День похорону Шеремета: з Мінська просять Україну не відкидати білоруський слід його вбивства

Колеги та друзі журналіста кажуть, що він залишався дуже незручною фігурою для влади в цій країні.

Білорус, позбавлений громадянства особистим указом Олександра Лукашенка, і журналіст, який не боявся називати президента своїм особистим ворогом – професійне життя 44-річного Павла Шеремета було стрімким і драматичним. За критику влади на батьківщині його переслідували і запроторювали до тюрми, він втратив найближчого друга, напарника і колегу, який за загадкових обставин зник у Мінську 16 років тому, а тепер у цьому місті поховають його самого, йдеться в сюжеті ТСН.19:30.

"Ми ще побачимо значно тяжчі часи. Ми маємо бути морально готові, що цей режим проллє кров, що цей режим на повний зріст проявить свою злочинну сутність", - казав Шеремет. Його подруга і колега журналістка Світлана Калінкіна призначає нам зустріч біля пам'ятника білоруським партизанам. Шеремет, вже живучи за кордоном, жартома називав себе білоруським партизаном – створив однойменний опозиційний сайт і фінансував його – часто із власних гонорарів. "Ворогом Лукашенка він став після того, як зник його оператор Дмитро Завадський тут у Мінську. Ось тільки після цього, а не навіть після тюрми", - каже Калінкіна.

ВідеоВорог Лукашенка, тюрма та втрата друга: яким було життя 44-річного Павла Шеремета

Зникнення Завадського у липні 2000 року стало останньою краплею. До того були арешт за надуманим звинуваченням у незаконному перетині державного кордону, три місяці тюрми, умовний термін. Шеремета "викупив" у Лукашенка тодішній президент Росіі Борис Єльцин, пригадує опозиційний білоруський політик Анатолій Лебедько. "Витягли з гродненської в'язниці, буквально витягнули. Публічно, це почули мільйони людей, коли Єльцин, обговорюючи економічну складову стосунків із Білоруссю, сказав: "Нехай спочатку Шеремета відпустить!". Було зрозуміло, що якщо про це сказав Єльцин, повинні відпустити", - пригадує Лебедько.

Шеремет перебрався у Москву, але оператора так і не встиг забрати, пригадує вдова Завадського Світлана. За це, розповідає вона, Павло картав себе до кінця життя. "Наскільки ми знаємо, Діму коли викрали – його катували. Ще два дні від був живий. Тобто якась інформація була їм потрібна. Може, це була інформація про Павла. Я просто хочу сказати, що ваші правоохоронні органи у жодному разі не повинні відкидати версію білоруську", - застерігає Світлана Завадська.

У Києві під вигуки "герої не вмирають" проводили Шеремета в останню путь

Про Шеремета у Білорусі не забували не лише друзі. Вже 2010 року президент Лукашенко показово позбавив його своїм указом громадянства. "Павло дуже серйозно остерігався, що в одну чудову мить йому поставлять штамп у паспорті: в'їзд до Білорусі заборонений. І тоді він не зможе приїхати ніколи до Мінська. Він намагався взагалі не світитися під час своїх приїздів до Мінська, щоби не провокувати це, тому що в Мінську в нього залишалася мама", - розповіла Калінкіна.

Усе життя Шеремет прагнув туди, де більше свободи. З Мінська перебрався до Москви, а коли незалежна журналістика закінчилася і там, осів у Києві. І от тепер він назавжди повертається додому. В суботу Шеремета відспівають у храмі безневинно убієнних всіх святих і поховають на Північному кладовищі поруч із батьком.

Нагадаємо, вранці 20 липня, в центрі Києва загинув відомий журналіст Павло ШереметАвто, в якому він пересувався, вибухнуло.

Як заявив генпрокурор України Юрій Луценко, Шеремет загинув у результаті спрацьовування вибухового пристрою. "Це вбивство", - констатував він.

Радник міністра МВС Зорян Шкіряк заявив, що вибухівка потужністю від 400 до 600 грам в тротиловому еквіваленті. Він не виключає, що машину могли підірвати дистанційно або з тимчасовою затримкою.

Радник голови Служби безпеки України Юрій Тандіт заявляє, що силовики розглядають чотири основні версії вбивства журналіста Павла Шеремета – професійна діяльність, особисті мотиви, "російський слід" і замах на керівника "Української правди" Олену Притулу.

Кореспондент ТСН Ольга Кошеленко

Шеремет

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: