Депутати завищили у деклараціях суми готівки, щоб прикрити майбутні оборутки – експерт

Сумарно у ВР сконцентровано 12,3 мільярди гривень, з них - 7,4 млрд готівкою.

Грошовий калькулятор для нардепа. Верховна Рада встановила абсолютний рекорд "кешу". Лише депутати зберігають у готівці добрячу частину бюджету України, йдеться в ТСН.19.30.

1480 метрів у висоту, майже 17 тисяч кілограмів ваги, або 17 з лишком гектарів, якщо розкласти гроші на землі. Так у 500 гривневих купюрах виглядають лише готівкові статки лише у депутатів Верховної ради України.

"Сумарно у ВР сконцентровано 12,3 мільярди гривень, з них - 7,4 млрд готівкою", - каже Андрій Герус.

Економісти кажуть, "під матрацами" нардепи ховають 100 частину бюджету України на 2017, цілий бюджет Львова чи 20% бюджету Молдови. Ці гроші, кажуть, можна було б інвестувати в економіку чи віднести в банки, тим самим, здешевити кредити і як наслідок пожвавити малий та середній бізнес. Натомість, декларації продемонстрували: ті, хто Україною керує, в неї не вірять.

Абсолютний лідер недовіри - екс-комбат "Айдару" і народний депутат від фракції "Воля Народу" Сергій Мельничук. Він задекларував один трильйон гривень готівкою. Згодом, заявив, що пожартував. Але реальні декларації виявилися хоч і скромнішими, та не менш вражаючими. Народні депутати від БПП - брати Дубневичі та їх родина мають понад 715 млн грн готівки. А в позафракційного депутата В'ячеслава Константиновського в "кеші" - 15 мільйонів доларів. Чималу суму готівкою має нардеп і член банківського комітету Ради Руслан Демчак. Кілька років тому його банк визнали неплатоспроможним і тепер 133 мільйони гривень він тримає у готівці.

Значні суми готівки у депутатів та інших чиновників - поганий знак, твердять економісти.

"Велика кількість готівки свідчить про велику кількість корупційних джерел доходу. Там, де багато готівки - там корупція, це загальний висновок не лише до українських чиновників , але і до інших чиновників з інших країн", - каже економіст.

При цьому, певні, не всі гроші у готівці і справді існують. Суму могли навіть завищити, аби легалізувати корупційні схеми у майбутньому.

"Думаю деякі декларували більшу готівку, щоб потім виправдати свої якісь покупки. На сьогодін перевірити чи дійсно була ця готівка на кінець 15 року чи не було, неможливо. Тому, я думаю, не вся ця готівка є, думаю цифри завищені", - каже експерт.

Саме тому, кажуть, антикорупційні органи мають дуже ретельно перевірити усі декларації і якнайшвидше зробити висновки.

"Всі політики, які показали великі статки, і які прийшли не з бізнесу вони мають піти. Вони мають піти у в'язницю, зі спеціальною конфіскацією всього майна, що вони не зможуть пояснити. І головне - мають піти з посад", - переконаний депутат Соболєв.

Самі ж декларанти про свою любов до готівки говорять неохоче. Після сьогоднішнього засідання погоджувальної ради, більшість нардепів тікають від запитань журналістів. Говорити на камери стали одиниці.

"Я банкам не довіряю. Я хочу в будь-якому банку піти, покласти і бути переконаним, що завтра у випадку необхідності я можу їх зняти, а не мої гроші зникнуть", - каже Ляшко.

Але і ці сміливці вже за кілька хвилин плутаються у показах. Бо, зізнаються, їхня готівка лежить у місцях, яким вони начебто не довіряють.

"Насправді, ці гроші зберігаються в банку, в сейфі. Адресу банку я вам шепну на вушко", - додає депутат.

У Кабінеті міністрів, що за кількістю готівки у 20 разів поступається, нардепам - за всіх говорить прем'єр. У його підопічних лише 380 мільйонів гривень. Але, твердить прем'єр, то було торік. А зараз на руках у чиновників можуть бути зовсім інші суми.

"Це означає, що станом на 2015 рік саме така кількість готівки у мене була, і частина зараз вже знаходиться у банках, частина витрачена і так далі, і так далі, тобто мова йде про те, що кожен зараз має відповісти за своє декларування", - каже Гройсман.

Натомість експерти певні, самого лише контролю антикорупційних органів буде не достатньо. Мовляв, для чиновників слід запровадити нормативи, як у Європі. Скільки коштує його авто, годинник, чи будинок. І щойно той перетне межу дозволеного - матиме справу із правоохоронцями. Натомість нардепи та чиновники після здачі декларацій знову заговорили про старе, розписати свої статки мали б усі українці. Аби і ті довели, що живуть на одну зарплату.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: