Виверження вулкана в Ісландії призупинить глобальне потепління

Вчені не виключають, що вулкан в Ісландії може викинути в атмосферу достатню кількість попелу, щоби знизити температуру на планеті на пару років.

Масштабне виверження вулкана в Ісландії може пригальмувати глобальне потепління на пару років.

Так вважає керівник кліматичної програми російського відділення Всесвітнього фонду охорони дикої природи (WWF) Олексій Кокорін.

"Варто згадати виверження Тамбора в Індонезії в 1815 році, що знизило середню глобальну температуру на 3 градуси Цельсія. У наступний рік і в Європі, і в Північній Америці літа не було", - зазначив Кокорін.

У той же час, виверження не зупинить зростання концентрації "рукотворних" парникових газів в атмосфері. "А значить, через ці пару років нас буде чекати різкий стрибок температури, як вже було після виверження Пенатубо в 1991 році і Ель-Чічона в 1984 році: температура "завмирає" або навіть знижується, а потім стрибком надолужує втрачене", - підкреслив він .

У масштабі декількох років вулкани можуть грати головну роль у формуванні клімату, відзначає експерт WWF. При виверженні викидаються величезні обсяги аерозолів - зважених часток, які розносяться тропосферним і стратосферні вітрами і поглинають частину сонячної радіації.

У результаті виверження вулкана Пенатубо в 1991 році на Філіппінах на висоту 35 кілометрів було викинуто стільки попелу, що середній рівень сонячної радіації знизився на 2,5 Вт/кв м, що відповідає глобальному охолодженню, щонайменше, на 0,5-0,7 градуси Цельсія.

"Однак, незважаючи на це, останнє десятиліття ХХ століття стало найтеплішим за тисячоліття - ці зміни не є довгостроковими, аерозольні частинки відносно швидко осідають вниз", - сказав Кокорін.

Нагадаємо, що вулкан, розташований біля льодовика Ейяфьяллайекюль в Ісландії, викинув в атмосферу величезну хмару попелу. Через це повітряне сполучення у багатьох країнах Європи другий день паралізоване.

Не виключено, що стихія може порушити нормальну роботу авіатранспорту на тижні і навіть місяці, попередили вчені. Параліч європейських авіатрас вже торкнувся понад 10 мільйонів пасажирів, тисячі з яких застрягли в аеропортах. Було скасовано понад шість тисяч авіарейсів, порушено сполучення між Європою і Азією.

Спочатку у Варшаві навіть заявили, що серйозно розглядають можливість перенесення похорону президента Леха Качинського, який загинув в авіакатастрофі під Смоленськом. Втім, потім польська влада пояснила, що це "було би абсолютною крайністю" і такий сценарій не обговорюється. Участь у жалобній церемонії, запланованій на 18 квітня, мають взяти більше 40 світових лідерів.

Читайте також:

Хаос в аеропортах: вулканічна хмара накрила Європу

Похорон Качинського можуть перенести через виверження вулкана

Хмара вулканічного попелу з Ісландії дійшла до Польщі

В Ісландії евакуювали 800 людей через повторне виверження вулкана

ВідеоВиверження вулкана в Ісландії призупинить глобальне потепління

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: