Затоплені міста та загибель людства. Що не так з апокаліптичними прогнозами про зміни клімату та які з них правдиві

Чому заяви екоактивістки Грети Тунберг та резонансні вислови провідних природозахисників є досить неоднозначними.

Останнім часом інформаційний простір сповнений різноманітними апокаліптичними передбаченнями щодо майбутнього людства та згубних наслідків кліматичних змін – починаючи від того, що їжі стане замало, до неминучого затоплення міст унаслідок збільшення рівня моря та повалення людської цивілізації.

Майкл Шелленбергер, член природозахисної організації Environmental Progress у статті для Forbes зазначає, що більшість подібних висловлювань є неточними та призводять лише до збільшення паніки.

Що з ними не так – читайте у матеріалі ТСН.ua.

Апокаліптичні прогнози

Світ повниться різноманітними теоріями того, що станеться, якщо не спинити кліматичні зміни. Апокаліптичні заяви звучать з вуст журналістів, політиків та навіть правозахисників. Так, наприклад, видання Vice виголосило думку, що "крах цивілізації уже розпочався", а популярна активістка Грета Тунберг сказала у своїй книжці, що "приблизно 2030 року розпочнеться незворотна непідконтрольна людям ланцюгова реакція, яка призведе до кінця цивілізації, як ми її знаємо".

Минулого місяця активістка природозахисної організації XR заявила журналісту BBC Ендрю Нілу, що "наші діти помруть у найближчі 10-20 років", та не змогла надати жодних обґрунтованих свідчень цього.

"Ці заяви багато разів обговорювалися. Існують учені, які погоджуються з ними, і ті, хто кажуть, що це неправда. Але загальний висновок той, що ці смерті обов'язково стануться" – зазначила вона.

"Але більшість учених не погоджуються з цим. Я продивився звіти Міжурядової групи експертів з питань змін клімату (IPCC) і не побачив жодного слова про загибель мільйонів людей або загибель дітей через 20 років. Як би вони померли?" – вказав Ніл на помилку. Критиці свого часу піддали й представницю Демократичної партії США Олександрію Окасіо-Кортез через твердження, що через кліматичні зміни світ закінчиться через 12 років.

Інколи апокаліптичні прогнози роблять і самі учені. Так, один науковець написав, що йому "важко уявити, як вдасться вижити хоча б мільйону людей або половині від цієї кількості", якщо Земля нагріється на чотири градуси.

Інший зазначив, що "потенціал відмови багатьох хлібних кошиків зростає", а ще один учений песимістично спрогнозував, що якщо рівень моря зросте настільки, наскільки прогнозує Міжурядова комісія з питань зміни клімату ООН, це буде некерованою проблемою.

Що не так з більшістю прогнозів

Шелленбергер зазначає, що жодна наукова організація ніколи не стверджувала, що кліматичні зміни призведуть до колапсу цивілізації або зникнення людської раси. До того ж, насправді економічний розвиток зробив людей менш вразливими – кількість смертей від природних катаклізмів суттєво знизилася останнім часом. Якщо 1931 року від них загинули 3,7 мільйона людей, то 2018 – лише 11 тисяч.

Не надто руйнівними видаються й наслідки підвищення рівня моря, неминучого у разі все більш стрімкого танення льодовиків. Так, за прогнозами IPCC до 2100 року рівень моря збільшиться на 0,6 метра, що у глобальному розумінні не надто апокаліптично.

Наразі одна третя Нідерландів перебуває нижче рівня моря, деякі ділянки – аж на сім метрів. Можна заперечити, що країни на кшталт Нідерландів є багатими, а, до прикладу, Бангладеш – бідна держава. Проте Нідерланди пристосувалися до життя нижче рівня моря 400 років тому.

