Агресія Росії на півдні України та "війна" силовиків. Політологи спрогнозували події 2017 року

Наступний рік буде не менш буремним, ніж 2016-й. Проте прогнози щодо дострокових виборів та відставки Кабміну різняться.

У 2016 році в українському політичному полі сталося чимало потрясінь - і розвал коаліції, і створення нового уряду, й звільнення Надії Савченко, яка, вже перебуваючи в Україні, змінила риторику щодо Росії та бойовиків.

Згідно з прогнозами експертів, наступний рік також буде насичений подіями. ТСН.ua запитав у політологів, чого варто чекати у 2017-му.

Тарас Березовець, політтехнолог
Тарас Березовець, директор Berta Communications:

- 2017 рік буде дуже складним для України для всього світу. Враховуючи економічну кризу в усьому світі й зростання популізму, можливості західних країн допомагати Україні поменшають. Тим більше ми бачимо, що в США змінилася адміністрація з правою риторикою. Крім того, праві переможуть на виборах у Франції. Все це ускладнить ситуацію для України, в першу чергу в плані допомоги з боку МВФ та Європейського союзу.

Політична криза в Україні зростатиме через спроби розхитування коаліції і проведення дострокових парламентських виборів. Я не бачу жодної можливості для проведення дострокових президентських виборів, а з парламентськими така небезпека зростатиме. Проте я вважаю, що у 2017 році виборів не буде. Якщо навіть вони і відбутися, то не раніше, ніж наприкінці 2017 року. При цьому я вважаю, що коаліція "Народного фронту" і БПП втримається, до них навіть можуть приєднатися нові політичні сили, наприклад, "Радикальна партія" братиме участь у цьому форматі.

Є великі ризики для уряду Гройсмана і вони зростатимуть. У квітні 2017 року закінчується річний мораторій на відставку уряду Гройсмана, коли він має надати річний звіт. За нинішньої ситуації видно, що йому буде досить складно утриматися. Тож я не виключаю зміни уряду та призначення нового прем'єр-міністра. Я бачу дві найімовірніші кандидатури - Бориса Ложкіна і Геннадія Зубка - які зможуть змінити Гройсмана. Оскільки президент має контролювати уряд, то відповідно і кандидатура прем'єра буде від нього.

ВідеоДержбюджет-2017 рік стане бюджетом розвитку та зростання України - Гройсман

Посилиться роль силових структур. З наростанням небезпеки довіра людей до силових структур зростає і посилюється тенденція до того, що люди хочуть більш авторитарної влади. Відповідно, силовики мають можливість для збільшення власних шансів для успішної політичної кар'єри. Потенційно я бачу три основні людини, які можуть вмілими діями на чолі своїх структур добре себе зарекомендувати. В першу чергу це генпрокурор Юрій Луценко. Він досить сильно йде і його особиста популярність зростає, що дає йому подальші політичні перспективи. По-друге, це міністр внутрішніх справ Арсен Аваков, його роль на чолі найбільшого силового відомства дає йому такі можливості. І третій - Василь Грицак, голова Служби безпеки. Ми бачимо, як ефективно вони працюють останнім часом.

Водночас зростатиме конкуренція і боротьба між силовими структурами. Ми це вже бачили - протистояння по лінії ГПУ-НАБУ і МВС-НАБУ. Також посилитися боротьба за Держбюро розслідувань і, відповідно, постане питання - хто очолить цю структуру. Адже з'явиться новий конкурент на цьому полі.

Відтак ми бачимо, що всі силовики намагаються доводити свою ефективність. З однієї сторони, це добре, бо посилює боротьбу з корупцією, але з іншої, силовики починають витрачати час і ресурси на "війну" між собою.

Економічна ситуація в країні в цілому буде поліпшуватися, незважаючи на ситуацію з війною, тому що у людей немає іншого виходу. Ми бачимо, що відкривається нове виробництво, люди починають вкладати більше грошей в Україну, і при цьому інвестиції в основному будуть українськими. А з огляду на те, що сьогодні зростає попит на сільськогосподарську продукцію, то Україні слід очікувати у цій сфері приходу в першу чергу китайських грошей, а також грошей з Європейського союзу.

У сфері безпеки я очікую, що весь рік зберігатиметься напружена ситуація, ескалація на Сході не закінчиться. Я не виключаю нових військових провокацій та навіть локальних конфліктів, але при цьому Путін буде зацікавлений в тому, щоб якомога швидше впихнути окуповані райони Донецької і Луганської областей назад до складу України. І, відповідно, вони можуть навмисно здавати навіть якісь території під виглядом провокації та відходу. Ми бачимо, що як раз українські Збройні сили захопили населені пункти у так званій сірій зоні. Путін намагатиметься впихнути ці території на своїх умовах, в цьому йому допомагатимуть лідери Заходу, в першу чергу Європейського союзу і США. Однак у 2017 році Україна ці території назад ще не забере. Я не виключаю також, що терористи самі проведуть вибори на окупованих територіях.

Мої гіпотези щодо Савченко підтверджуються - про те, що вона розійдеться з Тимошенко і створюватиме політичну силу, і про те, що Кремль віддаватиме їй заручників, щоб посилити її
Тарас Березовець

Росія буде вливати величезні гроші у політичну дестабілізацію України, для проведення дострокових виборів, буде фінансувати проросійські проекти, такі як Надія Савченко, зокрема, і буде намагатися, що вони, до речі, зараз і роблять, вливати гроші у проросійські ЗМІ, у політиків, які закликатимуть закінчити протистояння з Росією, відновити економічне співробітництво.

До речі, усі мої гіпотези щодо Савченко підтверджуються - про те, що вона розійдеться з Тимошенко і створюватиме політичну силу, і про те, що Кремль віддаватиме їй заручників, щоб посилити її. Але таких проектів насправді буде багато. Не треба думати, що вони зосереджені лише на Савченко. Вони підтримуватимуть будь-кого, хто готовий озвучувати проросійську риторику.

Є великі шанси на те, що Росія продовжить провокації в Криму з арештами і звинуваченням у тероризмі українських громадян. А з урахуванням того величезного угруповання, зосередженого в Криму, Росія буде намагатися навіть вчиняти якісь провокації. У них зараз є головна проблема - відсутність доступу до питної води. І ситуація буде тільки погіршуватися, тому що вони вичерпують внутрішні ресурси. Перекинути воду в Крим з території Росії нереально, тому їм за будь-яку ціну потрібен вихід до дніпровської води. Я не виключаю того, що вони здійснять спроби нових провокацій для того, щоб навіть захопити частину території й отримати доступ саме до дніпровської води. Ті, хто розглядає цей сценарій як фантастичний, зрозумійте, що, на жаль, ніхто Україну захищати не буде. У 2014 році це вже сталося, і ніхто не буде розв'язувати нової війни з Російської Федерації. В цілому ситуація може бути досить напружена і складна.

Євген Магда
Facebook/Євген Магда
Євген Магда, директор Центру суспільних відносин:

- Державі, яка перебуває в стані шоку вже не перший рік, важко обійтися без потрясінь, тому залишається актуальним питання, чи будуть у 2017 році дострокові парламентські вибори. Але наразі у цьому питанні я лишаюся скептиком з однієї простої причини - рішення про проведення дострокових парламентських виборів може ухвалити Верховна Рада України. На сьогоднішній момент я не бачу такого консенсусу всередині депутатського корпусу, у депутатів немає непереборного бажання піти на дострокові вибори. Я б волів побачити від парламентарів ухвалення змін до виборчого законодавства і скасування депутатської недоторканості, які були обіцяні два роки тому, проте так і не були втілені в життя. Реальність виконання цих обіцянок залежатиме від тиску суспільства на депутатський корпус.

Я не поділяю думки, що прийде Трамп і здасть Україну Путіну. Для України прихід Дональда Трампа - це радше шанс показати Україну як простір можливостей. Трамп мислить бізнесовими категоріями. На це треба звертати увагу і відповідно підходити. По-перше, Україна є як мінімум одним з існуючих подразників для Росії. По-друге, Україна - один з можливих ринків збуту для американського скрапленого газу. Україна - це місце, де могли би розвиватися відповідні аграрні технології. Зараз у цьому контексті багато будуть говорити про ГМО, але навіть без ГМО український чорнозем спроможний давати набагато вищі врожаї. Звичайно, це можливо за умови створення хоча б натяку на ринок землі.

ВідеоДепутати села Горенка виділили собі ласі шматки землі під Києвом

Земельну реформу треба проводити. Всі розмови про те, що не потрібно продавати землю - це облуда. Ринок землі працює у переважній більшості країн Європи. І ніщо не заважає нашим законодавцям вивчити досвід інших держав і відповідно створити власне законодавство. Замість цього ми постійно тупцюємо на місці і говоримо, що там приїдуть шейхи, чи Порошенко, чи Коломойський, чи ще хто і скуплять ці землі. У зв'язку з цим хочу нагадати відому фразу: Не можна забрати Батьківщину на підборах власних чобіт. То як можна забрати куплену землю? Тож ці аргументи розраховані на людей без критичного мислення.

