Все про коронавірус: для кого небезпечний, як захиститися і куди звертатися по допомогу

Як не захворіти на Covid-19, вберегти дітей і правильно самоізолюватися: відповіді на головні запитання про коронавірус.

У кожній країні світу є випадки захворювання Covid-19, і навіть міцним системам охорони здоров'я в Європі і Сполучених Штатах доводиться щосили стримувати пандемію.

Із поширенням хвороби у всьому світі знання про неї зростають, тож зараз проводяться випробування вакцини, розробляються діагностичні тести і випробовуються нові методи лікування, пише The Telegraph.

Але люди також можуть багато зробити, щоб не підхопити і поширити цю хворобу. 

Що таке коронавірус?

Коронавіруси - це сімейство вірусів, що викликає хвороби у тварин. Сім з них, включаючи новий вірус, можуть інфікувати людей, але більшість просто викликає симптоми, схожі на застуду.

Тільки два інших коронавіруси - респіраторний синдром на Близькому Сході (Mers) і важкий гострий респіраторний синдром (Sars) - є смертельними, але не поширювалися в тому самому масштабі, що і Covid-19. 

До теперішнього часу близько 15-20% випадків Covid-19 класифікувалися як "важкі", поточний рівень смертності варіюється від 0,7% до 3,4% залежно від місця і доступу до хорошої медичної допомоги.

Вчені в Китаї вважають, що Covid-19 мутував в два штами, один з яких більш агресивний, що може ускладнити розробку вакцини.

Якими є симптоми коронавірусу?

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), основними симптомами коронавірусу зазвичай є: сухий кашель, температура, втома, а також задишка у більш важких випадках. У деяких пацієнтів можуть бути "болі та закладеність у носі, нежить, біль у горлі або діарея", додає ВООЗ. 

"Ці симптоми зазвичай слабко виражені і починаються поступово. Деякі люди заражаються, але не виявляють жодних симптомів і не почуваються зле", - зазначають експерти.

Медики також зажадали, щоб офіційний список симптомів коронавірусу розширили, включивши у нього втрату нюху і смаку.

Симптоми коронавірусної інфекції інфографіка
ТСН.ua

Як довго зберігаються симптоми коронавірусу?

Дослідження дев'яти німецьких пацієнтів, які майже не відчули наслідків зараження, показало, що у них були симптоми впродовж 8-11 днів. Проте, неофіційні повідомлення в соціальних мережах показують, що люди відчувають втому протягом декількох днів після того, як стихли більш очевидні симптоми, такі як кашель і лихоманка.

Людям із більш важкими формами захворювання потрібно більше часу для одужання - дослідження 138 пацієнтів, які були госпіталізовані в Китаї, показало, що деякі з них перебували в лікарні до двох тижнів, хоча в середньому перебування становило 10 днів.

Яким є інкубаційний період?

Вважається, що симптоми з'являються між 2 і 10 днями після зараження вірусом, але цей період може тривати і  до 24 днів.

Більшість людей - близько 80% - одужують від цієї хвороби без спеціального лікування. Проте, приблизно кожна шоста людина серйозно хворіє і у неї виникають проблеми з диханням.

Люди похилого віку і ті, у кого є серйозні порушення, на кшталт високого кров'яного тиску, проблем з серцем, діабету, більш схильні до розвитку захворювання.

Коли слід звернутися за медичною допомогою?

Якщо у вас жар і кашель - основні ранні симптоми коронавірусу - варто самостійно ізолюватися протягом семи днів. Однак, якщо ви живете з іншими людьми, вам та вашим сусідам доведеться ізолювати себе на 14 днів. Це допоможе захистити інших.

За умовами самоізоляції, ви повинні залишатися у будинку; не ходити на роботу і в інші громадські місця; не використовувати громадський транспорт і таксі; попросити друзів і родину доставляти їжу, ліки і тощо, й не ходити самотужки до магазину.

Якщо симптоми погіршуються під час домашньої ізоляції або не поліпшуються через сім днів, варто звернутися до сімейного лікаря або ж за номером гарячої лінії. В кожній ОДА створена своя лінія, куди можуть звернутися хворі жителі.

Гарячі Лінії
Міністерство охорони здоров’я України

Як поширюється коронавірус і як захистити себе?

Подібно до простуди і грипу, новий вірус поширюється повітряно-крапельним шляхом, коли людина кашляє або чхає. Краплі переміщуються на відстань до трьох метрів, приземляючись на поверхні, які потім стикаються з іншими і поширюються далі. Люди заражаються, коли руками, на яких є вірус, торкаються рота, носа або очей.

