2016 рік в окупованому Криму: "українські диверсанти", блекаути та заборона Меджлісу

Дата публікації
Перегляди
1729
Поділитись:
WhatsApp
Viber
2016 рік в окупованому Криму: "українські диверсанти", блекаути та заборона Меджлісу

Фото: УНІАН

Черговий рік на території анексованого українського півострова був багатим на події.

ТСН.ua продовжує підбивати підсумки нелегкого для України та світу 2016 року.

Нині в нашому фокусі - події на анексованоу Кримському півострові.

Кримські блекаути

Крим був повністю знеструмлений ще 22 листопада 2015 року, коли через підрив опор вийшли з ладу всі чотири лінії електропередачі, що йдуть з материкової України.

 

На півострові був введений режим НС, почали застосовуватися графіки аварійних відключень електрики. Ситуація дещо покращилася із запуском двох енергомостів з Краснодарського краю. Проте 30 грудня 2015 року із України до Криму було знову повністю припинено електропостачання.

Майже чверть населення окупованого Росією Криму зустріла 2016 рік без електроенергії. Керівник "Крименерго" Віктор Плакіда заявив, що світла не було в оселях 23% жителів півострова.

 

Кримська "влада" надзвичайно обурилася такому ходу подій: на засідання штабу із ліквідації надзвичайної ситуації "очільник" анексованого Криму Сергій Аксьонов підвищував голос і нецензурно висловлювався.

З 1 січня 2016 року "Укренерго" не постачає електроенергію до анексованого Криму, оскільки закінчився контракт на поставку електроенергії на півострів. Із 12 січня Росія у відповідь припинила постачання електроенергії в Україну.

Блекаути продовжилися наприкінці лютого 2016 року: у неділю, 28 лютого, в окупованому Криму сталося відключення світла відразу в декількох містах. Через аварії на лінії електропередач без світла залишилися жителі деяких районів Керчі, Судака, Джанкоя і Джанкойського району. У Севастополі через дефіцит електроенергії відключили також вуличне освітлення.

Проте потерпати без світла жителям окупованого півострова довелося не лише взимку: 20 травня 2016 року в найбільших містах окупованого Криму зникла електроенергія. Про це заявив так званий "губернатор" Севастополя Сергій Меняйло. За його словами, найбільші кримські міста виявилися знеструмленими. Він уточнив, що, окрім Севастополя, це Сімферополь, Ялта та Феодосія. У комерційних і адміністративних установах, а також на соціальних об'єктах довелося запускати резервні дизель-генератори. Жителі повідомляли, що мобільний зв'язок працює з перебоями. У Севастополі кораблі і частини Чорноморського флоту перейшли на автономне живлення.

Уже влітку, 10 липня, один з окупованих кримських регіонів залишився без електроенергії. Відключення електропостачання сталося в населених пунктах Сакського району. У район відключення потрапили села Тунельне, Штормове, Затишне. Всього без електроенергії опинилося 3609 осіб.

Зауважимо, що через дефіцит постачання електроенергії в анексованому РФ Крим підприємства зазнали збитків у 12 мільйонів доларів. Про це заявила самопроголошена "віце-прем'єр" окупаційного кримського уряду Євгена Бавикіна. Натомість збитки в оборонно-промисловому комплексу півострову оцінили у 180 мільйонів рублів.

 

Своєю чергою президент України Петро Порошенко заявив про те, що готовий до повернення енергопостачання в окупований Крим, якщо в угоді буде вказано, що він український. Глава держави назвав умову, за якої поверне постачання електроенергії до півострову на попередніх умовах. "Моя позиція є чіткою і прозорою. У Криму живуть українці. І ми все робимо для того, аби не ускладнювати їх життя. Але для укладання договору на постачання електроенергії… В договорі має міститися: "постачання електроенергії в АРК, Україна", - наголосив президент. "Готові поставляти електроенергію в український Крим. Хочете – беріть. Не хочете – ми почекаємо повернення українського суверенітету", - наголосив український лідер.

"Війна" карт: Coca-Сola і Pepsi

Ще однією подією ознаменувався 2016 рік для окупованого півострову. Так, деякі компанії "забули", що Крим належить Україні і вирішили зобразити на своїй продукції дещо обрізану її версію. Такі випадки не залишилися непоміченими. Тому уже 6 січня 2016 року представники компанії Coca Cola принесли офіційні вибачення перед Україною за карту, де Росія була зображена з окупованим Кримом.

 

У Посольстві України в США відбулася зустріч з керівництвом вашингтонського офісу Coca Cola, де були озвучені офіційні вибачення за непорозуміння. Також представник компанії передала листа від старшого віце-президента компанії Клайда Таггла на ім'я посла України в США Валерія Чалого з вибаченням за зазначену публікацію. У тексті офіційного листа йдеться про те, що карту намалювало незалежне рекламне агентство без погодження з Coca Cola, проте компанія бере на себе всю відповідальність за цей акт.

