Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
Захист від теплових стресів: вчені розгадали, чому корали фарбуються у неонові кольори

Захист від теплових стресів: вчені розгадали, чому корали фарбуються у неонові кольори

Перепади температури води можуть знищити корали вже у найближчі десятиліття.

Вчені виявили, що незвично яскраве забарвлення, яке з’являється у деяких коралів через тепловий стрес, підвищує шанси на повернення симбіотичних водоростей і продовження існування. 

Про це пише ScienceAlert.

На думку дослідників, таке "забарвлення" може стати корисним маркером, який вказуватиме на рифи, які зможуть відновитися від теплового стресу. Також стане легше виявляти ті рифи, які страждають від забруднення азотними добривами.

Знебарвлення рифів відбувається тоді, коли температура морської води піднімається вище критичного рівня. Це може призвести до загибелі рифів.

Глобальне потепління спричиняє усе більше таких температурних сплесків. Так, Великий Бар'єрний риф біля узбережжя Австралії за останні п'ять років пережив три масових знебарвлення, останнє з яких сталося в березні-квітні 2020 року. Якщо такі перепади ставатимуться частіше, то більшість коралових рифів зникнуть вже у найближчі десятиліття.

Деякі корали у разі знебарвлення поводяться незвично. Вони стають не білими, а навпаки набувають яскравого зеленого, червоного або бузкового забарвлень. Цьому сприяє накопичення пігментів, які нагадують зелений флуоресцентний білок, і за нормальних умов служать аналогом сонцезахисного крему для коралів і їх симбіонтів. Досі вчені не знали, із чим пов'язане таке "барвисте знебарвлення" і чи несе воно якусь адаптивну функцію.

Дослідник Йорг Відеман і команда фахівців з Саутгемптонського університету провели лабораторні експерименти з трьома видами коралів і з'ясували, що барвисте знебарвлення допомагає пошкодженому коралу відновитися після втрати фотосинтезувальних симбіонтів.

За відсутності водоростей сонячне світло проникає всередину тканин корала і відбивається від його білого скелета. На підсилений світловий потік клітини, що вижили, захищаються виробленням пігменту, який і робить корал яскраво забарвленим. Вироблення "сонцезахисного шару" не дозволяє світлу проникати глибоко і підвищує шанси на повернення симбіотичних водоростей. 

Нагадаємо, на поверхні в Антарктиді розпускаються мікроскопічні водорості і фарбують сніг у зелений колір. Вчені заявляють, що це явище позначає "початок нової екосистеми", причиною якого є глобальне потепління. 

Залиште свій коментар

Вибір редакції