Батьки у залі, перепалка з Ляшком і перші накази. Головнe з інавгурації Зеленського

Дата публікації
Перегляди
47к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Батьки у залі, перепалка з Ляшком і перші накази. Головнe з інавгурації Зеленського

Фото: УНІАН

Зеленський офіційно став президентом 20 травня.

Від 20 травня Володимир Зеленський офіційно перебрав владу у Петра Порошенка. Під час інавгураційної промови вказав на двері уряду та оголосив про розпуск Верховної Ради. Про те, хто аплодував Зеленському найгучніше, як відреагували урядовці та депутати і якими несподіванками запам'ятається ця інавгурація, йдеться у ТСН.19:30.

Інавгурація Володимира Зеленського вийшла зовсім не такою, як в його персонажа Голобородька із серіалу "Слуга народу". Церемонію провели не в скромному Будинку вчителя, а у Верховній Раді з усіма належними урочистостями, заходами безпеки та за участі тисячі запрошених.

Інавгурація Зеленського: гості, казуси й перша промова

Інавгурація Зеленського: гості, казуси й перша промова

Максимально урочисто: під фанфари та оплески Зеленський з'явився у залі. За протоколом запросили усіх колишніх президентів, окрім Віктора Януковича. Серед гостей з-за кордону - п'ятеро президентів та представники урядів усіх сусідніх країн, крім Росії. Уперше на інавгурації присутня не лише дружина президента, а й його батьки, адже Зеленський - наймолодший з усіх очільників держави. Зеленський співає державний гімн та помітно розчулюється, коли хор співає "Молитву за Україну". Далі найголовніше - присяга.

Зеленський отримав булаву, яку раніше від нього нібито ховали, та гербову печатку. Потім йому дали посвідчення президента. Саме з ним сталася прикрість: посвідчення президента зісковзнуло з подушки, яку тримав солдат почесної варти, та впало на підлогу. Його швидко підняла чиясь дбайлива рука. 

Сам Зеленський цього, здається, не помітив. Він виголошує інавгураційну промову. Згадує про Європу, яка має бути у мізках, пропонує всім закордонним українцям громадянство, якщо вони готові принести Україні свій досвід та цінності, та переходить до найболючішого - про війну.

"Наше найперше завдання - припинення вогню на Донбасі. Задля того, щоб наші герої більше не гинули, я готовий на все. І я точно не боюсь приймати складні рішення, я готовий втрачати свою популярність, свої рейтинги, і, якщо буде треба, я готовий без вагань буду втратити свою посаду, щоб тільки настав мир. Не втрачаючи наші території. Ніколи! Готові до діалогу, але я уверен, что первым шагом для начало этого диалога станет возвращение всех украинских пленных", - виголосив Зеленський. Під час його промови під куполом парламенту були оплески.

Говорячи про мешканців окупованих територій, Зеленський знову переходить на російську: "За эти годы власть не сделала ничего, чтобы они чувствовали себя украинцами. Они не чужие, вони наші. Вони - українці".

Олег Ляшко вигукує: "Вони розуміють українську!" На що президент відповів: "Вибачте. Вони розуміють українську мову? Дуже дякую. Дякую, що ви продовжуєте ділити людей, пан Ляшко". Після цього у залі знову – оплески.

У промові, яка триває 17 хвилин, Зеленський вимагає відставки голови СБУ, генпрокурора та міністра оборони. Критикує уряд, зокрема, за дороги та радить йти у відставку всьому кабінету Гройсмана. "Я не розумію наш уряд, який тільки розводить руками і каже: ми нічого не можемо зробити. Це неправда. Можете. Ви можете взяти аркуш, взяти ручку і звільнити свої місця для тих, хто буде думати про наступні покоління. А не про наступні вибори. Я думаю, що люди це оцінять",- сказав він.

Міністри скептично посміхаються, прем'єр Гройсман знизує плечима. З такою оцінкою їхньої роботи урядовці явно не згодні.

"Ніколи в своїй діяльності я не ходив і не розводив руками, як сказав нинішній президент, що ми нічого не робили. Я працював і пахав, і робив. Це все політичні ігри. Ми ж розуміємо, пишучи про відставку, за неї має голосувати Верховна Рада. Зробити це, щоби запонтоваться, ну ок, але я, по-перше, член команди. Ми з урядом зберемось і приймемо консолідоване рішення, як діяти в цій ситуації", - каже міністр Павло Розенко.

"Честь маю", - з такими завершив заяву про відставку міністр оборони Степан Полторак. Він подав її Зеленському одразу ж після завершення урочистостей. Не планує залишатись і міністр закордонних справ Павло Клімкін, хоча, каже, що йому Зеленський таке пропонував. Утім, всі анонсовані відставки має схвалити парламент. Той самий, який Зеленський в інавгураційній промові відправив на перевибори.

"Я дуже прошу вас ухвалити закон про скасування депутатської недоторканність, закон про кримінальну відповідальність, про незаконне збагачення, багастраждальний виборчий кодекс. У вас на це буде два місяці. У вас на це буде два місяці. Я розпускаю Верховну Раду восьмого скликання. Слава Україні! Героям Слава!", - додав Зеленський.

"Дякую усім, хто брав участь у нашому урочистому засіданні. Було весело!" - сказав на завершення голова парламенту Парубій.

Депутати кажуть, що до перевиборів готові. Хоча підстави для розпуску спірні, адже коаліції офіційно не стало лише кілька днів тому. Коли ж мине відведений законом місяць на формування нової, Раду розпустити буде не можна, бо Конституція забороняє робити це в останні півроку її повноважень.

"Абсолютно очікуваний крок, крок, орієнтований на публіку. Підстави відносно сумнівні. Але ми живемо в такі часи, коли легітимність виборча переважає над легітимністю правовою. Думаю, вибори відбудуться наприкінці липня", - каже нардеп Вікторія Сюмар.

Указу про розпуск ще немає. Визначені у ньому підстави дадуть можливість нардепам, за бажання, оскаржити його у суді. Якщо встигнуть.

"Якщо виборчий процес розпочався, жодне з рішень судів не може зупинити його. Найпевніше, воно не буде так швидко, як розпочнеться виборчий процес, навіть якщо буде оскарження", - пояснила член Центрвиборчкому Наталія Бернацька.

Заблокувати фінансування дострокових виборів теж не вдасться, бо гроші в бюджеті цього року вже закладено: на парламентські вибори восени. Відбутись дострокові вибори мають в останню неділю 60-денного терміну. Якщо з Указом не зволікатимуть, їх призначать на 14 липня.

Кореспондент ТСН Марія Васильєва.

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Рішення Верховної Ради
Дата публікації
Перегляди
47к
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація