Знайдено спосіб замінювати пошкоджені мітохондрії при заплідненні

Учені стверджують, що дітки народжуватимуться без спадкових патологій і, в той же час, успадкують всю генетичну інформацію від батьків.

Вчені створили технологію заміни мітохондрій, що містять пошкоджену ДНК. Це може допомогти матерям з рідкісними генетичними відхиленнями народжувати здорових дітей.

В експериментах ставилося за мету запобігти передачі пошкодженої ДНК в мітохондрії від матері дитині.

Наразі клінікам, які займаються штучним заплідненням, не дозволяється застосовувати подібні процедури. При цьому кожен рік з 200 новонароджених дітей одна є носієм мутантної мітохондріальної ДНК.

У більшості випадків це стає причиною невеликих відхилень, часом взагалі без будь-яких симптомів. Проте з 6500 дітей, що народилися з проблемною ДНК, одна дитина хворіє серйозно: хвороби включають м'язові відхилення, сліпоту, проблеми з серцево-судинною системою, часом закінчуються летальним результатом.

Нова технологія може дозволити лікарям замінити пошкоджену мітохондрію під час процесу штучного запліднення.

У дослідженні використовувалася нещодавно запліднена яйцеклітина, що залишилася від процедури штучного запліднення.

Із сперматозоїда батька і яйцеклітини матері були витягнуті ядра, що містять батьківські ДНК, позбувшись таким чином пошкодженої мітіхондріі.

Потім обидва ядра помістили в іншу яйцеклітину, з якої також заздалегідь видалили ядро, однак залишили всі інші органоїди, в тому числі мітохондрії.

Одержаний таким чином ембріон містив гени обох батьків плюс незначну кількість мітохондріальної ДНК з донорської яйцеклітини.

"Те, що ми зробили, схоже на заміну акумулятора в ноутбуці, - сказав професор Дуг Тернбулл, який очолює дослідницьку групу. - Тепер енергопостачання працює нормально, хоча інформація на жорсткому диску залишилася без змін".

"Дитина, народжена в результаті такої операції, буде мати нормально функціонуючі мітохондрії, але щодо всього іншого успадкує всю генетичну інформацію від батька з матір'ю", - пояснив він.

Загалом вченим з Університету Ньюкасла вдалося створити 80 ембріонів. Вони розвивалися в лабораторних умовах протягом восьми днів, відповідно до ліцензії, виданої британською владою.

Команда планує проводити подальші дослідження, щоб з'ясувати, наскільки ефективна та безпечна подібна генна інженерія.

Наразі закон не дозволяє використовувати подібні технології при проведенні штучного запліднення. Перш ніж вченим п'ять років тому вдалося домогтися дозволу на проведення цього дослідження, вони двічі отримували відмову.

За словами експерта з етичних питань медицини Дональда Брюса, що в минулому очолював одну з освітніх програм Шотландської церкви, дослідження порушує складні питання з точки зору етики і містить у собі потенційні ризики.

"Якщо результати цієї роботи знайдуть практичне застосування в медицині, їх необхідно застосовувати тільки під дуже жорстким контролем і лише тоді, коли в іншому випадку можливий розвиток [у дитини] важкого захворювання", - вважає він.

Нагадаємо, у січні минулого року у Великобританії народилася перша дитина, зародок якої був лабораторно позбавлений гена BRCA 1, що передає у спадок ризик захворювання на рак грудей.

Читайте також:

Вчені знайшли ще одну невідому ланку еволюції людини

Скандальний лікар з Кіпру таємно клонував 14 людських ембріонів

Вирощування ампутованих кінцівок стане реальністю

Вченим вперше вдалося відновити геном давньої людини

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: