У Києві сутички закінчилися травмуваннями та затриманнями.
У вівторок, 23 лютого, ввечері у великих містах України відбулися акції на підтримку засудженого до семи років ув’язнення одеського активіста Сергія Стерненка. У Києві біля Офісу президента навіть відбулися сутички. Були травмовані щонайменше 37 активістів та правоохоронців, затриманих - 24.
ТСН.ua розповідає головне за день щодо справи Стерненка.
Хто такий Стерненко і що він зробив
23 лютого Приморський суд Одеси виніс колишньому активісту "Правого сектору" Сергію Стерненку вирок — 7 років і 3 місяці за ґратами та конфіскація половини майна. Йдеться про справу 6-річної давності, стосовно викрадення депутата Комінтернівської райради Одеси Сергія Щербича. Його, за свідченнями самого ж депутата, катували та вимагали скласти мандат.
Штовханиною та криками зустріли протестувальники вирок суду. Він засудив, крім Стерненка, ще і його соратника Руслана Демчука. Їх визнали винними у викраденні людини, розбої та незаконному поводженні зі зброєю. Але термін відповідальності за статтею щодо викрадення — вже збіг. За двома іншими статтями обох ув’язнили на сім років і три місяці. Виправдальне рішення суддя переписав під тиском, вважає Стерненко. Про це йдеться в сюжеті ТСН.
Поки судді та прокурор підписують папери, на вулиці група підтримки намагається заблокувати виїзди з подвір’я суду. Чатують біля двох воріт, а потім блокують мікроавтобус. Але, як з’ясувалося, не той. Засудженого тим часом вивозять через інші ворота. Протестувальники не встигли перекрити усі виїзди. Ніхто з них не очікував такого вироку. Згодом адвокат сказав, що не знає, куди саме відвезли Стерненка після суду.
Свідків у справі справді немає. Про викрадення та катування заявив до поліції 2015 року колишній депутат однієї з районних рад на Одещині Сергій Щербич. Він був лише на одному засіданні суду, не з’явився й на вирок. У 2015-му поширив відеозапис, де розповів свою версію подій. П’ять років розгляд справи майже не рухався. А цьогоріч засідання пішли одне за одним. І от — вирок.
Адвокати заявили, що рішення суду оскаржуватимуть. У прокуратурі коментарі пообіцяли надати згодом.
Натомість на Стерненка ще чекає розгляд за іншою справою. Йому інкримінують навмисне вбивство — за смертельне поранення ножем. Сам Стерненко стверджує, що це була самооборона, захищався від нападника, який хотів його убити.
Акції на підтримку Стерненка
Протестами відреагували на вирок одеського суду активісти у всій країні.
Луцьк. З плакатами "Волю Стерненку", "Сьогодні — його, а завтра — нас" до прокуратури прийшло близько сотні людей. Вимагали звільнити засудженого, закликали гуртуватися та звернулися до президента з проханням відреагувати на рішення суду.
Харків. Фаєри та димові шашки запалили під стінами обладміністрації. Там зібралися близько півтори сотні місцевих активістів, обурених рішенням суду.
Житомир. Поліція затримала двох людей. Під час акції вони намагалися запалити шини під облдержадміністрацією.
Львів. Під міську ратушу прийшло до пів тисячі людей. А депутати Львівської обласної ради уже звернулися до президента, генпрокурора та парламенту з вимогою забезпечити об’єктивний розгляд апеляції Стерненка та реформувати судову систему.
Одеса. Близько 200 людей зібралися біля СІЗО. Активісти запалили фаєри.
Сутички в Києві
У Києві акція розпочалася о 20:00. Перед її початком поліція перекрила входи до будівлі Офісу президента. Там зібралося понад дві тисячі людей. Близько 20:30 розпочалися сутички, полетіли фаєри.
- Правоохоронці застосовували сльозогінний газ.
- Своєю чергою мітингувальники кидали у поліцейських все, що можна — пляшки, сніжки, фаєри, димові шашки та піротехніку, постійно провокуючи силовиків.
- Були травмовані з десяток мітингувальників.
- Травмованих правоохоронців - 27.
- Затримали 24 осіб. У них взяли пояснення і відпустили.
- За фактом сутичок на вулиці Банковій у Києві розпочато кримінальне провадження за ст. 342 (Опір представникові правоохоронного органу) Кримінального кодексу України.
- Прихильники Стерненка заявили про безстрокову акцію протесту.