Блокування сайтів і наступ на свободу слова. Які небезпеки несе нова ініціатива про протидію загрозам

Законопроект, спрямований проти російської агресії, може обернутися і проти власних громадян.

12 липня у Верховній Раді було зареєстровано законопроект про зміни до законодавства у сфері протидії загрозам національній безпеці, який одразу викликав обурення громадськості через загрози свободі слова.

Так, законопроект №6688 пропонує внести зміни до кількох чинних законів (про основи національної безпеки, про боротьбу з тероризмом, про СБУ, про санкції, про телекомунікації, про держнагляд у сфері господарської діяльності), а також до Кримінального й Адміністративного кодексів.

Авторами законопроекту є нардепи з комітету нацбезпеки й оборони Іван Вінник, Дмитро Тимчук, Тетяна Чорновіл.

У пояснювальній записці до проекту вони зазначають, що його метою є створення механізмів, спрямованих на оперативне виявлення, реагування, попередження, запобігання, нейтралізацію кіберзагроз, кібератак та кіберзлочинів, ліквідацію їхніх наслідків та відновлення сталості і надійності функціонування комунікаційних, технологічних систем.

ВідеоНебезпечний Petya.А: чому Україна постраждала від одної з найбільших вірусних атак

Автори нагадують також, що рішення РНБО від 28 квітня 2017 року про застосування персональних санкцій у частині забезпечення інформаційної безпеки та кібербезпеки, вимагає впровадження механізму блокування інформаційного ресурсу операторами та провайдерами. І відповідний указ - про відпрацювання такого механізму - підписав у травні 2017 президент Петро Порошенко.

Противники законопроекту своєю чергою наголошують, що спрямований проти держави-агресора документ може обернутися проти самих громадян України, обмеживши свободу слова.

"Колишня наша "колега" Тетяна Чорновол остаточно перетворилась на ворога свободи слова. Зверніть увагу, у ВР було зареєстровано законопроект 6688, за яким пропонується дозволити блокування сайтів в Україні не через суд, як є зараз, а простим рішенням слідчого. Мало того - провайдерів пропонується зобов'язати встановити "необхідне обладнання" для негайного блокування і здійснення цензури. Попри всі роки війни, всередині країни у нас завжди була свобода слова", - висловилася на своїй сторінці у Facebook директор ГО "Інститут масової інформації" Оксана Романюк.

Основними тезами законопроекту, які викликали сумніви є:

- поняття "технологічний тероризм" розширюється, тому загрозами пропонується вважати, зокрема, здійснення впливу на прийняття рішень чи вчинення або невчинення дій органами державної влади чи органами місцевого самоврядування, службовими особами цих органів, об'єднаннями громадян, юридичними особами;

- СБУ надається право без рішення суду блокувати доступ до будь-якого інформаційного ресурсу (сайту) на підставі не рішення суду, а лише рішення прокурора, слідчого, погодженого з прокурором, або рішення РНБО;

- провайдерів пропонують зобов'язати встановити спеціальні технічні засоби для блокування доступу до інформаційних ресурсів.

ВідеоКомпанія "M.E.Doc" визнала, що вірус "Petya.А." поширився через вразливість її продукту

"Очевидно, що з набуттям чинності цим законом "технологічними терористами" стануть Найєм, Лещенко та всі, хто вийде вимагати скасування депутатського імунітету під Верховну Раду. Адже вони здійснюватимуть вплив на орган державної влади. Активісти, які пікетують сесії своїх місцевих рад з вимогою не роздавати в приватні руки рекреаційні ліси, теж стануть терористами, бо впливають на органи місцевого самоврядування. А всі інформаційні ресурси, що висвітлюватимуть ці події, стануть кандидатами на закриття", - зауважила у своєму дописі на Facebook нардеп Ольга Червакова, яка активно виступає проти ухвалення законопроекту. 

Своєю чергою, продюсер телеканалу ЗІК Наталя Влащенко порівняла авторів цього законопроекту з регіоналами, які голосували за диктаторські закони 16 січня.

"Думаю, люди, які внесли до ВР на обговорення закон 6688 про закриття сайтів без суду, не мають права обурюватися тими, хто голосував горезвісні диктаторські закони 16 січня. І взагалі, як потім з суспільством будуть намагатися порозумітися і Андрій Винник, і Андрій Тетерук (ймовірно, йдеться про авторів законопроекту Івана Вінника і Дмитра Тимчука, - ред.), і Тетяна Чорновол?" - написала Влащенко.

Паралель із диктаторськими законами, ухваленими Верховною Радою під час Революції гідності 16 січня 2014 року, невипадкова. Адже у пакеті тих документів також йшлося про обмеження для ЗМІ у публікації матеріалів, про можливість обмеження доступу до інтернет-ресурсів та про відповідальність для провайдерів, які не блокують заборонені сайти або не встановлюють відповідне технічне обладнання для цього.

Наразі громадське обурення ззовні та протидія деяких депутатів зсередини призвела до того, що законопроект №6688 не було внесено до порядку денного Верховної Ради 13 липня, як планувалося. Проте цей документ, імовірно, знову випливе на черговій сесії парламенту - вже після канікул у вересні.

Нагадаємо, що 27 червня Україну вразила масштабна хакерська атака. Про вірус Petya.А близько 14:00 повідомили банки, державні та комерційні підприємства.

1 липня Служба безпеки України заявила про те, що їй вдалося встановити причетність спецслужб РФ до атаки вірусу-здирника Petya.A. У "Держдумі РФ" таку заяву назвали "фейком". Головною метою масштабної кібератаки вірусом Petya.A СБУ називає дестабілізацію ситуації в Україні.

Залиште свій коментар