Виверження вулкана ледь не знищило людську цивілізацію

У результаті найпотужнішого виверження вулкану на Суматрі в атмосферу було викинуто приблизно 800 кубічних кілометрів попелу.

Вчені довели, що гігантське виверження вулкану Тоба на острові Суматра 73 тисячі років тому знищило деревну рослинність на більшій частині території сучасної Індії і призвело до різкого глобального похолодання, яке наші предки ледь пережили, повідомляється в статті групи дослідників, опублікованій в журналі Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology.

За оцінками вчених, у результаті найпотужнішого виверження в атмосферу було викинуто приблизно 800 кубічних кілометрів попелу, а на місці вулкана утворився кратер довжиною 100 кілометрів і шириною 35 кілометрів. Осадові породи, сформовані цим попелом, були знайдені на території Індії, на дні Індійського океану: в Бенгальській затоці і Південно-китайському морі.

Виверження, за словами дослідників, викликало так званий "миттєвий льодовиковий період" - різке похолодання через відображення сонячних променів від поверхні суші, покритим пилом, а також поглинання сонячної радіації аерозольними частками сполук сірки, що опинилися у верхніх шарах атмосфери. Це похолодання, на думку авторів статті, тривало майже 1,8 тисячі років.

Провідний автор дослідження, професор Мартін Вільямс (Martin Williams), що займається аналізом вулканічного попелу на території Індії з 1980-х років, вважає, що вибух вулкану Тоба привів до зниження середньої температури повітря на планеті на 16 градусів.

У представленій роботі вчений, разом зі своїми колегами, об'єднав дані, накопичені в ході вивчення осадового попелу в Індії, з новими результатами, отриманими при аналізі вмісту пилку рослин в Попільні осадових породах на дні Бенгальської затоки. До цих даних учені додали дані про вміст ізотопів вуглецю в грунті, що лежить безпосередньо нижче і вище шару попелу на території центральної Індії.

Відомо, що це співвідношення ізотопів у грунтах сильно залежить від зростаючих на них типів флори - дерев або трав'янистих рослин.

За даними вчених, відразу після виверження тип флори центральній частині Індії змінився з лісів на трави. Більше того, аналіз пилку показав, що після доленосного виверження вулкана на Суматрі, на території Індостану практично зникли папоротеві, що ростуть зазвичай в теплому і м'якому кліматі. Причиною цього могло стати різке зниження атмосферної вологості, яке, у свою чергу, було викликано зниженням температури.

Наслідки цих різких кліматичних змін до цих пір залишаються предметом дебатів серед науковців. Вільямс вважає, що саме виверження Тоба могло поставити ранні популяції людини сучасного виду на грань вимирання. Непрямим підтвердженням цьому є дані генетичних досліджень останніх років, що свідчать про помітне зниження генетичної різноманітності серед представників людей сучасного типу 100-50 тисяч років тому. Це говорить про те, що чисельність їх популяції різко скоротилася.

"Ця кліматична катастрофа, практично позбавила тропіки рослинності, ймовірно, відбилася і на наших предках, яким, як видно, довелося більшою мірою покладатися один на одного, щоб вижити. Ці зачатки кооперативної поведінки могли допомогти їм пізніше витіснити інші види людини з поверхні планети ", - сказав співавтор публікації професор Стенлі Амброуз (Stanley Ambrose), слова якого наводить прес-служба Іллінойського університету в Урбані-Шампейн.

Читайте також:

В Саудівський Аравії вперше за 700 років прокидається вулкан

В Чилі почав виверження один з найпотужніших вулканів

Біля острова Суматра стався сильний землетрус

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: