Чи призведе "пляшкоприкладство" до розпаду парламентської коаліції. Три можливі сценарії

Чи призведе "пляшкоприкладство" до розпаду парламентської коаліції. Три можливі сценарії

Верховна Рада минулого тижня була малопрацездатною / Фото: УНІАН

Рада не спромоглася прийняти всі закони для безвізового режиму з Євросоюзом.

Поки ті, хто розкрадав країну разом з Януковичем, – "поза зоною" і без покарання, ворогів усередині себе знаходять постреволюційні політики. Чого варта тільки остання бійка двох депутатів у стінах парламенту. Член фракції "Народного фронту" Андрій Тетерук стукнув члена фракції "Батьківщина" Олександру Кужель скляною пляшкою по голові. Ця сцена – найяскравіша ілюстрація, що зараз відбувається з парламентською коаліцією. Вона – зависла на волосині.

Раду цього тижня паралізувало. Проєвропейська і пропрезидентська більшість не змогли навіть проголосувати закони, необхідні для безвізового режиму – через сексуальну орієнтацію, як розказали журналістам. Ідея дострокових парламентських виборів, схоже, настільки вже визріла, що про небезпеку їх зараз для країни заговорили і спікер Володимир Гройсман, і голова президентської фракції Юрій Луценко. То наскільки ця небезпека близько, ідеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Скандал – незмінний супутник публічної політики. Пряме підтвердження – Верховна Рада цього тижня. Почалося з напівробочого парламентського понеділка – він переріс у сварку з силовими структурами. Слідчі без попередження спробували вручити повістки на допит соратникам Януковича Вілкулу, Новинському та Королевській. Не довго думаючи, спікер Гройсман вигнав представників слідства. Разом з ним обурилися голови фракцій, відчувши нечесну гру з боку силовиків.

"Добила" ситуацію позиція генпрокурора Шокіна, який не прийшов на звіт у Верховну Раду, передавши через однодумців, що у нього – день народження.

Цього тижня у Раді вирували парламентські шторми

Цього тижня у Раді вирували парламентські шторми

Та вже у четвер у парламенті лунали нові громи і блискавки. У порядку денному було щонайменше 13 законопроектів, які, буцімто, гарантували б українцям безвізовий режим з Євросоюзом. Виявилося, що на них в учасників коаліції часто буквально протилежні погляди.

Безвізовий режим – принциповий для президента і важливий для уряду, якому треба демонструвати хід реформ. Парламентські фракції відчули це і почали закулісні торги.

"Порошенко пообіцяв українцям безвізовий режим з 1 січня. Якщо цього не станеться, це буде його безпосередньо провал, провал його обіцянок. І бачачи, що в нього немає виходу, вони намагаються під різними соусами вирішити свої питання, а говорять, що давайте потім проголосуємо безвізові закони", – говорить політичний експерт Тарас Березовець.

Скажімо, "Батьківщина" офіційно повідомила, що вимагає зниження рентної плати за видобуток газу. Інші партії мали свої кадрові інтереси і прем'єр-міністр Яценюк заявив, що готовий змінити кількох міністрів, насамперед, у найгрошовитішому міністерстві – енергетики та вугілля.

Утім, домовитися не вдалося. Ледве-ледве, зі скрипом ухвалили закон про трудову міграцію і в першому читанні підтримали норми, пов'язані з нелегальною міграцією. Решту – провалили.

"Найбільший резонанс викликало неухвалення правок до Трудового кодексу, які стосуються дискримінації за расовою, релігійною і, найголовніше, за сексуальною орієнтацією людини. Причому, що цікаво – не підтримали і "Блок Петра Порошенка", і "Народний фронт" значною мірою. Провалила "Самопоміч". "Батьківщина" не голосувала. Природньо, що "великі євроінтегратори і любителі європейських цінностей" з Радикальної партії Ляшка та "Опозиційного блоку" теж не дали жодного голосу", – говорить Березовець.

Євросоюз відреагував миттєво і категорично. У листі глави Єврокомісії Юнкера до президента України Порошенка сказано, що Україна ніде не подінеться і мусить пройти низку політичних реформ, або – ніякого безвізового режиму. Це стосується й створення антикорупційних органів, де ЄС критикує підхід ГПУ.

"Прогрес у реформах у галузі боротьби з корупцією залишається ключовим пріоритетом для досягнення громадянам України безвізового режиму з Європейським Союзом", – ідеться у заяві Юнкера.

Частково вимоги ЄС були задоволені, й генпрокурор Шокін прибрав половину своїх представників зі спеціальної антикорупційної комісії. Так само, нібито Єврокомісія дала коротку відстрочку Верховній Раді для ухвалення трудового законодавства ще на тиждень, хоча раніше крайнім терміном називала завтрашній день, 9 листопада.

Однак, малоймовірно, що це дасть якийсь позитивний результат. Коаліція існує нині лише на папері, її вже розідрали політичні та комерційні інтереси. Першою про це заявила фракція "Самопомочі". Вони офіційно почали обговорювати вихід з коаліції.

Соратники президента нервово вдають спокій щодо ініціативи "Самопомочі".

І навіть це ще не був фінал. Зорі на небі стали так, що коаліція може розбитися об голову Олександри Кужель. Розповсюджена історія має дві фабули: в одній жорстокий Тетерук, з якогось дива, б'є пляшкою по голові жінку. Інша говорить, що вона натрапила скронею на пляшку води, коли сама била Тетерука сумкою. Як назло, кадрів інцидента з тарою зацікавленій публіці побачити не вдалося. Є лише кадр до і після. Та у будь-якому випадку пляшка – лише привід розбрату між фракціями, а причина в значно вагоміших розбіжностях. Тому коаліційна згода на кінець тижня остаточно виявилася примарою.

Яким може бути вихід? Перший – помиритися і укласти нову угоду з переформатуванням уряду.

Другий – найбільшим фракціям домовитись про широку коаліцію із залученням "Опозиційного блоку". Це навряд чи сподобається патріотичним виборцям, але наприклад спільні з "Блоком Петра Порошенка" голосування за Конституцію доводять, що це цілком реально.

Третій радикальний – дострокові парламентські вибори. І тут, швидка негативна реакція спікера Гройсмана на такий план свідчить, що розпуск парламенту, принаймні, серйозно обговорюють. Це й план справді не радісний для зубожілої країни, але іноді інших демократичних механізмів не існує.

Головне зрозуміти, чи перебувають депутати зараз на перехресті і ще можуть правильно повернути, чи вже у замкненому колі, яке можна тільки розірвати.

Кореспондент ТСН Сергій Швець

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Рішення Верховної Ради
Наступна публікація