Викиди парникових газів скоротили стратосферу на 400 метрів: чим це загрожує людству

Автор
Яна КовальЯна Коваль
Дата публікації
Перегляди
1665
Викиди парникових газів скоротили стратосферу на 400 метрів: чим це загрожує людству

uzhinform.com

Від 1980-х років стратосфера скоротилася на 400 метрів: причиною таких змін стали колосальні викиди парникових газів.

Скорочення стратосфери може вплинути на роботу супутників, систему навігації GPS і радіозв'язок. Про це йдеться в дослідженні, проведеному вченими з США, Німеччини, Австрії, Іспанії та Чехії.

Наукова робота опублікована в журналі Environmental Research Letters.

Шар стратосфери перебуває на висоті від 20 до 60 кілометрів. Нижче - тропосфера, і тут вуглекислий газ нагріває і розширює повітря. Через ці процеси нижня межа стратосфери піднімається. Крім того, коли CO2 потрапляє до стратосфери, він охолоджує повітря і змушує його стискатися.

Науковці вже знали, що тропосфера збільшується в міру зростання викидів вуглекислого газу, і висунули гіпотезу про скорочення стратосфери. Однак нове дослідження вперше підтвердило цю теорію. За словами одного з членів дослідницької групи Хуана Анель, скорочення стратосфери - гучний сигнал про надзвичайну кліматичну ситуацію.

"Все це викликає шок. Це підтверджує, що ми впливаємо на атмосферу на висоті до 60 кілометрів", - підкреслив Анель.

Вчені припускали, що причиною скорочення стратосфери може бути зменшення озонового шару. Однак нове дослідження довело, що за стійким стисненням стратосфери стоїть зростання викидів CO2, а не рівень озону, який почав відновлюватися після того, як в 1989 році Монреальський протокол заборонив хлорфторвуглеці. Учасники дослідження прийшли до висновку, що, якщо найближчим часом істотно не зменшиться кількість викидів парникових газів, до 2080 року шар стратосфери скоротиться ще приблизно на кілометр.

Нагадаємо, що науковці встановили найглибші місця в усіх океанах. Вчені говорять, що тепер є найточніша інформація про найглибші точки в кожному з п'яти океанів Землі. 

Підписуйтесь на наші канали у Telegram та Viber.