Як людину змінює алкоголь: наука не залишає шансу виправдати свої погані вчинки випитим

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

За допомогою віртуальної реальності учасникам експерименту пропонували вирішити складну етичну проблему. Потім їх напували, і просили зробити вибір знову.

Алкоголь змушує людей неправильно тлумачити соціальні ситуації, але не впливає на моральний вибір людини.

Про це йдеться у матеріалі The Conversation, заснованому на низці нещодавніх досліджень.

Відомо, що у хмелю іноді розв'язується язик – і люди говорять те, що за інших умов радше тримали б у таємниці. Іноді люди п'ють, аби набратися сміливості у складних обставинах – так звана "голландська мужність". Багатьом знайома ситуація, коли випивка допомагає розслабитися та почуватися впевненіше на першому побаченні чи вечірці з новими людьми.   

Усе це через те, що алкоголь – депресант. Він пригальмовує, розслабляє та знижує збудженість нервової системи.

Безперечно, серед ефектів міцних напоїв не самі лише приємні речі. Навіть без урахування шкоди для здоров'я. Так, наукою та історіями від друзів добре задокументований взаємозв'язок між алкоголем і антигромадською поведінкою. Безліч суперечок і сварок відбуваються через те, що хтось перебрав.

Учені вважають, що ми поводимося так, коли п'ємо, бо неправильно тлумачимо соціальні ситуації і втрачаємо співчуття. Фактично, тільки-но наш язик починає заплітатися, наша здатність розуміти або ділитися емоціями теж гальмує.

Водночас, нароблені сп'яну дурниці – чужі та насамперед свої – люди схильні пробачати та виправдовувати впливом алкоголю.

У нещодавніх дослідженнях, вчені спробували розібратися, як алкоголь, емпатія і моральна поведінка пов'язані між собою.

З'ясувалося, що хоч вживання алкоголю і може вплинути на емпатію, змушуючи нас неадекватно реагувати на емоції і реакції інших людей, це не обов'язково змінює наші моральні стандарти або принципи, за якими ми розрізняємо, що правильно, а що не дуже.

У нещодавньому експерименті учасникам наливали горілки, а потім фіксували рівень їхнього співчуття та зміну моральних рішень.

Так, людям показували зображення із людьми, що демонструють різні емоції. Після добрячої порції оковитої, учасники експерименту почали неадекватно реагувати на прояви емоцій. Вони казали, що позитивно ставляться до сумних і негативно – до щасливих людей. І чим більше люди п'янішали, тим більше страждала їхня емпатія. Вживання міцних напоїв послаблювало здатність розуміти емоції та ділитися ними з іншими.

Але чи вплинуло це на їх мораль? Для учасників експерименту змоделювали ситуацію в стилі класичної для етики "проблеми вагонетки", в якій їм треба було зробити непростий моральний вибір:

Вагонетка мчить залізничними коліями до п'яти будівельників, які не чують її наближення. Ви стоїте на пішохідному мосту між вагонеткою і робочими. Перед вами дуже кремезний незнайомець. Якщо ви зіштовхнете його, його вага зупинить вагонетку. Одна людина загине, але п'ятеро виживуть. Ви це зробите?  

Спочатку учасників просто опитували, потім вони мали зробити такий вибір у симуляції цих обставин у віртуальній реальності - це теж фіксувалось. Хоча алкоголь шкодив емпатії учасників експерименту, це не вплинуло на їхню оцінку моральної ситуації.Якщо хтось тверезим вирішував зіштовхнути людину з пішохідного моста, аби врятувати більше життів, він робив такий само вибір п'яним.

Якщо учасник до вживання алкоголю відмовлялися жертвувати життям людини в цій ситуації, бо вважав вбивство неприпустимим, незалежно від наслідків, такої ж думки він був і після міцних напоїв.

"Виявляється, хоча ми можемо вірити, що алкоголь змінює нашу особистість, це не так. Ви все та ж людина після випивки – ваше почуття моралі залишилося незмінним", - йдеться в матеріалі.

Таким чином, хоча алкоголь може впливати на те, як люди інтерпретують і розуміють емоції інших, звинувачувати в аморальній поведінці алкоголі підстав немає – і нести відповідальність за них треба незалежно від кількості випитого.

Тим часом вчені витратили десятки років на розробку синтетичного спирту, який імітує задоволення від алкоголю, і при цьому не має таких побічних ефектів. Тільки уявіть, що ви можете насолоджуватись випивкою, зовсім не турбуючись за вранішнє похмілля. Тепер професор Девід Натт, який очолював розробку, каже, що він став на крок ближче до того, аби вивести цей неймовірний продукт на ринок.

Алкоголь, інфографіка
ТСН.ua

Залиште свій коментар

Вибір редакції