Уряд Гройсмана за цей рік зробив для себе достатньо цікавий запас міцності за рахунок рішення про підвищення мінімальної зарплати та своєчасного ухвалення бюджету. До речі, уряд Гройсмана у березні очікує рішення Стокгольмського арбітражу стосовно газового контракту 2009 року. Це теж потужна і цікава річ, яка буде надзвичайно вагомою для української енергетичної сфери. І в будь-якому випадку треба посилювати наш вплив на власну енергетичну незалежність. Тобто потрібно продовжувати цей курс, який триває протягом останнього року, коли ми не закуповуємо газ напряму в Росії.

На Донбасі нас, на жаль, не чекає швидке примирення і врегулювання. Не чекає і те, що Росія від нас відчепиться. На сьогоднішній момент такими є реалії.

Щодо Савченко, то тут багато чого залежить від того, наскільки вона буде технологічно грамотною, тобто наскільки ефективно вона діятиме. Сама Савченко не зможе досягнути значних успіхів одна. Один в полі не воїн. Але якщо її оточать певними фаховими людьми і нададуть їй певний фінансовий, інформаційний та організаційний ресурс, то вона зможе достатньо активно псувати нерви багатьом українським політикам.

Разом з тим хочу звернути увагу, що найшвидшим соціальним ліфтом до висот політичного успіху лишається популізм. І це дуже прикро. Українцям варто вчитися бути скептиками та думати не лише сьогоднішнім днем, а намагатися діяти хоча б за принципом "Я живу сьогодні, пам'ятаю вчора і думаю про завтра".

Юлія Тищенко
Юлія Тищенко, експерт Українського незалежного центру політичних досліджень:

- Цього року багато сюжетів було пов'язано з теоретичним очікуванням дострокових виборів. Мені здається, що наступного року також відбуватиметься розхитування ситуації стосовно наближення цієї потенційної дати (виборів). Коаліцію в подальшому будуть супроводжувати різні потрясіння.

Якщо говорити про ухвалення важливих рішень, на кшталт бюджету, то це будуть не стільки голоси коаліції, скільки афельовані голоси депутатів Відродження і навіть Опозиційного блоку, як було цього року. Така характерна для українського парламенту традиція продовжуватиметься, якщо не буде сюжетів, пов'язаних із достроковими виборами.

Можна також говорити про продовження різного роду корупційних розслідувань та появи нових звинувачень. Але якщо не буде справ, доведених до суду і вироків, то критика на адресу новостворених антикорупційних органів наростатиме і лунатиме з усіх боків. Щоб зменшити ці тенденції, потрібен результат, який мають продемонструвати і НАБУ, і САП і НАЗК.

2017 рік може стати роком актуалізації нових політичних проектів або "нових-старих". Так, цього року з'явився рух Саакашвілі, хоча досі про нього нічого достеменно невідомо. Певні процеси відбуваються з "Демократичним альянсом", хоча складно говорити, що сьогодні ця партія претендує на якісь потужну електоральну базу. Це скоріше феномен партії Фейсбуку. Тим не менш у тренді дострокових виборів ми будемо чути про позапарламентські політпроекти.

ВідеоПолонені українці, тортури, допінг, окупація. Про що говорив Путін на прес-конференції

Також ніхто не відміняв ризики, пов'язані з війною з Росією та з елементами колаборації всередині України. Тут також надзвичайно складно передбачити, як розвиватимуться події. Переговори у Мінську продовжуватимуться, але чи будуть створені інші формати і майданчики, як себе поводитиме нова адміністрація в Білому домі, яка впливає на цю геополітичну шахівницю, досі складно визначити точно.

Є ймовірність того, що прем'єра Володимира Гройсмана можуть змінити. Якщо цей уряд буде змінено, то постане питання, які ще можуть бути визначені формати коаліції у парламенті. В іншому випадку ситуація на тривалий час залишиться у підвішеному стані. Припустимо, що уряд відправляється у відставку, коаліція розвалюється, нова не створюється, і президент протягом 30 днів може, але не зобов'язаний проголошувати дострокові вибори. Звичайно, така підвішена ситуація буде не на користь політичній системі України.

Я думаю, що уряд Гройсмана все ж таки буде підданий критиці через низку питань - це і тарифи, і бюджет тощо. У нас немає уряду, який не критикується. Але наскільки кардинально можна говорити про відставку, зараз складно прогнозувати. Хоча можливість існує. Також може відбутися проміжний варіант - умовна заміна міністрів, тобто певні кадрові перестановки можуть бути. Це такий полегшений варіант.

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: