Бути олігархом — не злочин: чи зменшить новий закон Зеленського вплив багатих на політику

Дата публікації
Перегляди
442
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Бути олігархом — не злочин: чи зменшить новий закон Зеленського вплив багатих на політику

Фото: president.gov.ua

В опозиції “закон про олігархів” вважають піар-ходом президента та запрошенням товстосумів до непублічних торгів.

На позачерговому засіданні у четвер, 1 липня, Верховна Рада України ухвалила в першому читанні законопроєкт про олігархів №5599, поданий президентом України. Чи зменшить  він вплив багатих на політику та суспільну думку і за що критикують проєкт закону від Зеленського, йдеться 1 липня в сюжеті ТСН.19:30.

Проєкт закону голосуванням у парламенті підтримали народні депутати із фракції “Слуга народу”, а також груп "За майбутнє" та "Довіра". Натомість не дали своїх голосів фракції "ОПЗЖ", "Батьківщина", "Євросолідарність" і "Голос".

“Слуги народу” уже анонсують подальші кроки на обмеження впливу олігархів: закони про монополії, про медіа та лобізм. Однак в опозиції закон вважають лише піар-ходом та запрошенням товстосумів до непублічних торгів. 

Відповідно до проєкту закону приналежність до олігархів не робить людину злочинцем і жодного покарання не передбачає. У документі лише вказано критерії, за якими визначають, кого з багатіїв РНБО може взяти на олівець. Серед них- вплив на політику та медіа, статки у понад два мільярди гривень та володіння монополією. Три ознаки з чотирьох означатимуть потрапляння до спеціального реєстру. 

У самій Верховній Раді під критерії закону підпадають і лідер ЄС Петро Порошенко, і позафракційний Вадим Новинський, і ціла компанія депутатів ОПЗЖ: наприклад, Медведчук, Льовочкін, Столар. Не дивно, що саме представники ОПЗЖ та ЄС закон критикують найдужче.

Зокрема, в ЄС вважають, що антиолігархічний закон не спонукає впливових багатіїв позбутись своєї головної зброї — медіа-активів, а от можливості для тиску, кажуть, створює. 

“Єдине обмеження, яке в цьому законі, що олігархи не мають права брати участь у великій приватизації. То ти повинен відмовитись від свого медіа. Тобто будуть торги відбуватись з офісом президента. Ти не хочеш бути олігархом, хочеш щось приватизувати, підтримуй на цьому медіа нас, хвали нас. Або передай медіа тим, кому ми скажемо, от і вся сутність цього закону”, -  стверджує народний депутат із фракції ЄС Микола Княжицький.

Найбагатший українець Рінат Ахметов з приводу “закону про олігархів” вже заявив, що вважає себе тільки інвестором і давно не втручається у політику. 

“Політика мене взагалі не цікавить. У 2006 році я ухвалив рішення балотуватися в парламент і шкодую про це дотепер. Я виявився найбільшим прогульником і взагалі не знаю, що я там робив. Визнаю – це була моя помилка. І повторювати одну й ту саму помилку двічі я не збираюся”, - зазначив він. 

Водночас відомо, що ціла група нардепів у парламенті має тісні зв'язки з Ахметовим та часом доволі помітно діє в його інтересах. Так само й інші олігархи мають своїх лобістів у Раді, в уряді та багатьох інших органах влади. Жодну партію ніхто з них відкрито не оплачує, а всі спроби зробити фінансування партій прозорішим вони досі успішно обходили. 

Проте, у фракції “Слуга народу” вірять, що зможуть від'єднати великий бізнес від великої політики і планують ухвалити закон остаточно восени. Якщо, звісно, олігархи не завадять. 

Новини України: у Верховній Раді планують попередньо затвердити закон про олігархів

Новини України: у Верховній Раді планують попередньо затвердити закон про олігархів

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Рішення Верховної Ради
Дата публікації
Перегляди
442
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація