За допомогою адронного коллайдера виявили нову форму матерії

За допомогою адронного коллайдера виявили нову форму матерії

Фото: CERN

Частка сильно виділяється серед їй подібних.

Група вчених відкрила за допомогою Великого адронного коллайдера нову частинку матерії - екзотичний тетракварк.

Про це у четвер, 29 липня, повідомляє "Интерфакс" із посиланням на публікацію CERN.

Зазначається, що частка сильно виділяється серед їй подібних. Це єдиний відомий науці двічі зачарований тетракварк, тобто, містить відразу два зачарованих кварки, але не має у своєму складі зачарованих антикварків.

Вона має позитивний заряд (+1) і масу, приблизно, 3,875 ГеВ (гігаелектронвольт).

Зазначається, що екзотичний тетракварк - рекордсмен-довгожитель. Час його життя, приблизно, в 10-500 разів більше від частинок зі схожою масою.

Тетракварк - це екзотична елементарна частинка, адрон, що складається з двох кварків і двох антикварків. Екзотичними тетракварки називають, тому що спочатку вважалося, що адрони можуть складатися або з пари кварк-антикварк (такий адрон називається мезоном), або з трьох кварків (в цьому випадку адрон називається баріоном; баріонами є, наприклад, протон або нейтрон).

Понад 50 років тому було зроблено припущення, що існують адрони, які складаються з чотирьох і навіть п'яти кварків - тетракварки і пентакварки. Наразі експериментально виявлені чотири пентакварки і близько 20 тетракварків.

Кварк - фундаментальна частинка, що не спостерігається у вільному стані, але входить до складу сильно взаємодіючих частинок, таких як протони і нейтрони. Кварки є безструктурними, точковими частинками.

Зачарованими називаються кварки з позитивним зарядом, рівним двом третинам елементарного електричного заряду і масою 1,25 ГеВ.

Нагадаємо:

  • Великий адронний колайдер (ВАК) розташований на кордоні Франції та Швейцарії неподалік від Женеви. Колайдер є прискорювачем заряджених частинок на зустрічних пучках, призначений для розгону протонів і важких іонів і вивчення продуктів їх зіткнень. Його запустили в 2008 році, головне його завдання - знайти відхилення від Стандартної моделі, яка описує всі види взаємодії елементарних частинок, крім гравітаційної.
  • Що відкрили вчені в одному з наймасштабніших проектів людства - у нашому матеріалі.

Як запускали колайдер

Як запускали колайдер

Повʼязані теми:

Наступна публікація