“Україна втрачає свою душу в корупції”. Реакція світу на конфлікт ГПУ та НАБУ

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

ТСН.ua зібрав реакцію світу, політиків та міжнародних організацій на події, що розгорнулися навколо державних органів.

Конфлікт між Генеральною прокуратурою і Національним антикорупційним бюро вийшов на міжнародний рівень. Поки війна між відомствами триває, у світі це бачать, як погіршення іміджу України.

Спочатку Держдепартамент США виступив на захист НАБУ, а потім і представництво ЄС попросило генпрокурора не чіпати антикорупціонерів.

На фоні конфлікту президент України Петро Порошенко вимагає від Верховної Ради зняти з порядку денного старий законопроект "Про антикорупційні суди", як це рекомендувала Венеціанська комісія і розчистити простір для нового проекту.

“Завтра вже місяць, як я звернувся до Верховної Ради України з пропозицією щодо прискорення процесу створення Вищого антикорупційного суду. Це було продиктовано бажанням створити максимально сприятливі умови для ухвалення відповідного закону. Його проект ще на стадії написання мав би бути узгоджений між різними політичними силами. Моя пропозиція все ще в силі. Однак якщо до початку наступного тижня я не побачу прогресу, протягом семи-десяти днів самостійно підготую та внесу відповідний законопроект”, – написав Порошенко.

Вчора, 6 грудня комітет парламенту з питань запобігання і протидії корупції проголосував за звільнення нардепа Єгора Соболєва з посади голови Комітету. Підтримали пропозицію 12 народних депутатів із фракції "Блоку Петра Порошенка", "Відродження", "Опозиційного блоку". Двоє утримались. Вже сьогодні, 7 грудня, Верховна Рада України проголосувала за звільнення нардепа Єгора Соболєва з посади глави комітету з питань запобігання і протидії корупції. "За" свої голоси віддали 256 народних обранців, проти – 72, утрималися – 12, не голосували взагалі 38 народних депутатів. 

Коротко про конфлікт

29 листопада прес-служба ДМСУ повідомила, що СБУ затримала агента НАБУ під час спроби передачі хабара першому заступнику голови державної міграційної служби Діні Пімаховій. Того ж дня у НАБУ провели обшуки.

30 листопада НАБУ заявило, що Генпрокуратура та Служба безпеки втрутилися у його спецоперацію, а детектив НАБУ не пропонував хабар чиновнику Міграційної служби. За твердженням НАБУ, СБУ "завербувала" підозрювану для тиску та кримінального переслідування працівників антикорупційного бюро.

Пімахова заперечує, що вимагала хабар у 30 тисяч за легалізацію іноземців.

Пізніше генпрокурор Юрій Луценко на брифінгу заявив, що співробітники НАБУ не мали права пропонувати хабар першому заступнику голови ДМС та що агенти бюро, всупереч закону, не проходили конкурсу, але мають доступ до таємних документів.

Національне антикорупційне бюро наполягає на наявності доказів корупції першого заступника голови Державної міграційної служби Діни Пімахової.

ВідеоПублічний скандал між НАБУ та ГПУ

ТСН.ua зібрав реакцію світу, політиків та міжнародних організацій на події у Києві.

Державний департамент США

Відомство засудило зрив Генеральною прокуратурою України спецоперації Національного антикорупційного бюро. Про це йшлося у заяві опублікованій на сайті Держдепу США.

"Недавні події, включаючи зрив розслідування корупції на високому рівні, арешт посадових осіб з Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) і вилучення чутливих документів НАБУ, викликають стурбованість з приводу відданості України боротьбі з корупцією", – сказано в заяві.

У США розцінили ці дії як частину зусиль з підриву незалежних антикорупційних інституцій, яким надали допомогу США та інші країни.

"Вони підривають довіру громадськості і підривають міжнародну підтримку України", – відзначили в Держдепі.

"Для України є недоцільним боротися за своє тіло на Донбасі, якщо вона втрачає свою душу в корупції. Інститути з боротьби з корупцією мають бути захищеними, підтримуватися і фінансуватися", – сказав держсекретар США Рекс Тіллерсон.

Сполучені Штати також закликали всі гілки українського уряду спільно працювати над викоріненням корупції з суспільного життя. У Держдепі підрезюмували, що усунення корупції є ключем до досягнення стабільності, безпеки і процвітання для всіх українців.

У Держдепі також наголосили, що Сполучені Штати Америки допомогли НАБУ відкрити 333 кримінальні провадження, винести 207 повідомлень про підозру, а також 108 обвинувачень у корупційних справах в Україні.

"Професіонали правоохоронних органів США увійшли до Національного антикорупційного бюро України (НАБУ), щоб сприяти нарощуванню спроможності до боротьби з корупцією та відшкодування активів та посилити загальні антикорупційні зусилля України. Підтримка США сприяла відкриттю 333 кримінальних справ, 207 повідомлень про підозри та завершенню 108 звинувачень у справах, пов'язаних з корупцією. Поточна програма буде продовжувати будувати ці досягнення", – йдеться у повідомленні.

Також зазначається, що зовнішня допомога Штатів загалом принесла Україні 1,3 мільярда доларів, а також сприяла відшкодуванню тих збитків країні, що були нанесені попередньою владою, а саме повернення вкрадених 3,24 мільярда доларів.

ВідеоУ США відреагували на конфлікт НАБУ та ГПУ в Україні

Світовий банк

За словами голови Світового банку Джима Йонг Кіма під час зустрічі у Вашингтоні з директором НАБУ Артемом Ситником українські антикорупційні органи вже мають здобутки у викритті корупції та боротьбі з нею, а тому вони потребують підтримки задля подальшої реалізації антикорупційної реформи в Україні.

Сторони обговорили тиск, який чиниться на НАБУ, хід розслідувань із викриття топ-корупції та перспективи створення Антикорупційного суду в Україні.

Під час останнього візиту до України Джим Йонг Кім наголосив на тому, що створення Антикорупційного суду в Україні є критично важливим для подальшого зростання української економіки. Також це є однією з умов для подальшої співпраці України з МВФ.

Міжнародний валютний фонд

МВФ глибоко стурбований подіями навколо антикорупційних органів в Україні і закликав прискорити створення антикорупційного суду, повідомляється у заяві директора Фонду Крістін Лагард.

"Ми глибоко стурбовані останніми подіями в Україні, які можуть прискорити прогрес, досягнутий у створенні незалежних інститутів для боротьби з корупцією на високому рівні, включаючи Національне антикорупційне бюро України і Спеціальну антикорупційну прокуратуру. Боротьба з корупцією є ключовою вимогою українського суспільства, має вирішальне значення для забезпечення більш сильного і справедливого зростання і є частиною зобов'язання уряду в рамках програми з МВФ", – йдеться у заяві МВФ.

Крістін Лагард закликала українську владу і парламент забезпечити незалежність НАБУ і САП.

"Ми також закликаємо владу швидко перейти до законодавства з метою введення в дію незалежного антикорупційного суду відповідно до рекомендацій Венеційської комісії Ради Європи, який необхідний для достовірного вирішення справ про корупцію на високому рівні", - заявили у Фонді.

ВідеоЗаконопроект про право парламенту звільняти керівника НАБУ зняли з порядку денного

Екс-радник колишнього віце-президента США Джо Байдена Майкл Карпентер

Якщо Верховна Рада проголосує на звільнення керівника Національного антикорупційного бюро України Артема Ситника та голови антикорупційного комітету парламенту Єгора Соболєва, це може покликати за собою припинення підтримки України з боку США.

Про це заявив Майкл Карпентер, радник із зовнішньої політики екс-віце-президента США Джо Байдена і колишнього заступника помічника глави Пентагону з питань України та Євразії в адміністрації Барака Обами, а нині директор аналітичного Центру Байдена при Пенсильванському університеті.

"Якщо Рада проголосує за звільнення глави Антикорупційного Комітету та глави НАБУ, я буду рекомендувати скоротити всю допомогу від уряду США Україні, включаючи безпекову. Це ганьба", — написав Карпентер у себе в Twiiter.

Голова Представництва Європейського Союзу в Україні Х'юг Мінгареллі

Європейський Союз стурбований можливістю відставки Єгора Соболєва з посади голови антикорупційного комітету Верховної Ради і застерігає український парламент від його звільнення.

"Ми стурбовані тим, що більшість членів комітету з питань боротьби з корупцією вирішили рекомендувати Раді звільнення глави комітету пана Соболєва. Я хотів би закликати Раду ретельно подумати, перш ніж така рекомендація буде проголосована на пленарному засіданні, беручи до уваги міжнародну стурбованість з приводу поточних подій в боротьбі з корупцією в Україні", – заявив він.

ВідеоЄвросоюз розкритикував Україну за конфлікт з НАБУ

Х'юг Мінгареллі зазначив, що за останні роки антикорупційний комітет Ради на чолі із Соболєвим "зробив дуже важливу і приголомшливу роботу з надання допомоги в створенні нових органів з боротьби з корупцією". Також комітет допоміг забезпечити Україні виконання умови плану дій щодо візової лібералізації, пов'язаних із боротьбою з корупцією, вважають у ЄС.

"Кожен громадянин України і друзі України можуть пишатися цими досягненнями", - підкреслив дипломат.

Мінгареллі застеріг від будь-яких відступів в антикорупційних реформах і закликав захищати нові інститути, такі як НАБУ.

"Їм має бути надано простір і ресурси для роботи, щоб демонструвати результати в боротьбі з корумпованими чиновниками. Важливу роль в цьому відіграють Рада і антикорупційний комітет", - сказав він.

Голова Представництва ЄС в Україні попередив, що спроби підірвати боротьбу з корупцією стануть регресом процесу реформ в Україні і не залишаться непоміченими.

Зовнішня дипломатична служба ЄС

У заяві йдеться, що ГПУ заважає НАБУ ефективно виконувати свою роботу і підриває віру людей у можливість протидії корупції.

"Публічне розкриття змісту корупційних розслідувань Генеральною прокуратурою суттєво послаблює можливості Національного антикорупційного бюро проводити ефективні розслідування, а також підриває віру людей у можливість ефективної протидії корупції", – йдеться у заяві.

У ЄС зазначають, що від ефективності боротьби з корупцією залежить успіх усіх інших реформ в Україні. Брюссель закликає Київ "посилити свої зусилля для того, щоб забезпечити незалежність, операційну спроможність та ефективність антикорупційних інституцій".

Федеральне бюро розслідувань США

У заяві ФБР, опублікованій у Голосі Америки йдеться про те, що його співробітники працюють з НАБУ у межах визначених Меморандумом, підписаним у червні 2016 року.

"ФБР дотримується законів України і ніколи не працює за межами визначеними Меморандумом щодо порозуміння", - наголошують у відомстві.

Як йдеться у заяві, співробітники ФБР працюють з НАБУ на тимчасовій, ротаційній основі з метою підтримки відносин між сторонами і не є оперативними агентами.

"Будь-які заяви про протилежне – неправдиві", - наголошує американське бюро.

ВідеоФедеральне бюро розслідувань США прокоментувало свою співпрацю з НАБУ

ФБР пояснює, що його працівники взаємодіють із партнерами у правоохоронних агенціях в усьому світі, і допомагають розслідувати корупційні злочини, коли до них звертаються по допомогу.

"Ми цінуємо наші відносини з НАБУ та САП і вважаємо, що їхні співробітники професіонали та заслуговують на довіру. НАБУ та САП це молоді організації, які зіткнулись із великими викликами у роботі, яку вони здійснюють для України. ФБР буде і надалі надавати НАБУ та САП підтримку та допомогу, яка їм необхідна у їхній важливій роботі заради народу України", - йдеться у документі.

ФБР нагадує, що Меморандум щодо порозуміння між ФБР та НАБУ було ухвалено у червні 2016-го року. Цей документ дозволяє ФБР надавати НАБУ та Спеціальній антикорупційній прокуратурі (САП) допомогу у сфері розслідувань.

Міністерство закордонних справ Великої Британії

Британська влада висловила стурбованість у зв'язку з втручанням ГПУ в роботу НАБУ, передає “Укрінформ”. У міністерстві вважають, що піддає ризику майбутнє незалежних антикорупційних розслідувань.

ВідеоСвіт розкритикував атаку на антикорупціонерів в Україні

“У Великій Британії все більше турбуються щодо підриву боротьби проти корупції в Україні. Корупція - це основна загроза для стабільності і національної безпеки України, а українці визначають як головну проблему в країні. Подолання корупції є визначальною для європейського вибору України і її прагнень стати сучасним, економічно успішним і демократичною державою”, - наголошується в заяві.

У повідомленні відомства зазначається, що з боку Великої Британії були вкладені значні ресурси в створення НАБУ, яке “є надзвичайно важливою ланкою антикорупційного механізму в Україні”. Разом з тим, в британському відомстві додали, що Бюро вдалося домогтися значного прогресу в своїй роботі.

Посол США в Україні Марі Йованович

Посол США в Україні Марі Йованович, в інтерв'ю LIGA.net, розповіла, що високо оцінила роботу слідчих Національного антикорупційного бюро НАБУ та прокурорів САП.

"Ми пишаємося тим, що надали підтримку створенню цих антикорупційних органів і продовжимо допомагати їм. Пару днів назад я зустрілася з деякими зі слідчих НАБУ і прокурорів САП, і розмовляла з цими хоробрими чоловіками і жінками, багато з яких, працюючи в НАБУ і САП, залишили інші посади і роботу, щоб взятися за те, що вони вважають своїм покликанням: допомагати Україні стати демократичною, прозорою країною, що відповідає європейським стандартам. і не може не вражати те відчуття покликання і місії, які проявляться в розмовах з цими людьми ", - заявила вона.

ВідеоКерівник НАБУ розповів подробиці конфлікту із СБУ та ГПУ

Йованович зазначила, що НАБУ і САП вже досягли значних результатів у своїй роботі, але більше ста справ, які вони розслідують, гальмуються на рівні судів.

"Це показує необхідність заснувати незалежний Антикорупційний суд", – підкреслила вона.

Посол Канади в Україні Роман Ващук

Посол заявив, що тиск на незалежність антикорупційних органів, зокрема НАБУ, матиме наслідки для економічної підтримки України. Про це він написав на своїй сторінці в твітері.

За його словами, саме незалежність НАБУ - "наріжний камінь" діяльності цього органу.

"Не підтримую. Саме незалежність була і є наріжним каменем НАБУ (з цим пов'язана, звичайно, і велика відповідальність, підкріплена професійним аудитом.) А витягувати наріжний камінь має наслідки для структури міжнародної економічної підтримки України", - написав Ващук.

Залиште свій коментар

Вибір редакції