Безумству хоробрих. Топ реформаторів, які змінювали Україну

ТСН.ua згадав чиновників-відчайдухів, які своїми діями заслужили звання реформатора.

У середу, 11 травня, міністр МВС Арсен Аваков оголосив, що його заступниця Ека Згуладзе йде у відставку.

ТСН.ua згадав чиновників, які своїми діями заслужили звання реформатора, однак не витримали тиску, перешкод у роботі та пішли або й просто були звільнені з посад.

Айварас Абромавичус

Айварас Абромавичус_5
Reuters
Айварас Абромавичус - з числа іноземних реформаторів, на яких ще кілька років тому покладали чимало надій. Литовський підприємець отримав українське громадянство і був призначений міністром економіки в уряді Арсенія Яценюка у грудні 2014 року.

Серед основних досягнень міністра - дерегуляція, запуск системи PRozorro та зібрана ним команда професіоналів, яка і досі працює в уряді.

3 лютого 2016 року Абромавичус зібрав прес-конференцію, на якій оголосив про свою відставку. Її причиною міністр називав тиск від нардепа, так званого сірого кардинала, Ігоря Кононенка, а також фактичне саботування реформ в Україні і корупцію в найвищих верхах влади.

Наталя Яресько

Наталя Яресько
Право на владу
Співзасновниця інвестиційної компанії "Horizon Capital" Наталя Яресько народилася і провела дитинство у США, але свою роботу пов'язала з Україною. Отримавши пропозицію стати міністром фінансів - вона погодилася й отримала українське громадянство.

Яресько, яка мала нульову толерантність до корупції та "договорняків", досягла на своїй посаді чималого. У її доробку - початок масової приватизації держпідприємств, реструктуризація боргів України, перемовини з МВФ та СВітовим банком про допомогу Україні, скорочення дефіциту бюджету тощо.

Під час урядової кризи Яресько називали кандидатом на посаду прем'єра. Тим не менш у цьому питання не було досягнуто згоди, оскільки, за словами експертів, в Україні повністю технократичний Кабмін наразі не можливий, а Яресько не стала вести переговори та шукати компроміси з політичними силами.

14 квітня Верховна Рада відправила Яресько у відставку разом з усім складом Кабміну Яценюка.

Олексій Павленко

Олексій Павленко
Reuters
Успішний топ-менеджер і підприємець Олексій Павленко погодився на призначення міністром аграрної політики України.

На своїй посаді займався дерегуляцією в агросекторі, залучав інвестиції, переорієнтовував експортні потоки, що було частиною великої роботи зі звільнення від російської залежності, відкрив ринок ЄС для молочних продуктів.

У січні 2016 року міністра вирішила звільнити фракція "Самопоміч", за чиєю квотою він й опинився у Кабміні. Претензій до його роботи не було, причина звільнення – політична доцільність, зазначив політолог Євген Магда. "Андрій Садовий та його "команда в білих рукавичках" хоче торпедувати весь уряд, і для цього звільняє ефективного міністра, який керує АПК більш успішно та цивілізовано за попередників. Дуже українські методи, на жаль", - написав політолог у блозі на ТСН.ua "ПАП-ефект". 

Олександр Квіташвілі

Олександр Квіташвілі_4
УНІАН
Ректор Тбіліського державного унівеситету Олександр Квіташвілі погодився стати частиною грузинської команди реформаторів в Україні та очолив міністерство охорони здоров'я.

Міністр у своїй роботі, як і інші реформатори, зустрічав чимало опору та критики. Тим не менш у його доробку - налагоджена система закупівель ліків через міжнародні організації, що дозволило економити більше ніж вдвічі.

Квіташвілі було відправлено у відставку разом з усім урядом Яценюка. Тим не менш грузин з українським громадянством не збирається їхати з країни. Він запевнив, що за час роботи зібрав хорошу команду і має чимало проектів в Україні.

Андрій Пивоварський

міністр інфраструктури Андрій Пивоварський, ПнВ
ТСН.ua
Гендиректора групи компаній "Континіум" у грудні 2014 року було призначено міністром інфраструктури у другому уряді Яценюка за квотою БПП.

Вже за рік він подав у відставку, назвавши це рішення персональним. За два місяці, разом з Абромавичусом, він відкликав свою заявку по відставку, тим не менш висунув кілька умов, за яких лишиться на посаді. Серед них гідна зарплата урядовцям (не менше 25 тис. грн на місяць) та ухвалення Радою низки необхідних для реформування законопроектів

Серед досягнень Пивоварського: корпоратизація "Укрзалізниці", дерегуляція і нові керівники в портах, залучення іноземних інвестицій, залучення рекордних грошей на ремонт доріг тощо. 

Врешті-решт Пивоварський пішов, але не зовсім. Тепер він працює радником свого наступника Володимира Омеляна. До речі, до цього Омельян був заступником Пивоварського, а до списку заслуг останньому можна додати і сильну команду.

