Ймовірне життя в системі Водолія: що потрібно знати про відкриті NASA екзопланети

Дата публікації
Ймовірне життя в системі Водолія: що потрібно знати про відкриті NASA екзопланети

NASA

Якщо говорити про ймовірності розвитку життя, то на цю роль поки найбільше претендують три центральні планети.

Нещодавно відкрита зірка TRAPPIST-1 в сузір'ї Водолія виявилася господинею відразу семи аналогів Землі, причому три з них знаходяться в центрі "зони життя" і, ймовірно володіють водою і густою атмосферою.

Про це повідомляє журнал Nature.

Сім "сестер"

Незвичайна зоряна система TRAPPIST-1 віддалена від Землі всього на 40 світлових років у бік сузір'я Водолія. В системі знаходяться кам'янисті планети, які схожі на Землю, а також вчені натякають на наявність води, кисню і вуглекислоти в їх атмосферах. Астрономи вивчали властивості цих планет, спостерігаючи за зоряною системою за допомогою телескопа TRAPPIST в Чилі і орбітального телескопа "Спітцер". Завдяки тривалим спостереженням планетологам вперше вдалося дуже точно виміряти і діаметр і масу шести з семи планет і отримати деякі дані про склад їх атмосфери.

NASA

Всі планети за розміром схожі з Землею – їх радіус становить від 0,7 до 1,08 радіуса нашої планети, а маса – від 0,41 до 1,38. Відповідно, їх щільність дорівнює земній або трохи нижче за неї, що говорить про їх кам'янисту природу або про те, що вони є планетами-океанами. Але на відміну від Землі, "сім сестер" обертаються по дуже тісній орбіті навколо TRAPPIST-1 – рік на них триває від півтора дня до приблизно двох тижнів. Навіть остання планета системи, TRAPPIST-1h розташовується приблизно в чотири рази ближче до зірки, ніж Меркурій підходить до Сонця.

При цьому майже на всіх планетах має існувати земна або марсоподібна погода з середніми температурами поверхні близько нуля або 20-30 градусів морозу. Тільки перші дві планети "вибиваються" з цього тренду – температури на них перевищують 70-100 градусів Цельсія, що, ймовірно, робить їх більш схожими на Венеру, ніж на Землю.

Можливість життя

Якщо говорити про ймовірності розвитку життя, то на цю роль поки найбільше претендують три центральні планети – d, e і f. Найбільші шанси на зародження життя є у планети f, клімат якої досить м'який і прохолодний для того, щоб на ній могла існувати вода та органіка.

Перші достовірні відомості щодо її населеності можуть бути отримані в "межах нинішнього десятиліття", - вважають вчені.

NASA

На можливість виникнення життя на цих планетах можуть впливати дві незвичайні властивості системи TRAPPIST-1. Всі планети з дуже високою долею ймовірності захоплені приливними силами зірки, в результаті чого завжди повернуті до неї одним боком. Це може негативно позначатися на роботі клімату планет і зробити їх фактично безлюдними.

Крім того, самі планети знаходяться в так званому орбітальному резонансі. Як правило, таке явище виникає в результаті гравітаційної взаємодії небесних тіл, яке призводить до стабілізації їх орбіт і появи суворої математичної залежності між періодами їх обертання. Наприклад, Сатурн і Юпітер синхронізуються таким чином, що за два сатурніанських роки Юпітер робить рівно п'ять витків навколо Сонця.

Але в будь-якому випадку TRAPPIST-1 має спочатку високі шанси на зародження життя, так як подібні зірки живуть в десятки і сотні разів довше, ніж Сонце та інші відносно великі світила.

Нагадаємо, що раніше астрономи відкрили екзопланету в подвійній зоряній системі.

Як повідомлялося раніше, астрономи знайшли недалеко від Землі придатну для життя планету. Планета Глізе 832c хоч багато в чому і схожа на Землю, але вчені вважають, що умови життя там можуть бути екстремальними.

НАСА скликає екстрену прес-конференцію про інопланетне життя

НАСА  скликає екстрену прес-конференцію про інопланетне життя

Наступна публікація