Без побачень з рідними в якутській колонії: в'язень Кремля Сенцов зустрічає 41-річчя за ґратами

Окупанти засудили його до 20 років ув'язнення.

41 рік сьогодні виповнюється українському режисеру, сценаристу та письменнику Олегу Сенцову. Нині він – політв'язень: у травні 2014 року його затримала ФСБ Російської Федерації. І за сфабрикованою справою Олега запроторили до колонії суворого режиму на 20 років.

"Сніданок з 1+1" зустрівся з другом та сестрою Олега Сенцова, які розповіли, про що він пише у своїх листах та чому відмовляється від побачень із рідними в російській в'язниці.

Раніше Олег був успішним бізнесменом, а потім вирішив присвятити своє життя мистецтву – і почав знімати кіно. Однак творчі плани кримчанина змінила ситуація в країні. Він брав активну участь в Євромайдані, а потім режисер став учасником жахливого сценарію, написаного в застінках російського ФСБ. Сенцов народився 13 липня 1976 року в Сімферополі. Вчився в економічному університеті, потім відкрив комп'ютерний клуб. 2008 року вирішує присвятити своє життя кінематографу. Знімає перші дві навчальні короткометражки. А вже 2012 року його повнометражний фільм "Гамер" - про гравців у комп'ютерні ігри - дивляться на міжнародному кінофестивалі у Роттердамі.

Меріл Стріп підтримала Сенцова
facebook/Мустафа Найєм
Нардеп Мустафа Наєм: Меріл Стріп погодилася на фото без будь-яких застережень, додавши: "тільки знаєте що, давайте разом - хто ж повірить, що я сама придумала цю табличку".

Згодом на Одеському кінофестивалі Олег представляє ідею фільму "Носоріг" і вже починає роботу над ним. Яку доводиться призупинити через Євромайдан – Олег не міг бути осторонь подій, які відбувалися в Україні. Під час кримської кризи він часто відвідує рідний Сімферополь, де намагається організувати акції "За єдину країну". І постачає продукти українським військовим частинам, які були заблоковані окупантами.

Така активність Сенцова не подобається окупаційній владі Криму. Співробітники ФСБ 11 травня 2014 року затримують Олега за підозрою в тероризмі. Відтоді починається довга та виснажлива судова тяганина – боротьба за визволення Сенцова з-за ґрат.

Євген Черніков, друг Олега, каже, що російські правоохоронці розвили абсурдну ситуацію.

"В перших слідчих заходах взагалі було написано, що вони збиралися підривати залізницю в Ялті. Сімферополь - це кінцева гілка залізниці. У Ялті немає залізниці. Там навіть трамваїв немає", - розповів він.

ВідеоОлега Сенцова заочно нагородили премією американського ПЕН-клубу “Свобода писати”

"Як режисер Олег ... З ним дуже легко. Він вміє знаходити спільну мову з людиною. Він починає звучати з нею в унісон", - розповів Євген про роботу з ним.

Сенцову інкримінували підготовку до здійснення терористичних актів у Сімферополі, Севастополі та Ялті. Він подавав апеляції, та марно. 25 серпня 2015 року російський суд виніс вирок.

ВідеоСенцов і Кольченко після оголошення вироку почали співати гімн України

У лютому 2016 року Сенцова етапували для відбування покарання у колонію суворого режиму в Якутію. Протягом усієї історії Олега за ґратами, за його визволення бореться двоюрідна сестра Наталя Каплан. Зараз, каже жінка, коли брат в якутській колонії, спілкування з ним зведено до мінімуму. Листи в обидва боки часто не доходять.

"Це один із способів тиску на політв'язнів. Олег не єдиний, хто з цим стикається. Цензура", - зазначила вона.

Особисто бачитися з братом Наталя не може.

"Олег відмовився від побачень. Він сказав, що йому так легше триматися емоційно", - розповіла вона.

У своїх листах Сенцов на тюремні реалії не скаржиться – більше переймається за рідних. В Криму у нього залишилася мати і двоє дітей.

"Він своє життя називає "день бабака". Тобто коли у людини нічого не відбувається, писати йому і розповідати щось дуже важко", - каже сестра Сенцова.

На захист Олега виступили чимало митців зі світовим ім'ям – режисери Педро Альмадовар, Кшиштоф Зануссі, Анжей Вайда. У рамках акції Voice Project з вимогою звільнити Сенцова виступив актор Джонні Депп.

ВідеоДжонні Депп підтримав ув’язненого в Росії Олега Сенцова



Ані численні публічні акції, ані звернення до російської влади, ані намагання адвокатів витягти режисера з в'язниці результатів поки що не принесли. Попереду на Олега та його рідних чекає ще розгляд справи у Європейському суді з прав людини. Особливих сподівань на цей розгляд близькі Сенцова не мають – просто тому що Росія рішення Європейського суду не виконує. Надії, кажуть, на справедливість російської Феміди вже просто не лишилося.

З днем народження привітав Олега сьогодні і президент України Петро Порошенко. Він відправив йому книжку радянського дисидента Андрія Сахарова. 

Друзі і рідні привітали Сенцова, сподіваючись, що це востаннє вони його вітають не особисто, а за допомогою телебачення.

Залиште свій коментар