Дніпропетровщина за минулий рік має успіхи не лише у допомозі фронту, а й показала економічний ріст.
Перші особи держави часто називають Дніпропетровськ східним форпостом української незалежності. 2014-го місто стало прикладом, як можна боротися із сепаратизмом. Коли проросійські сили розхитували Донецьк, Луганськ, Харків, то Дніпропетровськ не лише вистояв. Тут першими почали формувати добровольчі батальйони, будували систему логістики для АТО, якою нині успішно користується вся Україна. Тут лікують поранених і збирають колони з харчами і пальним для фронту.
Про 388 днів команди Коломойського і про те, як прозвітували вони перед земляками, ідеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.
У Дніпропетровську на площу Героїв Майдану вийшли десятки тисяч людей. Ані сильний вітер, ані дощ не завадили сказати: "Дніпропетровськ – за єдність України!". А ще мітинг став звітом і спогадом дніпропетровської команди за 388 днів. Днів, що разом із містянами прожили під час боротьби за Україну. Справжні воїни світла проти мордора "руского міра".
2 березня 2014 року. Перша прес-конференція нового глави Дніпропетровської ОДА Ігоря Коломойського. Подія, де на російських амбіціях щодо Сходу одразу поставили хрест.
"У нас був один великий шизофреник, а там – шизофреник низького зросту", - сказав тоді Коломойський.
Заява стане не лише особистим протистоянням Путіна та Коломойського, а й протистоянням однієї області проти проросійської ідеології взагалі.
У східних областях України Росія в той час методично розпалювала гарячі точки. Українська армія, силові відомства до цього виявилися неготовими ані морально, ані матеріально. Не вистачало амуніції, бойового духу.
"Фінансова допомога і забезпечення військових на той період і бронежилетами, і шоломами, і технікою, і ремонтом техніки… Реалізація такого проекту в Україні без залучення великих фінансових коштів, які надсилав саме Коломойський, була просто неможлива", - зазначає волонтер Георгій Тука.
Україна, на додачу, не уміла вести такі протистояння. А реагувати на різкі зміни державній бюрократичній машині, каже журналіст Юрій Бутусов, було дуже складно.
"Повноваження, регламенти - все це не розписано. Усе це недієздатне в нашій державі. Тому, щоб добитися результату, потрібно вміти все з'єднувати, десь порушувати, щоб щось зробити", - переконаний Бутусов.
Тому менеджерські вміння Ігоря Коломойського та команди стали в нагоді. Завдяки їхньому нечиновницькому підходу в Дніпропетровську одразу приборкали сепаратистів та російських агентів.
"Як говориться, вивезли їх у ліс на роз'яснювальну роботу та навчили любити Україну", - говорить народний депутат Антон Геращенко.
За весь час АТО у Дніпропетровську не було жодних заворушень чи теракту. Їх завчасно попереджали. Так трапилося і напередодні вчорашнього віче. Показово, що навіть після цього на мітинг прийшли тисячі людей. Які абсолютно не сумнівалися у власній безпеці.
За 2014-й Дніпропетровськ став справжнім новатором у питаннях захисту національних інтересів.
"Фактично зміг стати плацдармом для формування військової сили України. І був першим у питаннях створення добровольчих батальйонів", - говорить народний депутат Вікторія Сюмар.
Тут першими почали формувати добровольчі батальйони. Укомплектовані на кошти бізнесменів, добре вмотивовані, вони були готові до зустрічі з ворогом.
Ефективна логістика та організація – одна із головних заслуг Дніпропетровська, кажуть волонтери.
У місті навчали добровольців, відправляли на фронт колони з пальним та харчами, організовували роботу волонтерів та усіляко їм допомагали. У місцевій лікарні імені Мечникова з початку АТО прийняли майже півтори тисячі поранених солдатів. При цьому, майже 99% життів змогли врятувати.
У Дніпропетровську функціонував Центр зі звільнення полонених, який теж фінансувався коштом місцевих бізнесменів, як і кошти на викуп.
На Дніпропетровщині примудрялися боротися із агресором, ще й із креативом. Гасло "За кожного впійманого "зеленого чоловічка" чи конфісковану зброю тут дають премії" зіпсувало настрій багатьом найманцям. Саме Дніпропетровську Україна завдячує "стіні Коломойського", укріпленням на кордоні з Росією.
Але війна-війною. Про мирне життя тут теж не забували. Навіть лишаючись головним форпостом у боротьбі з сепаратистами, область залишалась одніє з трьох, що не дотувалася із бюджету. Дніпропетровщина – одна з областей, яка показала ріст в економіці за 2014 рік.
Торік Дніпропетровськ пережив ще й небувалий сплеск патріотизму, який дніпропетровці продемонстрували і на суботньому віче. Промови і виступи команди Ігоря Коломойського глядачі постійно переривали оплесками. Слова подяки стара команда почула навіть від затятих політичних опонентів, які не раз вступали з нею у публічні баталії.
При цьому в самій відставній команді пообіцяли, навіть після зміни керівництва "здавати" інтереси Дніпропетровська ніхто не буде. У команді нового глави ОДА Резніченка працюватиме один із заступників Коломойського - Владислав Олійник.
"Залишаюся працювати в адміністрації, аби працездатність і захист нашої області не дали збою ні на одну секунду", - сказав Олійник.
Але в той же час на Дніпропетровщині сподіваються, що невдовзі війна припиниться. І тут готові для цього робити все.
Кореспонденти ТСН Олександр Романюк, Ольга Павловська, Олена Усенко