 

Наголошується, що компанія негайно видалила згадану публікацію, як тільки отримала інформацію про цю ситуацію.

Скандал розгорівся сильніше, коли на офіційній сторінці російського представництва компанії Coca Cola розмістили вибачення перед росіянами за те, що на карті немає окупованого Росією Криму. Після цього українці закликали бойкотувати продукцію компанії, а пильні юзери знайшли карту з Кримом у складі Росії і на сайті головного конкурента Coca Cola – компанії Pepsi. Компанія Coca Cola пояснила свої дії – мовляв, це винне рекламне агентство, а сама компанія політикою не переймається. Від Pepsi жодних офіційних коментарів чомусь не надходило.

Пізніше із сайту російського філіалу компанії Pepsi таки видалили брошуру із картою, на якій було зображено Крим у складі РФ.

Неспокійний півострів: обшуки, арешти і напади на людей

Фото: УНІАН
У 2016 році на окупованому півострові сталася безпрецедентна кількість атак місцевої "влади" та силових структур на українців та кримських татар. За два роки окупації Криму у свідомості українців міцно закріпилися терміни "вимушені переселенці". Люди залякані і мусять ховатися. Навіть за те, що кримчани просто поспілкуються з українськими журналістами, їх та їхніх родичів можуть переслідувати російські спецслужби.

Тому мешканців окупованого півострова цьогоріч закликали бути уважними до рідних і близьких. Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелалов просить бути уважними через те, що останнім часом в окупованому Криму дедалі частіше зникають люди.

Не обходилося у 2016 році на півострові і без заочних арештів українських діячів. Так, у Міністерстві закордонних справ України гостро відреагували на заочний арешт лідера кримськотатарського народу, нардепа Мустафу Джемілєва. Зокрема, у відомстві засудили дії окупаційної влади. Раніше суд окупованого Сімферополя задовольнив клопотання слідчого і заочно обрав стосовно нардепа запобіжний захід у вигляді взяття під варту та оголосив його у федеральний розшук.

 

Усіх організаторів продовольчої та енергетичної блокади Криму теж були оголошені в розшук. Про це заявила призначена Кремлем "прокурор" Криму Наталія Поклонська. "Чубаров і Джемілєв оголошені в міжнародний розшук, а Іслямов - у федеральний. Чубарову і Джемілєву рішенням суду обрано заочний запобіжний захід. Зокрема, задоволено подання слідчого, які підтримані прокурором, та обрано запобіжний захід у вигляді взяття під варту", - розповіла вона.

У Криму досі розглядається справа українця Володимира Балуха, якого звинувачують в образі співробітника поліції, росіянина Євгена Баранова. А розпочалася історія з того, що Балух встановив на даху свого будинку в селі Серебрянка Роздольненського району український прапор, за що пізніше поплатився обшукми, звинуваченнями у крадіжці тощо. У підсумку проти нього порушили за статтею "Образа представника влади": покарання за неї не жорстке — до року виправних робіт, а ось довести невинуватість — практично неможливо. Зараз триває "суд".

Також на півострові "суд" призначив кримському татаринові Вельдару Шукурджиєву штраф у розмірі 10 тисяч рублів (3,5 тис. грн – ред.) за фото з українським прапором біля пам'ятника Леніну у центрі Сімферополя. А "суд" Сімферополя присудив активісту Куртсеїту Абдулаєву 20 годин громадських робіт за участь в акції пам'яті українського поета Тараса Шевченка з синьо-жовтим прапором.

Горілили в окупованому Криму авто, щоправда, "чомусь" підозрюваними у підпалах виявлялися українці та кримські тататри. В Алупці окупаційна влада затримала 21-річного кримського татарина Меудина Альвапова. Затриманому активісту "шиють" справу про підпали автомобілів в Ялті. Родина молодика раніше була активною у громадському секторі, тому, не виключено, що так їй захотіли помститися.

Наприклад, в ніч на 1 березня 2016 року спалили дев'ять автомобілів. Пожежі сталися в Євпаторії, а також у селищах Масандра, Партеніт та Нижня Кутузовка. Згоріли машини BMW, Opel, Lexus та інших марок, повідомляє Lenta.ru. У Партеніті вже затримали двох підозрюваних у підпалах. Ними виявилися житель Західної України і кримський татарин. При обшуку у них виявили вибухові пакети, і вони нібито пересувалися на мотоциклах. Затриманих підозрюють також у підпалах автомобілів, які сталися в ніч на 28 лютого. Тоді на території Великої Ялти згоріли 12 автомобілів. Практично в один час були зареєстровані загоряння в Алушті, Масандрі, Сімеїзі та Ялті.

Відзначимо, що в листопаді 2015 року в Сімферополі було зафіксовано 14 підпалів машин. Окупаційна влада затримала двох місцевих жителів 18 і 19 років, які зізналися в скоєному.

Також у Криму знайшли обгоріле тіло місцевого мешканця, кримського татарина Енвера Ісмаілова. Біля його тіла знайшли кримськотатарський національний прапор. За даними місцевих ЗМІ, загиблому було близько 60 років. Чоловік напередодні ввечері пішов на насосну станцію Північно-Кримського каналу і не повернувся.

Не обійшлося без утисків на ЗМІ. Приміром, проти українського журналіста інтернет-видання "Крим.Реалії". Федеральна служба безпеки Росії порушила кримінальну справу. В ході обшуків квартири одного з авторів "Крим.Реалії", співробітники ФСБ вилучили комп'ютерну техніку, усі носії інформації та документи, з матеріалами для майбутньої статті "екстремістського характеру".

У 2016 році кримським татарам на анексованому росіянами півострові не дозволили проводити жалобні заходи до роковин депортації Кримська окупаційна влада попередила керівників місцевих навчальних закладів особливо уважно стежити за відвідуваністю. Кожна школа мала відзвітувати, кого немає на заняттях і чому.

 

У Криму поховали пенсіонера, який вчинив самоспалення, протестуючи проти місцевої влади

У Криму поховали пенсіонера, який вчинив самоспалення, протестуючи проти місцевої влади

У вересні в окупованому Севастополі серед білого дня жорстоко побили українця через символіку "Азова" на велосипеді. Зі слів самого постраждалого, на нього напав перехожий, який представився поліцейським. Ймовірно, нападник був поліцейським у цивільному. Коли на місце події приїхали правоохоронці, чоловік, що побив українця, потиснув їм руки.

Також в анексованому Росією Севастополі "суд" оштрафував місцевого жителя Ігоря Мовенка за використання символіки полку "Азов". Про це повідомляє Кримська правозахисна група. Мовенко наклеїв символіку полку на свій велосипед. За це "суд" першої інстанції зобов'язав його сплатити штраф у розмірі 2000 російських рублів. Ігор Мовенко подав апеляцію на це рішення, але 7 листопада "апеляційний суд" окупантів залишив рішення без змін.

У окупованому Криму в домівках кримських татар проводять рейди під виглядом перепису. Поліцейські розпитують не лише про кількість членів родини, а ще й куди сім'я їздить та де навчаються діти. Окрім того, поліцейські запитують номери телефонів. До людей заходять в городи і оглядають теплиці.

Фото: УНІАН

 

Російські ФСБівці приходили до кримськотатарського класу говорити про георгіївські стрічки. Працівники ФСБ завітали до школи, де є кілька кримсько-татарських класів і викликали на розмову хлопців-дев'ятикласників. Школярів питали, чи одягали вони "георгіївські" стрічки на 9 травня, де носили і чому знімали. А також з'ясовували, чи не ображають учнів у школі. Розмови відбувалися у присутності обурених батьків, яким співробітник спецслужб сказав - розмова планова, проведуть її ще й з іншими школярами. Однак, пояснювати, чому почали саме з кримськотатарського класу і чому розмовляли лише з хлопчиками у ФСБ не стали.

Окупаційна влада Криму почала переслідування журналістів

Окупаційна влада Криму почала переслідування журналістів

Загалом у Криму зниклими вважаються 22 людини, більшість із яких кримські татари. Про повідомив уповноважений президента у справах кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв. За словами Джемілєва, зникнення людей нерідко використовується як загроза під час допитів людей силовиками. "Якщо людина поводиться гідно при спілкуванні з ФСБ, її можуть запитати: "А ви не боїтеся, що зникнете ви або ваші діти?" – додав лідер кримських татар.

Мустафа Джемілєв зазначив, що окупанти викрадають найбільш талановитих і сміливих, але не обов'язково активістів. "Вони намагаються створити атмосферу страху", - сказав Джемілєв.

Після анексії Росією Криму, півострів залишили тисячі українців. Число втікачів значно збільшилася, після "сильних репресій" за останні місяці. Раніше було відомо про 21 тисячу осіб офіційно зареєстрованих як "внутрішньо переміщені особи" з Криму. Але нові дані про переселенців кажуть, що насправді їх набагато більше. Своєю чергою, співзасновник і координатор української благодійної організації "Крим-SOS" Таміла Ташева заявила, що реальна цифра сягнула 100 тисяч осіб.

Анексія Росією півострову Крим негативно вплинула на ситуацію у сфері прав людини та основних свобод, особливо щодо кримських татар. Про це заявила Європейський комісар з питань регіональної політики Коріна Крету у Стразбурзі. "Запровадження російського законодавства та громадянства створило ситуацію законодавчої невпевненості та дискримінації. Спільнота кримських татар і ті люди, які підтримують територіальну цілісність України, платять велику ціну за думки, які вони висловлюють", - наголосила вона.