Роман Хміль

Роман Хміль
Facebook/CEO Club Ukraine
Успішний IT-підприємець Роман Хміль увійшов до команди міністра інфраструктури Пивоварського на позиції голови департаменту стратегічного розвитку дорожнього ринку й автомобільних перевезень. Серед інших Хміль заслужено отримав звання урядового технократа. Він, зокрема, запустив інтерактивну карту автомобільних доріг України, на якій громадяни зможуть знайти інформацію про ремонт і стан всіх доріг за останні п'ять років, а також відомості про плани на п'ять років вперед. 

У відставку він подав у квітні 2016 року. Наказ про звільнення підписав уже новопризначенний міністр Омелян. Свій вихід зі складу уряду Хміль пояснив провалом "революції в дорожньому секторі".

"Наші реформаторські законопроекти досі не прийняті, мобільні вагові комплекси для захисту доріг від вантажівок не закуплені, грошей в 2016 році виділено на ремонт тільки 1700 км, це 10% від необхідного. Винні в цьому насправді ми всі - чиновники і уряд, не дотиснули, депутати, які не ходили на роботу і не голосували, а також громадянське суспільство, яке не надто голосно вимагало якісних доріг", - пояснив Хміль.

Давід Сакварелідзе і Віталій Касько

Давід Сакварелідзе_1
Reuters
Колишній заступник генпрокурора Грузії та депутат грузинського парламенту Давід Сакварелідзе у лютому 2015 року пристав на пропозицію Адміністрації президента зайняти пост заступника українського генпрокурора. Пізніше він також отримав посаду прокурора Одеської області.

Сакварелідзе займався системою конкурсного набору місцевих прокурорів, який стартував улітку 2015 року. За словами прокурора, такого масштабного конкурсу для прокурорів місцевих рівнів в Україні не було ніколи. Тим не менш під час проведення конкурсу у ГПУ стикалися з численними труднощами, зокрема і зі спробами зацікавлених сторін просунути "своїх" людей на "ласі" посади.

Також Сакварелідзе вніс вклад у скандальну справу "діамантових прокурорів".

Діяльність Сакварелідзе призвела до того, що під час своєї роботи він разом із заступником голови ГПУ Віталієм Каськом та іншими прокурорами, налаштованими прихильно до ідей реформування ГПУ, вступили у конфронтацію з генпрокурором Віктором Шокіним та його прихильниками, які усіляко опиралися змінам.

віталій касько_2
УНІАН

У свою чергу Касько у ГПУ очолював міжвідомчу робочу групу з координації повернення в Україну коштів, одержаних злочинним шляхом колишніми високопосадовцями України, результатом діяльності якої став закон про створення Нацагентства з розшуку та повернення активів. Закон набуде чинності з 11 червня 2016 року.

Врешті-решт через тиск та перешкоди у роботі у лютому 2016 року Касько подав у відставку. Сакварелідзе було звільнено наказом Шокіна від 29 березня у зв'язку зі скаргами на нього від народних депутатів. Сакварелідзе розцінює своє звільнення як зачистку в органах прокуратури від охочих боротися з корупцією і старою системою.

Павло Шеремета

Глава Мінекономіки Павло Шеремета_11
УНІАН
Засновник Києво-Могилянської бізнес-школи та президент Київської школи економіки Павло Шеремета працював міністром економіки з 27 лютого по 2 вересня 2014 року.

Екс-міністр записує у свої заслуги фінансову стабілізацію, зменшення дефіциту бюджету та певну дерегляцію (кількість контрольних органів було скорочено, деякі ліцензії - скасовано). Також за час, коли Шеремета перебував на посаді, автопарк міністерства було скорочено на 85%.

У серпні Шеремета подав у відставку з посади міністра. За його словами, причиною стало призначення Валерія Пятницького його заступником без узгодження з ним. 2 вересня Верховна Рада прийняла відставку Шеремети.

Яніка Мерило

Яніка Мерило, радниця міністра економіки _6
terra.com.ec
Громадянка Естонії, експерт з інформаційних технологій та інвестицій у січні 2015 року була призначена радником міністра економіки Айвараса Абромавичуса. Мерило відповідала за залучення інвестицій, поліпшення інвестиційного та бізнес-клімату, координацію міжнародних програм і розробку електронного уряду.

За кілька місяців вона пішла з посади радника Абромавичуса, але не припинила роботи з урядовцями. За її словами, для побудови електронного уряду ефективніше було працювати "не з одним міністерством, у якого обмежені в цій сфері повноваження, а співпрацювати з усіма, у яких є інтерес створювати електронні послуги і рішення".

Крім того, Мерило допомагала з новітніми технологіями міському голові Львова Андрію Садовому на посаді його радника та директора з іновацій.

Після того Яніка мала перерву в урядовій роботі, а 12 травня 2016 року стало відомо, що вона повертається працювати в Кабмін на посаді позаштатного радника - на цей раз міністра інфраструктури Володимира Омеляна. Сама Яніка повідомила, що вже має конкретні завдання та повноваження на новій посаді.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: