Абромавічус чи Коболєв: хто стане наступним прем'єр-міністром України – Atlantic Council

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Через місяць в Україні розпочне формуватися новий уряд.

Менш ніж за два тижні Україна проведе свої найважливіші вибори цього року. 21 липня українці оберуть новий парламент, який сформує новий уряд. Багато чого залежить від результатів перегонів. Вони визначать, чи продовжуватиме Україна прозахідний шлях, орієнтований на реформи, або залишиться у загрозливому пострадянському болоті, яке тримало її від 1991 року.

Важливим питанням у вирішенні цього стане майбутній уряд, і на посаду його голови наразі існує п’ять найбільш підходящих кандидатів-технократів – пише у своєму матеріалі експертка з питань Східної Європи в Atlantic Council Мелінда Гарінг.

Україна наразі, за даними МВФ, є найбіднішою країною Європи, навіть біднішою, ніж Молдова; п'ята частина її робочої сили виїхала за кордон у пошуках більш високої заробітної плати, а її народжуваність скорочується. Росія окупувала частину східної України та Криму, і немає явних дипломатичних зрушень, які змусять РФ покинути їх. Водночас, країні потрібна нова програма МВФ, орієнтована на структурні реформи, оскільки настає час погашення величезних боргів Януковича. Останні п'ять років принесли певні реформи, але невиразні економічні показники, і тому українці виправдано сердиті; вони очікують, що їхній новий президент Володимир Зеленський тепер покращить результат, або більшість розпочнуть "голосування ногами" і виїдуть за кордон.

Гарною новиною є те, що Україна має ще один шанс виправити ситуацію. Політична партія нового президента "Слуга народу", ймовірно, просто змете всіх на парламентських виборах. Вона може отримати пряму більшість у парламенті, або, швидше за все, укладе коаліційну угоду з іншою політичною партією. Незважаючи на це, у нього є два варіанти: Зеленський може обрати професійний уряд, одного з технократів, який буде проводити довгий список очевидних, болісних і необхідних ліберальних економічних реформ. Вони включатимуть реформу ринку землі та приватизацію державних підприємств, а також боротьбу з контрабандою та корупцією в уряді.

Разом усі ці зміни зекономлять державі приблизно 10-12 мільярдів доларів; і запровадження цих реформ дозволить відкрити двері до ще 3-4 мільярдів доларів від МВФ. Або Зеленський може обрати політичний уряд і приректи країну ще на п'ять років розбитих мрій і втрачених можливостей.

У Києві поширюються чутки, що в керівних класах обговорюються п'ять технократів, які можуть бути обрані наступним прем'єр-міністром. Це Айварас Абромавічус, Владислав Рашкован, Юрій Вітренко, Андрій Коболєв та Олександр Данилюк. Більшість експертів були б задоволені будь-ким із п'яти. Але, хоча й всі мають досвід, розум і компетентність, вони не рівні.

Наступний уряд зіткнувся з величезними викликами, але найважливішим є посилення економіки та реформування судів, щоб переконати інвесторів серйозно сприймати Україну. Прем'єр-міністр керує урядом і встановлює економічну політику.

Я поспілкувалась з усіма п'ятьма, годинами із кожним, і я вважаю, що двоє найкраще підготовлених до керівництва Україною - це інвестиційний банкір з Литви Айварас Абромавічус і одесит Владислав Рашкован.

Абромавічус обіймав посаду міністра економічного розвитку України від грудня 2014 року до лютого 2016 року, доки не заявив, що на нього тиснули через те, щоб найняти корумпованого депутата, а потім звільнили. Нещодавно він приєднався до наглядової ради "Укроборонпрому", глибоко корумпованої державної оборонної компанії, і провів останні кілька тижнів, подорожуючи країну та державними підприємствами і намагаючись з'ясувати, як їх раціоналізувати. На Заході Абромавічус вважається чесним, ефективним, принциповим і абсолютно відданим успіху України. Вибір Абромавічуса буде сигналом для інвесторів, західних урядів та українців, що Зеленський серйозно ставиться до змін в Україні.

Іншим вибором, який посилатиме той самий сигнал, є заступник виконавчого директора МВФ Рашкован, який має низький рівень уваги, але користується довірою багатьох реформаторів в Україні. Від 2014 до 2016 року він обіймав посаду заступника керівника Національного банку України, відповідального за реформи, коли сталося реальне вікно можливостей в Україні. Рашкован є інституціоналістом, що означає, що він може вирішувати технічні економічні питання, але також розуміє, що треба для трансформації та побудови нових інституцій. Найважливіше, що він точно знає, що Україна повинна зробити, щоб розблокувати отримання більших міжнародних грошей і як заспокоїти інвесторів.

