За допомогою соцмереж і жартів Ілона Маска: як інвестори-аматори підняли акції компанії GameStop на 360%

Дата публікації
Перегляди
5121
Поділитись:
WhatsApp
Viber
За допомогою соцмереж і жартів Ілона Маска: як інвестори-аматори підняли акції компанії GameStop на 360%

Фото: Associated Press

Крупні біржовики з Волл-стріт несуть мільярдні збитки після витівки обурених трейдерів з соцмережі Reddit.

На американському фондовому ринку розгорілася справжня битва між професіоналами на біржі з Волл-стріт та інвесторами-аматорами. Останні, обурені спробами гедж-фондів "потопити" акції вмираючої компанії GameStop, почали масово скупляти її папери, через що лише за два місяці акції компанії злетіли на 360%.

Неймовірний ріст акцій вже охрестили "революційним", а почалося все з бунту обурених трейдерів-аматорів у американській соцмережі Reddit.

Гра на пониження, яка не спрацювала

Бунт розгорівся навколо мережі магазинів GameStop, де продаються консолі, диски з відеоіграми, фільмами тощо. Компанія як представник традиційного рітейлу потерпала від фінансової скрути, поки ринок все більше відходив у онлайн. Останні шість років у компанї падали акції, за два роки її продажі знизилися на 40%. За даними FactSet, GameStop лідирувала в ставках на падіння на американському фондовому ринку. 

Ігрова компанія користувалася популярністю серед шорт-продавців на Wall Street. Вони роблять так звані короткі продажі або shorting (гедж-фонд позичає акції компаній у інших інвесторів, продає їх на ринку за одну ціну і чекає, поки акції впадуть в ціні, аби повернути їх первинному власнику, а прибуток залишити собі). Понад 138% акцій GameStop, які перебували в обігу, були розпродані по коротких позиціях. 

магазин GameStop в Нью'Йорку / Фото: Associated Press

Створили штучний попит на акції через соцмережі

У ситуацію "знищення" GameStop втрутилися інвестори-аматори з соцмережі Reddit і оголосили "війну" крупним інвесторам через те, що ті буквально "топили" GameStop. Так, вони вирішили масово скупляти акції компанії, щоб "покарати бумерів" і "забрати у них гроші". 

Фінансовий бунт почався з треду (допису. - Ред.) користувача із ніком u/ronoron у спільноті Wall Street Bets у Reddit 29 листопада. Він звинуватив інвесторів з гедж-фонду Melvin Capital у ставках на короткі позиції акцій GameStop і назвав їх "купкою упертих бумерів". u/ronoron підтримали й інші трейдери, що спричинило фактично "революцію у Reddit". 

Спершу бунт мав більше жартівливу форму, але згодом користувачі Reddit дійсно стали купувати акції GameStop. У своїх дописах інвестори-аматори нерідко використовували фразу YOLO — You Only Live Once ("Живемо лише один раз". - Ред.). Вона стала неофіційним слоганом спільноти. 

Логотип Reddit / Фото: Associated Press

"У 2018 році вони робили такі ж ставки — $ 400 млн на падіння акцій Nintendo. GameStop недооцінена порівняно зі своїми колегами. Ці бумери думають, що цифрові консолі вб'ють GameStop, незважаючи на те, що Microsoft допомагає їм і що дискові консолі досі становлять переважну більшість продажів

написав у Reddit користувач.

Я старий мілленіал. Я втомився бути обдуреним глобалістськими елітами. Це не ліві чи праві республіканці і не демократи. Це 1% проти всіх інших

писав інший користувач. 

Ефект Reddit: з мільярдів збитків до рекордної вартості акцій

В результаті інвесторам-аматорам з Reddit вдалося створити штучний попит на акції GameStop, а до ради директорів GameStop приєднався співзасновник і ексглава інтернет-зоомагазину Chewy Райан Коен, що зміцнило позиції компанії. Цінні папери, проти яких зробили ставку гедж-фонди, подорожчали. Інвестори з Волл-стріт втратили понад $ 3,3 млрд — і це лише від початку 2021 року підрахували в фінансово-аналітичної компанії S3 Partners

За два місяці, від 30 листопада 2020 року до 26 січня 2021 року акції GameStop подорожчали на 360% - до $ 81,16, а ринкова капіталізація потроїлася до $ 5 млрд. Тим часом спільнота Wall Street Bets у Reddit, яка підняла бунт, налічує вже понад 3,6 млн підписників. Модераторам навіть довелося тимчасово обмежити доступ через різкий наплив відвідувачів. "Ми страждаємо від успіху", - заявили вони.

На цьому трейдери з Reddit не зупинилися. Вони переключилися на акції й інших компаній, на яких через короткі ставки зароблять гедж-фонди. І знову цінні папери злетіли в ціні. Таким же чином вони підняли вартість акцій Nokia і Blackberry. Так, акції Nokia злетіли більш ніж на 30% за 27 січня, подорожчавши від $ 4.79 до $ 7,24.

Дрібні інвестори з форуму проти біржовиків з Волл-стріт

Експерти з Волл-Стріт дещо скептично ставляться до злетів акцій через треди у Reddit і вважають, що невдовзі ті повернуться до більш "справедливого" рівня, зазначає The Bell. Водночас в перспективі "революція Reddit" має всі шанси перекроїти індустрію шортпродажів, застерігає Bloomberg. Реакція послідувала і від Білого дому: прессекретарка Джен Псакі заявила, що у президента пильно стежать за розвитком подій. 

Засновник Tesla Ілон Маск теж вирішив не стояти осторонь і висловився проти коротких продажів, які використовують для знищення компаній. 

"Ось прибігли ті, хто виправдовує "шортистів". Вони не варті поваги. Геть "шортистів", - написав він у Twitter.

Маск також пожартував з інвесторів, які вважають, що можуть розбагатіти на акціях компанії. У Twitter він виклав посилання на Reddit з підписом "Gamestonk!", об'єднавши назву компанії GameStop і біржового мему Stonk. Так в соціальних мережах висміюють інвесторів і бізнесменів, які здійснюють сумнівні вкладення в надії заробити. 

Після цього твіту вартість акцій GameStop зросла на 130% — до $ 339. Пізніше ціна скорегувалася до $ 292.

Те, що відбувається з акціями GameStop — це нагадування про те, що часи змінюються. Нова армія трейдерів концентрується не так на оцінках, а скоріше на можливостях, про які вони дізнаються в спільноті WallStreetBets на Reddit, від ютуберів, в TikTok або через Robinhood (додаток для торгів. - Ред.)

заявив американському Forbes старший ринковий аналітик Оанда Едвард Моя.

Як сказав біржовий аналітик Ніл Вілсон BBC багато користувачів Reddit сприймають битву як особистий виклик.

У цій історії є дуже багато дивних особливостей, але найдивовижніше - це войовничість, з якою трейдери накачують вартість акцій. Схоже, для них дуже важливо поборотися з Волл-стріт, вони, ймовірно, ненавидять гедж-фонди, на форумах повно образ на адресу "бумерів" з грошима. Це битва двох поколінь, йдеться про перерозподіл багатства і про те, що потрібно все забрати у багатих і віддати "бідним "міленіалам

сказав він.

Зазначимо, популярність "домашньої" торгівлі акціями збільшилася багато в чому завдяки пандемії COVID-19. У людей з'явилося більше часу і вільних грошей, які вони стали направляти на фондовий ринок. Тим часом фінансисти з Волл-стріт непокояться, що недосвідчені інвестори можуть викликати невиправдане зростання цін акцій або укладати угоди, не розуміючи їхніх ймовірних ризиків. 

Наступна публікація