Науковці вперше в світі перелили пацієнту штучну кров, вирощену зі стовбурових клітин.
Французькі вчені з Університету П'єра та Марії Кюрі вперше у світі перелили людині штучну кров, вирощену зі стовбурових клітин.
Після успішних дослідів на тваринах дослідники взяли у добровольців зразки кісткового мозку і виділили з них кровотворні стовбурові клітини.
Використовуючи набір сигнальних молекул (факторів росту), що направляють диференціювання, вчені виростили зі стовбурових клітин еритроцити.
Потім отримані клітини позначили молекулярними маркерами та ввели учасникам експерименту. Кожен із них отримав по десять мільярдів еритроцитів, що еквівалентно приблизно двом мілілітрам крові.
Відстежуючи за маркерами циркуляцію введених клітин, дослідники виявили, що через п'ять днів після ін'єкції у кровотоці залишилося від 94 до 100%, а через 26 днів - від 41 до 63% вирощених еритроцитів, причому вони активно брали участь у транспорті кисню.
Такі рівні виживання клітин крові порівнянні з аналогічними показниками натуральних еритроцитів.
"Отримані результати показують, що створення необмеженого резерву крові для переливання вже не за горами", - підсумував керівник дослідження Люк Дуай.
Однак для цього технологія вирощування штучної крові потребує доопрацювання, щоб збільшити швидкість і знизити вартість отримання достатньої кількості клітин. Вчені розраховують досягти цієї мети протягом найближчих років.
Раніше експерименти з вирощування крові зі стовбурових клітин проводилися у Великобританії, Канаді та США, але клінічні випробування отриманих продуктів на людях поки що не проводилися.
Улюблена музика покращує людині кров
Вчені створюють універсальну кров
Через рідкісне захворювання у жінки відросла ампутована нога