Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин
50 днів "шаленому принтеру". Що Рада встигла ухвалити за цей період

Президент встиг підписати 12 законів.

Рівно 50 днів вже відпрацювала Верховна Рада 9-го скликання. За цей час монобільшість отримала прізвисько "шаленого принтера" через потужний темп і режим роботи, який запровадила сама собі. Наразі є 65 проголосованих законопроектів, що вдвічі більше, ніж встигли їхні попередники за такий термін.  При цьому у сто разів більше законів очікують на розгляд. Якщо працюватимуть в тому самому турборежимі, впораються за півтора роки.

Втім, депутати на радощах розслабилися настільки, що у вівторок, 15 жовтня, взагалі не ухвалили жодного закону. До речі, таке надприродне явище в Раді 9-го скликання сталося вперше. Та на кінець тижня парламентарі схаменулися і видали на гора з десяток законів.

Судний день

Два дні поспіль депутати розглядали понад дві тисячі правок до президентського законопроєкту про суддівське самоврядування. Документ ухвалили. Опозиційні фракції виступили проти. Вони твердять, що побачили загрозу суддівській незалежності, а закон занадто радикальним. Насамперед йдеться про перезавантаження Верховного суду, голова якого теж була в сесійній залі під час голосування.

Згідно з документом, по-перше, кількість суддів Верховного суду замість 200 обмежать сотнею мантій, а зарплату із 150 тисяч гривень зменшать до 110 тисяч гривень. Відтепер оновлення чекає на Вищу кваліфікаційну комісію суддів або тобто такий собі відділ кадрів для усіх судів держави. На конкурсі оберуть нових, а паралельно для підсилення створять Етичну комісію з міжнародними експертами. Це, на думку законотворців, має забезпечити повне перезавантаження судової гілки влади. Президент Володимир Зеленський - далеко не перший президент, який взявся судову реформувати. Поки не спрацювала жодна. 

Депутатська пайка

Розібравшись із суддями депутати взялися за самих себе. Сувора дисципліна - нове гасло у цих стінах. Порушників і прогульників штрафуватимуть. Відтепер не лише прогул  робочого дня, а й невчасний похід до туалету чи перекур може коштувати дорого. Якщо нардеп, без поважної причини, пропустить 30% голосувань чи половину засідань комітету - може забути про так звані депутатські. Це щомісячна сума, що дорівнює депутатській зарплаті. Виправдання на кшталт, я був тут, але просто не голосував – уже не пройдуть. Тепер парламентар зобов’язаний натискати одну з трьох кнопок на своєму робочому місці. Депутати обурюються тим, що іноді неголосування є символічним.

"Є позиція, коли ти підтримуєш, не підтримуєш або утримуєшся. Коли ти не голосуєш, не зрозуміло, чому ти не голосуєш . Ти не підтримуєш цей законопроєкт, а обираєш путівку до теплих країн, обираєш машину чи квартири, або займаєшся іншими іноді дуже цікавими речами", - переконаний спікер парламенту Дмитро Разумков.

Викривачі корупції

Народні депутати стимулюють українців стати агентами і викривати корупціонерів. Новий закон робить це не просто громадським правом, але й дуже прибутковою справою. Максимальна винагорода сягає більше 12 мільйонів.

Пункт перший. Запідозрили чиновника в корупції - звертайтесь в НАЗК. В них от-от мають з’явитись анонімні гарячі лінії або інші канали, куди ви можете звертатись. На перевірку вашої інформації і передачу її далі до слідчих органів НАЗК має максимум 45 днів.

Пункт другий. Законотворці розуміють, що корупціонери - справа делікатна і, як правило, це дуже впливові люди. Отже, закладено норми, за якими вам, як викривачу, надається охорона, компенсація в разі звільнення з роботи через антикорупційну діяльність, покриття витрат на адвоката.

Пункт третій. Корупціонер вважається корупціонером, якщо сума збитків перевалює за 5 тисяч прожиткових мінімумів. Сьогодні це трохи більше 10 мільйонів. Свою винагороду - максимум 12 мільйонів гривень - ви отримаєте лише після суду над ним. До речі, в державний бюджет-2020 уряд має закласти кошти для виплат викривачам. Хоча навіть теоретично зараз порахувати скільки це грошей - ніхто не береться.

Державний бюджет

В останній робочий день взялися ділити народні обранці. Бій за цифри і програми розгорівся вже у першому читанні. Важливі сфери - це безпека і оборона. Суттєво зростуть видатки на медицину, а на освіту не дуже. Суттєво збільшиться дорожній фонд. Уперше до нього надходитимуть усі 100% коштів від паливних акцизів. На будівництво доріг в Україні уряд планує заручитися підтримкою міжнародних донорів. Фінансування субсидій скоротиться. При цьому мінімалка на кінець року збільшиться на півтисячі гривень. Пенсії зростатимуть тричі, але дуже помірно. "Ми на правильному шляху, колеги! Але треба пам'ятати, що країну розвалювали десятки років, а у нас з вами поки що пару тижнів роботи. Усе це буде враховано. Ми чесно подивимось, скільки у нас грошей і разом з вами подискутуємо, як їх найефективніше витратити", - заявив глава Уряду Олексій Гончарук.

Президент працює

Тим часом, президент підписав 12 законів. Зокрема, закони про рібейти, перезавантаження НАЗК (у відомства з’явився голова, а не колективна безвідповідальність), закон по концесію тощо.

Ірина Прокоф’єва

Відео Верховна Рада IX скликання відпрацювала перші 50 днів: що встигли зробити парламентарі

Рівно 50 днів уже відпрацювала Верховна Рада 9 скликання. За цей час монобільшість дістала прізвисько "шаленого принтера" через потужний темп і режим роботи, який запровадила сама собі. Зараз маємо вже 65 проголосованих законопроєктів. Це вдвічі більше, ніж устигли їхні попередники за такий термін.  

Верховна Рада IX скликання відпрацювала перші 50 днів: що встигли зробити парламентарі

Залиште свій коментар

Вибір редакції