Незважаючи на правильну відповідь на кожне запитання, Рашкован - неймовірно приємний; він часто сміється, привертає увагу, і слухає думки інших. Одесит знає, як вести переговори, орієнтований на результат, дуже розумний, і за всіма показниками гідна і добра людина. Я ніколи не чула, щоб він сказав що-небудь негативне про когось в Україні, це рідкість.

Інші три технократи, Данилюк, Вітренко і Коболєв, мають інші сильні сторони. І Вітренко, і Коболєв, які разом успішно керують "Нафтогазом", принесли глибокі експертні думки в енергетичних питаннях, вели перемовини з Росією і перемогли її в суді. Вони не ухиляються від неможливих завдань. Проте обидва отримали величезні бонуси, які роздратували більшість українців і виявилися глухими до страждань мільйонів. Багато хто на Заході любить і захоплюється Коболєвим за його успіх у "Нафтогазі", але це більше фантазії, ніж я бачу його успішним прем'єром. Він колючий, має репутацію людини, яка не добре працює в команді, і йому бракує основних людяних зв'язків із звичайними людьми.

Вітренко, з іншого боку, компанійський і чарівний і може говорити на будь-яку тему, від катання на лижах до незрозумілої економічної теорії, протягом декількох годин. Він швидко оцінює людину і формує зв'язок.

Найбільшим недоліком обох є їхній обмежений досвід. Зеленському потрібен прем'єр-міністр, який є політичним дилетантом у найкращому розумінні цього слова, а не енергетичним генієм. Крім того, ситуація з бонусами, імовірно, робить обох кандидатів неприйнятними для звичайних українців, на яких опирається та до кого звертається Зеленський.

П'яте ім'я, Олександр Данилюк, звернув на себе увагу минулого року, коли він, як міністр фінансів, виступив проти колишнього президента Петра Порошенка і був звільнений за свою відкритість. Данилюк головував над реформою ПДВ, впроваджував трирічні бюджетні цикли, і розуміє тонкощі багатьох десятків розумних політичних ідей. У новій команді Зеленського він є секретарем Ради національної безпеки і оборони. Спочатку Данилюк виглядав як справжній, щасливий воїн, бурхливий оптиміст, який налаштований на реформи та очищення України; але, якщо придивитися, він, здається, не має навичок міжособистісного спілкування, які повинен мати прем'єр-міністр. Він, безперечно, талановитий і жорсткий, але він також схильний до конфліктів і привертання уваги. З п'яти, тільки Данилюк публічно заявив, що хоче цю посаду.

ВідеоПро політику, спорт та нерухомість: інтерв'ю з Олександром Данилюком

Він – людина з команди Володимира Зеленського, а в минулому - Петра Порошенка. Міністр фінансів часів Порошенка, який скандально пішов з посади. І встиг уже побити глечики з експрезидентом та з прем'єром Гройсманом. Сьогодні він – секретар РНБО. Олександр Данилюк показав журналістці ТСН свій маєток під Києвом у англійському стилі, який ще не бачила жодна телекамера. Познайомив зі своєї дружиною та розповів: чому почувається в цьому будинку гостем та чи мріє помститися Гройсману за звільнення з посади та сісти в крісло прем'єра – у сюжеті.

Про політику, спорт та нерухомість: інтерв'ю з Олександром Данилюком

Але. якщо зменшити масштаб на мить, жоден з них не є поганими варіантами. Усі п'ять технократичних міністрів запевнили б інвесторів і Захід, що Зеленський справді має намір остаточно виправити Україну.

Найгірший крок, який Зеленський міг би зробити, - це обрати політичний уряд, який, напевно, очолить міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, колишня прем'єр-міністерка Юлія Тимошенко або колишній глава СБУ Ігор Смешко. І Тимошенко, і Смешко сказали, що хочуть цього. Будь-хто з цих трьох зведе країну до п'ятирічної популістської політики, яка лише збільшить страждання звичайних людей. Вибір політичного уряду надішле абсолютно неправильне послання, і слід очікувати, що серйозна стомленість від України швидко з'явиться серед донорів.

Залиште свій коментар

Вибір редакції