Найефективніше, що ви можете зробити, щоб захистити себе - це тримати руки в чистоті, часто їх мити водою з милом або знезаражувати дезінфікувальним засобом для рук.

Також радять носити із собою санітайзер для рук; мити руки перед їжею; бути особливо обережним під час дотику до речей та обличчя; чхати або кашляти в лікті, щоб запобігти забрудненню рук; носити із собою одноразові серветки, якими можна прикрити ніс і рот при кашлі та чханні; дотримуватися правила соціального дистанціювання; регулярно очищувати не тільки руки, але і часто використовувані поверхні і пристрої.

Як я можу захистити свою сім'ю, особливо дітей?

Діти є основним вектором поширення вірусів на основі крапель, тому що вони часто фізично взаємодіють одне з одним і не є кращими у підтримці чистоти. Хоч вірус частіше вражає людей похилого віку, але діти також можуть заразитися і захворіти.

Знизити ризик поширення або зараження серед дітей можна, пояснивши їм, як поширюються мікроби, і розповівши про важливість гігієни рук та обличчя. Також потрібно забезпечити для них соціальне дистанціювання, утримувати в чистоті побутові поверхні, особливо на кухні, у ванній кімнаті, на дверних ручках і вимикачах. Радять використовувати окремі рушники, а також пересвідчитися, що дитина знає, що не можна ділитися зубними щітками і т.д.

Чи працюють маски для обличчя?

У Великій Британії здебільшого не рекомендують паперові маски для обличчя звичайним громадянам. Однак влада Сполучених Штатів заявила, що люди повинні носити захисні маски для обличчя на публіці, щоб уповільнити поширення хвороби.

В Азії маски для обличчя вже давно стали звичайним явищем, і деякі експерти вважають, що в таких країнах, як Південна Корея і Сингапур, їхнє повсюдне поширення могло допомогти зупинити епідемію.

У Великій Британії експерти в галузі суспільної охорони здоров'я застерігають від носіння їх, тому що вони пропонують власнику мало захисту - часто погано сидять, через що люди часто поправляють їх, зачіпаючи обличчя. Однак маски можуть не захищати власника, але можуть перешкодити йому передати захворювання іншим.

Українці ж через пандемію нового коронавірусу COVID-19 ще тривалий час будуть змушені задля своєї безпеки носити медичні маски та дотримуватися соціальної дистанції.

За словами міністра охорони здоров'я Максима Степанова, "дуже великий період часу ми будемо змушені і користуватися масками, і тримати дистанцію, і користуватися дезінфекторами". Він зазначив, що обмеження існуватимуть тривалий час, щоб якомога швидше пом'якшити карантин. Щойно це стане можливо", - прокоментував Степанов.

Чи є деякі групи людей більш схильними до ризику, ніж інші?

Дані з Китаю показують, що люди різного віку схильні до ризику зараження вірусом, хоча у літніх людей частіше розвивається серйозне захворювання.

Люди зі зниженою імовірністю виживання пневмонії включають в себе пацієнтів, старших за 65 років, дітей у віці до двох років та людей з хронічними захворюваннями або ослабленою імунною системою. Однак молодим людям теж загрожує інфікування, тож варто залишатися пильними. 

У чому різниця між коронавірусом і вірусом грипу?

Коронавіруси і віруси грипу можуть викликати подібні симптоми, але генетично вони дуже різні. 

"Віруси грипу інкубуються дуже швидко - симптоми проявляються через два-три дні після зараження, коронавіруси ж займають набагато більше часу", - говорить професор Ніл Фергюсон, вчений з Імперського коледжу в Лондоні.

Головною відмінністю грипу є те, що під час сезону цього захворювання велика частина населення вже застрахована. Імунна система може розпізнати ворога і "прикликати" антитіла для боротьби з інфекцією. До того ж, доступні щеплення, яке натренує тіло для боротьби з хворобою. 

Симтоми коронавірусу та інших хвороб, інфографіка
ТСН.ua

Чи є вакцина від коронавірусу?

Наразі вакцини немає, але вчені всього світу прагнуть її створити завдяки оперативному поширенню в Китаї генетичного коду вірусу. Будь-яка потенційна вакцина буде недоступна протягом року і, швидше за все, спочатку буде надана працівникам охорони здоров'я, які є найбільш схильними до ризику зараження вірусом.

Крім того, дослідники в Китаї вважають, що вірус міг мутувати в два штами, один з яких дуже агресивний, що ускладнює пошук вакцини.

Залиште свій коментар