Схожа ситуація з заявами про ймовірне скорочення запасів зернових культур, голод та масову загибель. Наразі виробляють достатньо їжі, щоб забезпечити нею 10 мільярдів людей – на 25% більше, ніж потрібно, і наукові дослідження прогнозують збільшення цих цифр, а не зниження.

Грета Тунберг
Associated Press

Продовольча та сільськогосподарська організація ООН (ФАО) розрахувала, що урожайність збільшиться на 30% до 2050 року. У найбідніших частинах світу, наприклад, Африці на південь від Сахари, очікують збільшення від 80 до 90%.

Кліматичні зміни справді можуть негативно вплинути на рівень урожаю. Однак важливо розглядати проблему у контексті. Так, від 1960-х років урожайність пшениці у всьому світі зросла щонайменше на 100, а щонайбільше – на 300%.

Своєю чергою інше дослідження встановило, що врожайність знижуватиметься на 6% щоразу, коли глобальна температура підніматиметься на один градус. Загалом IPCC передбачає, що кліматичні зміни вплинуть на економічне зростання не надто значною мірою.

Організація вважає, що до 2100 року глобальна економіка буде на 300-500% більшою, ніж сьогодні. Хоч не обійдеться й без негативних наслідків  – валовий внутрішній продукт зменшиться на 2-5% у разі, якщо глобальна температура зросте на 2,5 – 4 градуси.

Небезпека кліматичних змін

Попри усе це, глобальне потепління усе одно може загрожувати добробуту мільйону видів у всьому світі, половині усіх ссавців, а також рептиліям та амфібіям у різноманітних куточках планети.

Так, наприклад, від 1970 року зникло близько 60% усіх хребетних. Нещодавно стало відомо також про суттєве скорочення популяції комах – відповідно до дослідження, опублікованого у журналі Biological Conservation, понад 40% видів поступово зникають у всьому світі, а третина видів перебуває на межі повної загибелі.

У доповіді Міжурядової науково-політичної платформи з біорізноманіття та екосистемних послуг IPBES зазначається, що глобальний показник вимирання видів вже "перевищує середні показники за останні 10 мільйонів років у десятки, якщо не у сотні разів".

Але не можна сказати, ніби "люди ставлять під небезпеку власне виживання", як стверджувала Елізабет Колберт у своїй книжці про шосте масове вимирання в історії планети.

"У той час як багато видів зіткнулися з загрозою вимирання, люди поки що не у небезпеці. Мені б не хотілося, щоб ми мотивували людей робити правильні вчинки, змусивши їх повірити у щось, що не є правдою", – зазначив учений з університету Стенфорду Кен Колдейра.

Не погоджується з тим, що зміни клімату загрожують людській цивілізації і австралійський учений Том Вінглі.

"Це справді мене турбує, тому що це неправильно. Усіх цих молодий людей було дезінформовано. Частково, це провина Грети Тунберг. Ненавмисно. Проте вона не має рацію", – зазначив він.

Учені наголошують, що у той час як кліматичні зміни справді впливають на катастрофи на кшталт цьогорічних пожеж в Австралії, важливо пам'ятати, що вони зумовлені не лише ними.  

"Зміна клімату тут відіграє свою роль, але не є причиною цих пожеж", – сказав Річард Торнтон із Центру кооперативних досліджень лісових пожеж та природних небезпек в Австралії. Те саме стосується і пожеж у США. Більше того, 2017 року вчені змоделювали 37 різних регіонів і виявили, що "людина може не лише сприяти виникненню лісових пожеж, а й навіть зменшувати цей ризик".

Відео В Австралії створять центри реабілітації коал, які постраждали від лісових пожеж

Для цього вже організували фонд зі збору коштів. Масштабний вогонь в Австралії не вщухає вже понад два тижні і випалив півтора мільйони гектарів територій. Жертвами полум’я стали, зокрема коали і валлабі, які живуть винятково на австралійському континенті.  

В Австралії створять центри реабілітації коал, які постраждали від лісових пожеж

Залиште свій коментар