У Криму знову проводять обшуки

У Криму знову проводять обшуки

Справи церковні і музейні

Не гидували окупанти і боротьбою із церквою. Приміром, так званий арбітражний "суд" Криму ухвалив рішення вилучити у Кримської єпархії УПЦ КП приміщення в центрі Сімферополя, що належить їй, визнавши недійсним договір оренди, укладений на строк до 2050 року. Також "суд" присудив Кримській єпархії сплатити півмільйона рублів позивачеві - "міністерству майна і земельних відносин", а також звільнити приміщення Кафедрального собору святих рівноапостольних князя Володимира і Ольги у центрі Сімферополя.

Така сама доля може спіткати і решту майна Української православної церкви КП. Окрім приміщень у центрі Сімферополя, сьогодні Кримській єпархії ще належать 10 споруд і чотири земельні ділянки площею 3,5 га. У перші місяці після анексії півострова в УПЦ КП відняли церкви у Севастополі і селі Перевальному Сімферопольського району. Крім того, закрилися парафії у Саках, Красноперекопську, Керчі, зазначив Климент.

За словами прес-секретаря Київської патріархії, архієпископа Євстратія (Зорі), сьогодні УПЦ КП в Криму залишається єдиним місцем, де українець може відчувати себе українцем. За його словами, єдина причина, яка зупиняє окупаційну владу від того, аби остаточно знищити українську православну церкву у Криму, - це страх громадської реакції. Нагадаємо, кримська єпархія Української православної церкви Київського патріархату почала скаржитися, що в неї відбирають храми одразу після анексії півострова Росіїєю ще в квітні 2014 року.

Утиски окупаційної влади поширювалися не лише на місцевих мешканців, але й на українську культурну спадщину. Так, в Криму начебто на ремонт закрили музей Лесі України у Ялті, де нібито обвалився дах. Музей може припини своє існування. З початку лютого музей був закритий на ремонт, офіційно - до кінця 2017 року. Наразі на сайті музею інформації про реконструкцію немає, телефони для зв'язку недоступні.

Фото: pixabay.com

 

А ось в окупованому Джанкої під час так званої "перевірки" дитячого кримськотатарського центру Elif силовики вилучили дитячу літературу, а також прийшли з допитами в сім'ї дітей. Задавали питання навіть малолітнім дітям. Особливий інтерес викликали книги кримськотатарською та турецькою мовами. А співробітників центру силовиків цікавили питання, пов'язані з релігією.

В окупованому Криму імама мечеті "Хан-Джамі" Ельмара Абдулганиева "суд" звинуватив у зберіганні екстремістської літератури турецької ісламського течії "Нурджулар". Заборонену літературу нібито знайшли під час обшуку. Це не перший випадок, коли імама в Криму звинувачують у зберіганні забороненої літератури. Подібні випадки сталися в ялтинському регіоні відразу в чотирьох селищах. За рішенням "суду" люди повинні будуть заплатити штраф. Однак вони не готові визнати свою провину і будуть подавати апеляцію на рішення "суду". 

"Няш-мяш" Поклонська і заборона Меджлісу У 2016 році

Так звана "прокурор Криму" Наталія Поклонська винесла рішення про призупинення діяльності Меджлісу кримських татар. Таке рішення було ухвалено "з метою недопущення порушення федерального законодавства". Поклонська каже, що керувалася законом "Про протидію екстремістській діяльності". Її рішення було направлено в міністерство юстиції Росії для включення Меджлісу до переліку громадських і релігійних об'єднань, діяльність яких припинена на території РФ. "Вони не можуть проводити різні публічні масові заходи, використовувати банківські вклади і взагалі проводити будь-яку роботу. Вся їхня пропаганда буде заборонена", - сказала Поклонська.

 

Раніше нелегітимна "прокурор" окупованого РФ Криму подала до "Верховного суду Криму" позов про заборону діяльності Меджлісу кримсько-татарського народу. "Верховний суд Криму", який заборонив діяльність Меджлісу кримськотатарського народу, не вважає, що заборона спричинить порушення права кримських татар на політичний, економічний, соціальний і культурний розвиток, а також "не перешкоджатиме фундаментальному праву народу на самовизначення". Про це йдеться у рішенні "суду", який оприлюднив заступник голови Меджлісу кримських татар Наріман Джелялов.

"Судді" окупаційної влади у Криму вважають, що "справа розглянута з дотриманням правил підсудності з огляду на те, що Меджліс кримськотатарського народу не є міжнародною громадською організацією в розумінні ст. 47 Федерального закону "Про громадські об'єднання". У рішенні "суду" також наголошується, що відповідач позов не визнав, але доводи захисту у рішенні суду не наведено.

Позов подавала "прокурор" анексованого півострова Наталія Поклонська. На засіданні "суду" ставленниця окупантів, "прокурор Криму" Наталія Поклонська заявила, що Меджліс веде антиросійську діяльність на догоду Заходу. "Вся діяльність та ідеологія Меджлісу будується тільки на одному - на боротьбі з Росією", - сказала вона. Вона назвала лідерів і членів меджлісу "маріонетками в руках великих західних ляльководів". "Меджліс потрібен тільки для розпалювання ворожнечі, ненависті, ворожнечі", - сказала Поклонська. На її думку, Меджліс використовує кримськотатарський народ як "розмінну монету".

Лідер кримськотатарського народу Мустафа Джемілєв жорстко засудив рішення "прокурора" Наталії Поклонскої щодо призупинення діяльності Меджлісу в Криму. "Росія заборонила діяльність обраного народом урядового органу народу кримських татар. Заборона діяльності Меджлісу кримських татар дорівнює оголошенню війни нашому народові", - зауважив він. Лідер кримських татар зазначив і про порушенням прав людини у Криму. Міністерство закордонних справ України висловило рішучий протест у зв'язку з рішенням "Верховного суду Криму" щодо заборони Меджлісу кримськотатарського народу. Про це йдеться у заяві зовнішньодипломатичного відомства. "Заборона Меджлісу - ключового органу національного самоврядування кримських татар, в основі діяльності якого лежить принцип ненасилля - стало черговим виявом грубого порушення окупаційною владою фундаментальних прав і свобод людини, в тому числі Міжнародної конвенції про ліквідацію всіх форм расової дискримінації. Це безпрецедентне репресивне рішення стало черговим кричущим доказом системних переслідувань кримськотатарського народу у зв'язку з його принциповою позицією щодо російської окупації Криму", - йдеться в документі.

Україна вимагала від держави-окупанта негайного скасування цього нікчемного за своєю суттю і юридичною природою рішення і повного припинення утисків кримськотатарської спільноти в Криму. Україна закликала своїх партнерів до активізації зусиль з метою започаткування міжнародного механізму з питань деокупації Криму.

Україна планує подати позов у Європейський суд з прав людини через заборону Меджлісу

Україна планує подати позов у Європейський суд з прав людини через заборону Меджлісу

Нарощення військової сили окупанта на захопленому півострові та ймовірна ядерна зброя

Фото: kremlin.ru
У 2016 році РФ чи не від початку року почала збільшувати військовий потенціал і перекидати війська на територію Кримського півострова. Приміром, 9 лютого в окупованому Сімферополі помітили рух колони військової техніки.

Як з'ясувалося, колона прямувала у бік Білогірська, для проїзду техніки в Сімферополі перекрили рух транспорту на 30-40 хвилин. До складу колони входили бойові бронетранспортери, КамАЗи для перевезення особового складу, автомобілі "Урал" та наметове спорядження. Також повідомлося, що автомобільні номери належать базі Чорноморського флоту РФ.

З'явилось відео, яке показує нарощення військової присутності Росії в Криму

З'явилось відео, яке показує нарощення військової присутності Росії в Криму

 

Далі РФ продовжила перекидати військову техніку в окупований Крим і не лише сухопутну. На півострів у 2016 році прибув десяток військових літаків ІЛ-76 Збройних сил РФ. Такі дані поширила Служба безпеки України. Вона також нарахувала перекидання до Криму 14 гелікоптерів і однієї батальйонно-тактичної групи живої сили армії РФ. Також окупанти проводили військові навчання у безпосередній близькості до території України, із залученням окремих підрозділів армійських корпусів, які зараз перебувають на окупованій території Донбасу

Не нехтував агресор і раптовим приведенням військ у повно бойову готовність на території півострова. Так, окупанти Кримського півострова привели у повну бойову готовність війська Південного та Центрального військових округів, підрозділи повітряно-десантних військ та транспортну авіацію. Під виглядом військових навчань на півдні Росії та на території Кримського півострова було задіяно 8,5 тисяч осіб, 900 одиниць військової техніки, 200 літаків і гелікоптерів та 50 кораблів.

Про збільшення російського контингенту у Криму із готовністю доповідали президенту РФ Володимиру Путіну. "Посилено угруповання військ в Криму, сили авіації та протиповітряної оборони до відбиття масованого авіаційного удару умовного противника готові", - повідомив міністр оборони Росії Сергій Шойгу.

Російські військові у 2016 році почали використовувати Крим як базу для нових типів озброєння. РФ перекидала підводні човни з новітніми крилатими ракетами та берегові ракетні комплекси. Нові крилаті ракети настільки небезпечні, що можуть уразити усю територію України

Не гребували війська окупанта в анексованому Криму відпрацьовувати захоплення важливих об'єктів на території південних регіонів України. Так, під час тактико-спеціального тренування груп спеціального призначення ЗС РФ (до 30 осіб) відпрацьовувалось десантування з вертольотів парашутним способом із метою захоплення та утримання об'єктів умовного противника. За даними української розвідки, військові використовували парашутні системи типу "крило", що дозволяють здійснювати приземлення в обрану точку десантування, зокрема, в умовах обмеженої видимості та за наведенням по радіомаяку.

