через понад чотири місяці його тест знову виявився позитивним. Симптомів хвороби в нього не було. Учені порівняли штами вірусів, які виявили в нього під час першого і другого позитивного результату. Вони виявилися різними. 

У ВООЗ вже прокоментували дослідження. Офіційна представниця ВООЗ Маргарет Гарріс заявила, що такого роду інфікування є вкрай рідкісною подією ­- "один випадок на більш ніж 23 млн". "Ми, ймовірно, побачимо і інші задокументовані випадки. Але, як видається, не йдеться про звичайну подію", - заявила Маргарет Гарріс. 

  • Реактивація

Реактивація вірусу загалом трапляється нечасто. Це можливо, коли в інфікованої людини більше немає симптомів хвороби і вона вважається видужалою, але насправді в організмі лишається дуже невелика кількість патогену, який ніби спить.

Він може прокинутися або реактивуватися - приміром, коли людина переживає стрес. У цей час хворий знову стає заразним. Усім відомий вірус просто герпесу вчиняє саме так.

Щодо вірусу, який викликає COVID-19, немає досліджень, які б підтверджували чи спростовували його реактивацію.

  • Етап одужання

У травні у ВООЗ заявили, що позитивні тести на коронавірус в одужалих пацієнтів це, скоріш за все, не реактивація та не повторне зараження. 

Це може бути своєрідним етапом одужання. "Швидше за все, підозрілі випадки пояснюються тим, що з організму видужалих виходять мертві клітини верхніх дихальних шляхів, які містять фрагменти вірусної РНК", заявили у ВООЗ.

Дослідники з Південної Кореї також виявили, що пацієнти з повторно позитивним результатом на COVID-19 не були заразними для інших. У країні скасували карантин для таких пацієнтів. 

Випадки повторного зараження в Україні 

В Україні, схоже, трапляються випадки повторного інфікування, утім підтвердити це неможливо без досліджень.

"У нас в Україні теж були люди, які повторно хворіли, навіть тричі. Просто ми не можемо інтерпретувати ці дані зараз, бо ми не знаємо як. Ми ж лікарі і просто лікуємо. А науково підтверджених даних, що є можливість повторного зараження, точно немає", - розповів нам лікар-інфекціоніст, заступник директора Львівської обласної інфекційної клінічної лікарні Ігор Берник.

Лікарка швидкої медичної допомоги Аліса Гріщенкова, як вважає, що вдруге заразилася коронавірусом, каже, що в Україні не займаються розслідуванням повторно позитивних тестів.

"Я думаю, що мій імунітет не впорався... Щоб науково довести і цим самим вивчити можливі причини повторного зараження - потрібно зробити детальне дослідження нуклеотидів. Але така процедура щодо коронавірусу в Україні ще не розроблена", - зазначає вона.

Відео Кількість хворих на коронавірус зростає: чому важливо дотримуватися маскового режиму

Відсьогодні в Україні нові карантинні зони. Збільшилася кількість червоних – їх стало 14. Там заборонена робота громадського транспорту, відвідування закладів освіти, діяльність закладів громадського харчування, ТРЦ, фітнес-центрів, магазинів. Столиця і надалі залишається в жовтій зоні карантину. Україна продовжує боротися із коронавірусом. На жаль, кількість нових випадків досі не зменшується.  І в новий рік Незалежності ми вступаємо вже з цією хворобою та з новими викликами для всіх. Як кожен із нас може посприяти зупиненню нових спалахів та що втричі зменшує ризики інфікування – дивімось просто зараз.

Кількість хворих на коронавірус зростає: чому важливо дотримуватися маскового режиму

Залиште свій коментар