Через Іспанію заблокована видача "небезпечного" Фірташа до США

США вже три роки домагаються екстрадиції олігарха, звинувачуючи його у корупції.

Європейський ордер на арешт, виданий Іспанією, ще півроку тому був головним болем для Дмитра Фірташа. Мільярдер, який вже понад три роки чекає у Відні на екстрадицію до США, в інтерв'ю австрійським ЗМІ натякав, що за іспанським ордером буцімто також стоять американці, для яких "головне, щоб Фірташ не повернувся в Україну".

В Іспанії Фірташа називають головою злочинного угруповання, яке займалося відмиванням грошей і вимагають його екстрадиції. Тим часом США вже три роки домагаються екстрадиції Фірташа, звинувачуючи його у корупції.

Іспанці не поспішають

Як не парадоксально, тепер іспанський ордер грає на руку олігарху. Після рішення Вищого земельного суду Відня, який у лютому дозволив екстрадицію до США, іспанський ордер є єдиною причиною, чому Дмитро Фірташ ще не у Сполучених Штатах. Адже у разі, коли існують два паралельні запити на екстрадицію від різних країн, рішення кому видавати підозрюваного, ухвалює міністр юстиції. Однак спершу він має дочекатися рішення суду щодо екстрадиції - як щодо запиту однієї країни, так і щодо іншої.

Але якщо судове рішення щодо екстрадиції Фірташа до США вже є, то суд в іспанській справі ще навіть не починався. Замість двох місяців, відведених європейським законодавством на розгляд ордерів з інших країн ЄС, іспанський ордер на Фірташа залишається без судового розгляду вже вісім. Спершу його розгляд відклали до моменту, поки австрійський суд ухвалить рішення в американській справі. Однак рішення за запитом США ухвалене ще п'ять місяців тому, а питання екстрадиції до Іспанії досі не зсунулось з мертвої точки.

Справа, що розвалюється

У квітні Земельний суд Відня направив іспанським колегам запит із проханням надати додаткову інформацію щодо обставин злочину, в якому підозрюють Фірташа. Утім, відтоді з Іспанії не надійшло жодної відповіді, повідомили DW в австрійському суді.

Нещодавно австрійська сторона через Європейське відомство з питань співпраці у сфері юстиції - Eurojust - подала Іспанії заяву з вимогою термінової відповіді.

"Відповіді на заяву про терміновість справи немає. У вересні ми подамо ще одну заяву", - повідомила DW речниця суду.

Натомість у 21-му Місцевому загальному суді Барселони, який у листопаді минулого року видав ордер на арешт Дмитра Фірташа, відмовилися коментувати причини зволікання. Тим часом перспективи справи за підозрою у відмиванні грошей стають дедалі туманнішими. Зокрема, наприкінці червня Іспанія скасувала Європейський ордер на арешт Хареса Юссефа, якого слідчі у Барселоні вважали правою рукою Фірташа в "очолюваній ним злочинній організації". Юссеф, як і Фірташ, багато років мешкає у Відні. Як повідомили DW у Земельному суді Відня, ордер скасували після того, як Юссеф відвідав Барселону і надав суду роз'яснення щодо обставин справи. Йшлося про походження грошей, за які здійснювалися операції з нерухомістю.

"Ордер на арешт був відкликаний, щойно мій підзахисний надав роз'яснення іспанським правоохоронцям", - підтвердив адвокат Юссефа Клаус Айнедтер.

Адвокати Дмитра Фірташа і його речник не відповіли на запитання DW щодо подальшої долі іспанської справи.

У США готуються до приїзду Фірташа

Три роки Дмитро Фірташ ігнорував суд у Чикаго, який видав американський ордер на його арешт. Олігарх винаймав лобістів у США, а також виділяв гроші на підкуп правоохоронців у Німеччині, які мали через неформальні канали комунікації вийти на американських слідчих. Утім, після рішення австрійського суду другої інстанції, який дозволив екстрадицію Фірташа до США, найнята ним у Сполучених Штатах команда адвокатів активно включилася у процес. Захист українця кілька місяців тому вніс до суду у Чикаго клопотання з вимогою скасувати ордер на арешт, вказуючи насамперед на те, що їхній підзахисний ніколи не бував у США і не давав нікому хабарів на території цієї країни.

Справа проти олігарха стосується імовірного підкупу чиновників в Індії для отримання дозволів на видобуток титану. США вважають, що Фірташ очолював злочинне угруповання, яке нелегально прагнуло здобути ліцензії на видобуток титану і давав особисті доручення на підкуп чиновників і фальсифікацію документів. Минулого тижня Департамент юстиції США надав суду відповідь на клопотання адвокатів Фірташа, поглибивши аргументацію запиту на екстрадицію. У документі обсягом у 115 сторінок, який є у розпорядженні DW, олігарха названо "високопоставленою особою російської організованої злочинності".

Таку саму ключову роль у російському злочинному світі американські слідчі відводять і угорцю Андрашу Кноппу, який також є підозрюваним в "індійській" кримінальній справі. Кнопп - співавтор сумнівних посередницьких "схем" у торгівлі газом, таких як "РосУкрЕнерго" і Eural Trans Gas, які принесли мільярди Фірташу і його впливовим партнерам у Росії. Кнопп вже багато років проживає у Москві і досі ігнорував американську кримінальну справу. Утім, з наближенням екстрадиції Дмитра Фірташа до США, адвокати угорця активно підключилися до судового процесу.

Захистити США від російської корупції

Газовий бізнес Дмитра Фірташа був тісно пов'язаний з людьми з оточення Володимира Путіна. Зокрема, партнерами українського олігарха у "РосУкрЕнерго" були ставленики російського президента у "Газпромі". Після арешту Фірташа у Відні 2014 року саме впливові російські друзі прийшли олігарху на допомогу. 125 мільйонів євро застави за олігарха вніс Василь Анісімов - друг довіреної особи Путіна Аркадія Ротенберга, фігуранта санкційних списків США і ЄС. Департамент юстиції США у наданих суду в Чикаго роз'ясненнях наголошує, що кримінальне переслідування Фірташа і Кноппа "найвищою мірою відповідає інтересам Сполучених Штатів". Притягнення їх до відповідальності зруйнує російську організовану злочинну групу і унеможливить подальше вчинення злочинних дій на території США, вважають у Федеральному департаменті юстиції.

"Ця кримінальна справа має на меті захистити цю країну, її бізнес-середовище та її громадян від корупційного впливу і руйнівних дій міжнародної організованої злочинності", - йдеться в обґрунтуванні, наданому Департаментом юстиції.

Фірташ і Кнопп планували продавати видобутий в Індії титан, дозвіл на видобуток якого був, вочевидь, отриманий за хабарі, американській літакобудівній компанії "Боїнг".

Екстрадиція буде нескоро

Швидкої екстрадиції Дмитра Фірташа до США не очікують і за океаном. Департамент юстиції звернувся до суду в Чикаго з проханням відтермінувати винесення рішення про припустимість чи неприпустимість кримінального переслідування українця у Сполучених Штатах до моменту екстрадиції обвинуваченого. Попередньо рішення очікувалося наприкінці серпня. Однак до цього моменту, переконані слідчі, Фірташ не буде переданий США. Не лише з огляду на зволікання Іспанії, але й через те, що олігарх анонсував скаргу на рішення про екстрадицію до Конституційного суду Австрії.

Залиште свій коментар