Вугрі "під кайфом" і кокаїнові креветки. Як наркотики та ліки потрапляють до океану і чим це загрожує
  • Кількість переглядів 5692

Деякі види риб не можуть розмножуватися і поводяться гіперактивно через небезпечні речовини.

Люди через свій спосіб життя завдають часом невиправної шкоди довкіллю, і йдеться не  лише про нищівну експлуатацію природних ресурсів та забруднення пластиком. Сліди наркотиків на кшталт кокаїну, кетаміну, екстазі, а також пестицидів та антидепресантів вчені виявили у прісноводних креветках, мідіях, вуграх та інших морських створіннях. Де наркотики виявляють у водоймах та її жителів найчастіше, як вони туди потрапляють і як можуть нашкодити – дивіться у нашому матеріалі.

Що знайшли і де

Група британських вчених протестувала прісноводні креветки з 15 різних місць одразу у п’яти річках в окрузі Суффолк, сільській місцевості на північний схід від Лондона. Їхні результати були опубліковані в журналі Environment International  і показали, що всі креветки містять в собі сліди кокаїну, кетаміну (який використовується як анестезія, знеболювальне та антидепресант) та заборонений пестицид під назвою фенурон.

"Таке регулярне виявлення заборонених наркотиків у дикій природі здивувало.  Ми можемо очікувати, що побачимо такий результат у міських районах, таких як Лондон, але не в сільських водоймах”, – цитує Business Insider співавтора проведеного дослідження Леон Баррона.

На 15 випробуваних місцях вчені виявили сліди 56 забруднювальних речовин у типі прісноводних креветок під назвою Gammarus pulex. Найчастіше і у найвищій концентрації були виявлені кокаїн, ледокаїн (місцевий анестетик, яким деякі дилери розбавляють кокаїн) та кетамін. Дослідники також знайшли у креветках сліди залишків інших медичних препаратів – алпразоламу та діазепаму (за кордоном більш відомі як ксанакс та валіум).

Море, океан. креветка
Unsplash

У затоці П'юджет-Саунд, Вашингтон, США в місцевих мідіях виявили залишки опіоїдного оксикодону – сильного знеболювального, який може призводити до ейфорії та викликати залежність.

У Вашингтонському відділі риб та дикої природи повідомили, що у мідіях, окрім оксикодону, були виявлені чотири види синтетичних ПАР (поверхнево-активні речовини), що містяться в мийних та очисних засобах, сім видів антибіотиків, п’ять видів антидепресантів, антидіабетичного препарату та один хіміотерапевтичний засіб, пише CNN

Мідій для вивчення вчені обрали через їхню простішу систему – саме завдяки ній спостереження можна провести значно легше. Риба, на відміну від мідій, може метаболізувати деякі хімічні речовини, а от мідії – ні, тому в багатьох випадках вони краще виявляють забруднення різними речовинами у воді.

Утім, і до риб дісталися наркотики. Анна Капальдо, наукова біологиня із Неаполітанського університету Федеріко наголосила, що поблизу густонаселених міст ситуація із виявленням наркотичних речовин значно гірша. Деякі дослідження показують особливо високу концентрацію в річці Темза поблизу палат парламенту Лондона та в італійській річці Арно у Пізі, де розташована всесвітньо відома нахилена башта.

У вугрів, які потрапляють в Темзу, виявили гіперактивність, викликану високою концентрацією кокаїну – ці риби ніби плавають "під кайфом". Як стверджують автори дослідження, опублікованого в Science of the Total Environment, вугрі вразливі до залишкових концентрацій кокаїну, особливо в ранньому житті. 

Вугор, риба, океан
Unsplash

Аби виявити зміни у рівні вживання деяких наркотиків у країнах Європи, Австралії, Нової Зеландії, Колумбії, США, Канаді, Південній Кореї та Ізраїлю, вчені використовували проби, узяті зі стічних вод, пише Addiction.

Для аналізу автори виділили такі наркотики, як амфетамін, метамфетамін, екстазі і кокаїн. Зразки води брали в 120 містах із 37 країн протягом шести років – 2011-2017. Результати досліджень виявилися тривожними. Як з’ясувалося, вміст у водах всіх чотирьох видів речовин, обраних для аналізу, з роками зростає в багатьох країнах. Що стосується Європи, найвищі рівні усіх чотирьох наркотиків у стічних водах виявили в Антверпені, Амстердамі, Цюриху, Лондоні і Барселоні, а найнижчі – в містах Греції, Португалії, Фінляндії, Польщі та Швеції. Україна у вказаному дослідженні участі не брала. 

Як наркотики і ліки потрапляють до води 

У новинах ви могли почути інформацію про численні затоплені в океанах чи прибиті до берегів вантажі з контрабандними наркотиками, а в кіно побачити, як дилери змивають таблетки в унітаз, аби не попастися поліції. Обидва сценарії дійсно відбуваються у житті, однак все ж найпоширеніший спосіб потрапляння наркотиків до води – через людей, які ці наркотики вживають. Якщо говорити про кокаїн, то  печінка метаболізує більшу частину спожитих з нього речовин. Утім, приблизно 1% все одно зберігається. Цей кокаїн потрапляє в сечу споживача, потім проходить через каналізацію, очисні споруди, де значна частина його руйнується, і в кінцевому підсумку залишки витікають у прісноводні водойми та море. Те саме стосується і залишків вжитих людьми медикаментів. 

Акваріум, океан
Unsplash

У рибі, креветках та мідіях наркотичні речовини та медичні препарати накопичуються у мозку, м’язах, зябрах, на шкірі чи панцирі, пише National Geographic. До того ж, у м’язах риб дослідники виявили набряки та навіть руйнування, а гормони, що регулюють їхню  фізіологію, змінилися. Ці проблеми виникли навіть після примусового 10-денного періоду реабілітації, коли дослідники поміщали риб у чисту воду з води із кокаїном.

Які наслідки потрапляння наркотиків у воду і рибу 

Дослідженння встановили, що у риб, зокрема і у європейського вугра, який перебуває на межі вимирання, кокаїн підвищує рівень кортизолу, гормону стресу, який стимулює накопичування жиру. Проблема полягає в тому, що європейські вугри мають накопичувати жир до їхньої міграції в Саргассове море для розмноження, а тому більш високий рівень кортизолу може затягнути терміни цієї подорожі.

Окрім цього, підвищений рівень дофаміну у вугрів, що вимушено "вживають" кокаїн, також може зупинити процес досягнення ними статевої зрілості, що може негативно вплинути на розмноження цього виду риб, який і так перебуває під загрозою. 

Перевіряли вплив кокаїну на океанське життя і на морських їжаках. Так, Лорена да Сілва Суза, кандидатка у доктори наук в галузі управління морськими і береговими водами в Іспанському університеті міста Кадіс, разом з командою науковців зібрала морських їжаків із затоки Сантос у штаті Сан-Паулу. Після отримання дозволів від місцевої влади та поліції науковці дослідили вплив креку та кислоти на цих створінь. Вчені вирощували яйця морських їжаків у морській воді, додаючи туди крек чи кислоту, а іноді і те, і те. Вони встановили, що крек та кислота перешкоджають росту личинок їжаків. Якщо ж ці обидві речовини поєднувалися, результати були ще гіршими – кислотність значно підсилювала токсичність наркотику. У деяких личинок їжаків так і не змогли розвинутися всі ноги, що стало завадою для їхнього нормального зростання. 

Вугор, риба, океан
Unsplash

Таким чином все, що люди вживають, у тому чи тому вигляді потрапляє в океан і може нашкодити його мешканцям. 

Так, флуоксетин, антидепресант, відомий як Прозак, пошкоджує ДНК зябер тропічної мідії та  її травних залоз. Дози оксикодону, виявлені вченими у мідіях, приблизно в 100-500 разів нижчі, ніж ті, які людині необхідно спожити для певного терапевтичного ефекту. А отже, щоб отримати невелику дозу цього медикаменту з морепродуктів, вам доведеться з’їсти близько 150 кг мідій із забруднених районів. Утім, факт наявності наркотиків та медикаментів у воді та морепродуктах – дуже поганий сигнал, особливо враховуючи той факт, що вплив поєднання цілого “коктейлю” різних видів цих небезпечних речовин вченими недосліджений.

Залиште свій коментар