Декларації розбрату: чому Конституційний суд "помножив на нуль" реформи та як влада екстрено рятує ситуацію

Декларації розбрату: чому Конституційний суд "помножив на нуль" реформи та як влада екстрено рятує ситуацію

Фото: УНІАН

Доступ до е-декларацій відновлять.

Суперечливе рішення Конституційного суду щодо скасування кримінальної відповідальності за недостовірне декларування збурило суспільство, оскільки воно фактично "обнулює" ключові реформи в Україні й, імовірно, може мати негативні наслідки для держави. На рішення Конституційного суду вже відреагувало керівництво країни, скликавши екстрене засідання РНБО та Кабінету міністрів, де було ухвалено рішення щодо розблокування роботи НАЗК.

Детальніше про заяви та дії політиків читайте у матеріалі ТСН.ua.

Реакція президента

Президент Володимир Зеленський увечері зібрав термінове позачергове засідання РБНО, на якому запевнив, що попри рішення Конституційного суду, система електронного декларування в Україні буде працювати.

Для цього Зеленський дав доручення невідкладно у найстисліші терміни підготувати та направити до Верховної Ради законопроєкти для поновлення системи е-декларування та законопроєкт щодо відновлення доброчесності судочинства у Конституційному Суді. 

"Одразу скажу про головне, щоб ні в кого не було навіть найменшого сумніву, - система електронного декларування в Україні буде працювати. Законопроєкти для її поновлення мають бути підготовлені й направлені до Верховної Ради як невідкладні", - наголосив президент.

 Зеленський заявив, що хоче від Радбезу конкретних рішень, оскільки, за його словами, рішення КСУ загрожує життю країни. А від правоохоронців з'ясування обставин, які призвели до ухвалення Конституційним судом рішення про неконституційність низки положень антикорупційного законодавства.

"У нас не буде грошей, у нас не буде підтримки, будуть скасовані і напрацьовані проєкти, і підтримка Світового банку. У нас буде велика діра в бюджеті. А головне – ми не розуміємо, який сюрприз Конституційний Суд зробить завтра чи післязавтра", – висловився президент.

Також на засіданні було ухвалено рішення про активізацію діяльності Комісії з питань правової реформи при президентові України та прискорення подання пропозицій щодо судової реформи. 

Зеленський пізніше підписав Указ № 477/220 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 29 жовтня 2020 року "Про вжиття заходів для відновлення нормативно-правового регулювання діяльності антикорупційних органів та довіри до конституційного судочинства", яким увів у дію рішення, ухвалене на терміновому засіданні РНБО.

Як відреагував уряд?

На позачерговому засіданні Кабмін ухвалив розпорядження, яке зобов'язує НАЗК невідкладно відновити доступ громадянам до реєстру декларацій чиновників та забезпечити механізм їх спецперевірки. 

Крім того, після засідання РНБО терміново зібрався й Кабмін, на якому ухвалив розпорядження, яке дозволить розблокувати роботу НАЗК. Шмигаль запевнив, що "вже завтра кожен зможе зайти й побачити декларації чиновників і політиків".

"Кабінет Міністрів України за ініціативою президента України затверджує рішення, яке стане кроком до відновлення повноцінної роботи реєстру декларацій. Уже завтра кожен українець зможе зайти й побачити декларації чиновників і політиків", - заявив голова уряду Денис Шмигаль.

Так, згідно з документом, НАЗК має забезпечити:

  • відкритий цілодобовий доступ на своєму офіційному сайті до публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування
  • проведення спеціальних перевірок відповідно до вимог закону "Про запобігання корупції"

Крім того, державні органи, органи місцевого самоврядування мають забезпечити доступ Нацагентства до інформаційно-телекомунікаційних і довідкових систем, реєстрів, банків даних, зокрема тих, які містять інформацію з обмеженим доступом, держателями яких вони є. Також вони мають надавати інформацію, зокрема з обмеженим доступом, за письмовими запитами НАЗК.

Що каже секретар РНБО?

Секретар Радбезу Олексій Данілов під час засідання заявив, що дії КСУ - частина цілісного плану, спрямованого на дестабілізацію ситуації в Україні. Данілов також пов'язав рішення Суду із закінченням місцевих виборів, які в частині містять дуже складні виклики нацбезпеці.

За його словами, дії суду призведуть до "не просто негативних, а до катастрофічних наслідків як у внутрішньо-, так і в зовнішньополітичному вимірі", а саме:

  • кардинально зміниться атмосфера відносин України з Європейським Союзом і євроатлантичним співтовариством, створюються умови повної недовіри;
  • ставиться під загрозу існування безвізового режиму;
  • унеможливлюється співпраця з міжнародними фінансовими інституціями;
  • створюються ризики надзвичайного характеру для отриманя Україною ПДЧ (Плану дій щодо членства в НАТО. - Ред.).

"На жаль, простежується аналогія з подіями 2010-2014 років, коли відбувалася активізація російських "агентів впливу", згортався європейський вектор розвитку, а Конституційний Суд часів Януковича своїм рішенням дав можливість узурпувати владу. Наслідки відомі", - зауважив Данілов. 

Якої думки голова НАЗК?

Очільник НАЗК, якому фактично закрили доступ до декларацій, зазначив, що КСУ знищив усю систему запобігання корупції, відкинувши її в 1991 рік. За його словами, після рішення Конституційного Суду НАЗК фактично перетворюється на "орган приховування інформації про публічних осіб".

"Рішення Конституційного суду повертає Україну не в 2013 рік, а в 1991, коли взагалі в принципі не існувало ніякого антикорупційного законодавства. Воно повністю скасовує всі механізми запобігання корупції, які були вибудувані за роки незалежності", - заявляв напередодні Новіков.  

Також очільник НАЗК попередив про плани КСУ скасувати Вищий антикорупційний суд, закон про мову і земельну реформу. Тому, на думку Новікова Суд необхідно реформувати.

Прогнози від міністра закордонних справ

Голова МЗС Дмитро Кулеба під час брифінгу вранці 29 жовтня уточнив, що саме собою рішення Конституційного суду хоч і є серйозним ударом, але ще не руйнує взаємодію України із західними партнерами. А от наслідки цього рішення можуть негативно відобразитися на країні. Кулеба обіцяв рішучі і реальні дії від влади протягом поточного дня.

Водночас вже коментуючи ухвалені рішення на засіданнях, Кулеба сказав, що все було зроблено швидко і правильно завдяки принциповій позиції президента. Він зауважив, що день видався "драйвовим, але було чітко зрозуміло, що потрібно робити".

"Рішеннями РНБО і Кабміну ми витиснули максимум з наразі можливого. Попереду відновлення антикорупційних законів і пошук шляхів відновлення справедливості в КСУ", - резюмував Дмитро Кулеба. 

Підтримка від США

А в США висловили свою підтримку Україні в боротьбі за збереження антикорупційних структур і висловили впевненість що Україна втілить прагнення Революції Гідності, лише коли "спільний інтерес переважатиме над інтересами корисливих осіб". 

Стурбованість послів країн G7 

Посли країн "Великої сімки" висловили підтримку Україні і застерегли від повернення до минулого. Водночас дипломати занепокоєні рішення КСУ.

"Ми підтримуємо український народ, який продовжує боротися за втілення свого прагнення заможної та демократичної України. Було досягнуто вже такого значного прогресу, Україна не повинна повертатися в минуле",— йдеться заяві.

Суть рішення Конституційного суду

27 жовтня Конституційний Суд задовольнив подання 47 народних депутатів, скасувавши статтю Кримінального кодексу, якою передбачається відповідальність за недостовірне декларування. Також КСУ визнав неконституційними деякі пункти і статті закону України "Про запобігання корупції", які стосуються повноважень НАЗК.

Таким чином, НАЗК втратило можливість мати доступ до декларацій чиновників. Вже 28 жовтня реєстр електронних декларацій був закритий. Тепер за неправдиве декларування залишається лише адміністративна відповідальність. 

НАЗК закрило реєстр електронних декларацій через рішення Конституційного суду

НАЗК закрило реєстр електронних декларацій через рішення Конституційного суду

Повʼязані теми:

Стаття з добірки новин:
Зеленський Володимир Олександрович
Дата публікації
Перегляди
4759
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Наступна публікація