У 2016 року представники української розвідки та міжнарожні експерти заговорили і про нарощення ядерного потенціалу на території анексованого півострову. Представник Головного управління військової розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький підтвердив перебування російських носіїв ядерної зброї в окупованому Криму. За його словами, подальше розміщення ядерної зброї в Криму не виключається. Він підтвердив, що на території Кримського півострова є носії ядерної зброї. "Це надводні, повітряні засоби, які можуть застосовувати ядерну зброю", - сказав він.

Також наприкінці року міжнародна розвідувальна спільнота InformNapalm вийшла на слід таємного вантажу, ймовірно, із хімічною зброєю, який прибув із Сирії в Крим, за вельми таємничих обставин. Розвантажували вантаж російські військовики в умовах підвищеної секретності. Так, 20 жовтня 2016 року в порт Феодосії, що в окупованому Криму, прибуло вантажне судно Nadalina під прапором Сьєрра-Леоне. Судно прибуло з Тартуса (Сирія), із заходом в румунський порт Наводарі. Розвантаження судна почалося через більш ніж добу. Відбувалося вночі з 21 на 22 жовтня 2016 року в умовах підвищених заходів безпеки військовослужбовцями з допомогою портового крану. 

Таке посилення військової агресії тривало протягом року і навіть 29 листопада жителі окупованої Керчі 29 листопада спостерігали колону військової техніки в місті, в якій, серед іншого, виявлено зенітно-ракетний комплекс С-300ВМ "Антей-2500". Це система ППО з можливістю боротьби з балістичними ракетами малої і середньої дальності (до 2500 км). Також система призначена для ураження сучасних літаків тактичної і стратегічної авіації (в тому числі виконаних з застосуванням технології "Стелс"), балістичних ракет середньої дальності, оперативно-тактичних і тактичних ракет, аеробалістичних і крилатих ракет.

Про те, що Росія нарощує мілітаризацію окупованого Криму, будуючи на півострові нові військові бази і розміщуючи системи ППО, йдеться і розслідування Reuters. Кореспондент агентства тиждень їздив по півострову і тільки за цей час нарахував 18 військових об'єктів, включаючи військово-морські бази, радіолокаційні станції та аеродроми. Деякі з них були абсолютно новими, інші - відновленими старими об'єктами або такими, що перебувають у процесі відновлення. В дію вводяться ракетні бункери, розташовані у зелених пагорбах ПБК. Після окупації півострова Росією в лісах навколо цих об'єктів з'явилися знаки, що попереджають, що це "заборонна зона міністерства оборони Росії".

У найближчі роки Росія планує розмістити нові комплекси системи контролю космічного простору в окупованому Криму. Це будуть мережі спеціалізованих комплексів радіотехнічного контролю і оптико-електронних комплексів нового покоління. Крім Криму, вони будуть розгорнуті в Алтайському краї, на Далекому Сході і в Бурятії.

Позбавлення федерального статусу від Путіна

Фото: Reuters
У 2016 році президент Росії Володимир Путін приєднав до Південного федерального округу анексований Крим, позбавивши його федерального статусу. Відповідний указ оприлюднила прес-служба Кремля. "Перетворити Південний федеральний округ і Кримський федеральний округ в Південний федеральний округ", - йдеться в документі.

Як зазначається в указі, повноважним представником Путіна в Південному федеральному окрузі став Володимир Устинов. Наголосимо, указ набирав чинності з дня його підписання, адміністративним центром округу тепер нині є Ростов-на-Дону. 

"Українські диверсанти" та полювання за новими "порушниками" на півострові

7 серпня 2016 році у російських ЗМІ почала з'являтися інформація про нібито перестрілку на адміністративному кордоні з Кримом. За словами "прикордонників" на кримській стороні, саме через цю інформацію кордон закрили в обидва боки, почали встановлювати блокпости та підняли у небо гвинтокрили.

Україна відразу почала заперечувати причетність до появи "диверсантів" в анексованому Криму. Так, заяву ФСБ про нібито проникнення українських диверсійно-розвідувальних груп до окупованого Криму у Генштабі ЗСУ назвали провокацією. Про це заявив речник Генштабу Збройних сил України Владислав Селезньов. Він наголосив, що українські військові перебуваються лише у визначених районах.

Уже 10 серпня Федеральна служба безпеки РФ відзвітувала про запобігання в окупованому Криму терористичних актів, які нібито були підготовлені Головним управлінням розвідки Міністерства оборони України.

Ситуація почала загострюватися опісля заяв політиків: "проникнення українських диверсантів" на півострів слід прирівняти до негласного оголошення війни. Про це заявив "віце-спікер Державної ради Криму" Ремзі Ільясов.

"Згідно з резолюцією ООН про визначення агресії, все це є актом агресії, а враховуючи, що за цією спробою диверсії, спробою державного тероризму стоїть Міністерство оборони України, це можна розцінювати, по суті, як оголошення війни", - заявив Ільясов.

 

Він додав, що Росія залишає за собою право вжити відповідні заходи згідно з національною військовою доктриною.

Далі "з'ясувалося", що "українські диверсанти" нібито планували підірвати трасу Сімферополь-Ялта під час пересування по ній кортежів "керівництва республіки" і федеральних властей. Нібито все почалося з сигналу в ФСБ від місцевих жителів Армянська, які помітили недалеко від міста підозрілих людей у військовій формі. Коли за цим сигналом оперативна група у ніч з 6 на 7 серпня виїхала на місце, то вона виявила близько 20 осіб, які вантажили зі схованки вибухівку і зброю. Всі були одягнені в камуфляж з нібито нашитими російськими шевронами. Причому невідомі, помітивши оперативників, відразу ж відкрили вогонь на ураження. За офіційними даними, "під час затримання терористів в результаті вогневого контакту загинув співробітник ФСБ Росії. Вогнем у відповідь як мінімум один диверсант був знищений і кілька поранені.

Пізніше ФСБ РФ опублікувала в Мережі кадри з "українським розвідником", нібито із затриманого в Криму у складі "диверсійної групи". За даними російської спецслужби, саме він є одним із організаторів майбутніх терактів. Одним з "організаторів терактів" нібито є Панов Євген Олександрович, 1977 року народження, житель Запорізької області, співробітник ГУР МО України.

Після звинувачень України в "терорі" президент Росії Володимир Путін провів нараду з постійними членами Ради Безпеки РФ щодо окупованого Криму. У Кремлі обговорювалися додаткові заходи забезпечення безпеки громадян і життєво важливих об'єктів інфраструктури Криму у зв'язку з запобіганням спецслужбами Російської Федерації теракту на півострові.

Потім Путін заявив про те, що українська влада нібито здійснила на півострові "диверсії" через невиконання Мінських угод. "Зрозуміло, навіщо це було зроблено - бо не хочуть або не можуть з якихось міркувань виконувати мінські домовленості. І не можуть пояснити власному народові суттєві промахи в соціально-економічній політиці", - заявив він. Путін також наголосив, що не збирається "згортати" відносини із українською владою.

Також у справі про "українських диверсантів" у Криму затриманий Захтей Андрій Романович. Андрій Затхей, якого російський МЗС назвав другим затриманим у справі про "українських диверсантів", виявився відпочивальником у Криму. Судячи із Facebook Андрія Захтея, він родом з міста Борислав Львівської області, закінчив Дрогобицький державний педагогічний інститут ім. І. Франка. Місцем проживання він зазначив кримську Євпаторію, але, судячи з усього він проживав у Москві. У червні цього року Затхей вказував геотегом до своїх світлин саме російську столицю. Окрім того, дружина затриманого Оксана Стецюк, родом зі Львова, своїм місцем проживання вказує Москву. У них є донька, яка народилася у січні цього року.

В україській розвідці заявили, що так звані "українські диверсанти", затримані ФСБ Росії у Криму, не є співробітниками української розвідки. Про це під час брифінгу заявив представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Вадим Скібіцький.

Потім з'ясувалася, що одного з "українських диверсантів" на ім'я Редван Сулейманов, якого Росія звинувачує в плануванні вибухів в Криму, ФСБ затримала ще за кілька тижнів до "теракту". Про це заявив лідер Меджлісу кримськотатарського народу, нардеп Рефат Чубаров. "Сулейманов фактично проживав в одному з сіл Сімферпольсокого району. Всі його рідні та близькі живуть в Криму, але вони приховують його арешт", - резюмував Чубаров. 

"Масла у вогонь" постійно підливали російські журналісти, поширюючи подробиці про "українських диверсантів", але прокремлівських ЗМІ знову спіймали на брехні. Наприклад, користувач Facebook Олексій Гончарук завдяки фазам місяця зумів довести, що сюжет російських ЗМІ про так званих "кримських диверсантів" було знято задовго до подій. Юзер порівняв сюжет "Першого каналу", де звинувачують Україну у підготовці диверсії, із фазами місяця. "На 50-й секунді оператор фіксує в кадрі місяць, повний. Знаходимо в інтернеті фази місяця і що отримуємо? Виходить, що відео знімали 4 липня або ще раніше", - пояснив користувач, називаючи сюжет "фсбшним".

Таким чином, на думку Гончарука, весь наклеп на українську сторону було сплановано російською владою щонайменше за місяць.

 

Далі стало відомо, що арештованого російськими спецслужбами в Криму Євгена Панова, якого Росія назвала "українським диверсантом", змусили дати свідчення під тортурами. Про це ррозповів брат Панова Ігор Котелянець. "Прорвалися до Жені. Як і повідомляли раніше, на ФСБ-шному відео він читає з аркуша. Обмовив себе після доби знущань російських нелюдів. Приставний адвокат не зробила нічого. Наш адвокат прорвався за 2 місяці. Жодна наша передача до Жені не дійшла. Він змучений тортурами, два місяці в холоді, без одягу, засобів гігієни та інших речей першої необхідності. Ці нелюди будуть горіти в пеклі", - заявив Котелянець. Адвокат на зустрічі виявив у Панова шрами на руках від наручників, множинні синці.

"Українських диверсантів" заарештували та відправили до московського СІЗО "Лефортове", де вони перебувають і досі.

Але історія із "кримськими диверсантами" не закінчилася однією групою захоплених українців. Наприкінці року, 10 листопада, ФСБ Росії повідомила про нібито затриманих у Севастополі членів "диверсійно-терористичної групи Головного управління розвідки МОУ". У відомстві окупантів переконують, що затримані нібито планували вчинення диверсійних акцій на об'єктах військової інфраструктури і життєзабезпечення півострова Крим.

Російські ЗМІ озвучили прізвища затриманих в окупованому Криму "українських диверсантів". Серед затриманих: Бессарабов Олексій Євгенович, Штибліков Дмитро Анатолійович, Дудка Володимир. У Міноборони спростували заяву ФСБ про затриманих в окупованому Криму нібито українських диверсантів та заявили, що, судячи з останніх заяв ФСБ, російське відомство "перетворилося на фабрику брехні".

В окупованому Севастополі затримали групу українців

В окупованому Севастополі затримали групу українців

 

Один з затриманих у окупованому Криму українців Володимир Дудка, якого окупанти звинувачують у роботі на розвідку, справді колись служив розвідником, але вже давно був на пенсії. Його рідний брат, який живе на Сумщині, розповів журналістам, що всі затримані знайомі між собою і дружать багато років. Їхні родичі називають маячнею звинувачення у підготовці терактів. Адже всі троє через їхню колишню службу в українському війську від початку окупації були під пильним наглядом ФСБ.

Волонтери міжнародної розвідувальної спільноти проаналізували відео затримання та обшуку "українських диверсантів". Зброя, вилучена в "українських диверсантів" у Криму виявилася несправжньою.

 

Четвертим затриманим у справі "українських диверсантів" у Криму може бути харків'янин Володимир Присіч. Чоловіка показали в ефірі телеканалу "Росія 1". Його представили як далекобійника з Харкова, нібито завербованого української розвідкою в січні цього року і заарештованого в серпні разом з групою інших "диверсантів". Присіч на камеру зізнається, що їздив по Криму і передавав українським спецслужбам інформацію про російську військову техніку. Одного разу його нібито попросили нелегально провезти на півострів коробку розміром 60 на 60 на 30 сантиметрів.

В Україні різко відреагували на чергову російську провокацію і наголосили на тому, що РФ таким чином намагається дискредитувати українських військових. Затримані в окупованому Криму чергові "українські диверсанти" насправді не мають стосунку до ЗСУ чи розвідки України. Про це заявив речник Міністерства оборони з питань АТО Андрій Лисенко. "Зараз ми є свідками продовження брехливого серіалу авторства російської ФСБ під назвою "Хоч куди глянь - усюди вони". Це чергова серія. Чергове оголошення російськими ЗМІ про начебто захоплення українських диверсантів на території окупованого Криму - це новий вид гібридної війни, яку веде Російська Федерація проти України вже кілька тижнів поспіль", - заявив він.

До затриманого в Криму українця вперше впустили адвоката

До затриманого в Криму українця вперше впустили адвоката

 

Українські ракетні стрільби і істеричні заяви РФ

Фото: РНБО
Наприкінці 2016 року Україна вирішила провести ракетні стрільби поблизу окупованого Криму, така заява спричинила шалене обурення у РФ та в анексованому півострові. Росавіація вирішила не закривати небо через бажання України провести ракетні стрільби на початку грудня. 

А міністерство оборони РФ навіть пригрозило збивати українські ракети у разі проведення навчальних стрільб ЗСУ біля окуповоного Криму.

У штабі Повітряних сил України розповіли подробиці навчань, які Росія оголосила небезпечними для себе та пригрозила завдати удару у відповідь. Військові наполягали, що в бік Криму не стрілятимуть, а самі навчання відбудуться у Херсонській області. В українському РНБО погрози застосування Кремлем зброї назвали "спробою переведення в активну фазу гібридної війни, яку Росія веде протягом трьох останніх років". Вітчизняні військові запевняють, що стрільби відбудуться, незалежно від істеричних заяв росіян.

І пізніше, незважаючи на обурення РФ, силовики ЗСУ здійснили військові навчання, під час яких відбулися випробувальні пуски керованих ракет середньої дальності. "Ракети підтвердили свої бойові характеристики та потрапили точно у ціль. Комплекси, які випробувалися, можуть надійно вражати як повітряні, так і надводні цілі", - заявив секретар РНБО Олександр Турчинов.

 

Таким видався нелегкий рік у Криму під тиском окупанта та агресора.

ТСН.ua бажає усім патріотам на анексованому півострові витримки у 2017 році.

Повʼязані теми:

Дата публікації
Перегляди
1729
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація