"Держпереворот" у суді Росії. Чому рішення московського суду щодо України є нікчемним

Останні

Більше новин

Популярні

Більше новин

Коментують

Більше новин

Російська Феміда винесла безграмотне і нерозумне рішення, вважають експерти.

27 грудня один з московських судів визнав події в Україні у 2014 році "державним переворотом". Таким чином, російський суддя задовольнив позов колишнього нардепа-регіонала Володимира Олійника. 

Примітно, що необхідні російські пропаганді рішення судді РФ приймають дуже швидко. Судовий процес за позовом Олійника стартував 15 грудня. За цей час свідчення встиг надати і президент-утікач Віктор Янукович

Щоправда, згідно з нормами права, російський суд не може давати оцінки подіям в іншій суверенній країні. Відтак суддя і сам порушив міжнародні норми. Саме його рішення є нікчемним, проте може бути використане пропагандою як засіб впливу на аудиторію, яка не мислить критично.

Фесенко
www.radiosvoboda.org
Володимир Фесенко, голова Центру політичних досліджень "Пента":

- Жодного правового значення, зокрема і міжнародного правового, це рішення для України не матиме. У правовому сенсі воно є нікчемним, тому що юрисдикція російських судів не розповсюджується на територію України. Давайте не підігравати російським дурницям.

Це рішення має суто пропагандистський характер. Воно спрямовано і на внутрішню аудиторію, і на українську аудиторію, частина якої ще стежить за російськими ЗМІ. Безумовно, воно має на меті посилювати сепаратистські настрої.

Це пропагандистська кампанія, пов'язана з черговою річницею подій на Майдані. Крім того, вони працюють на випередження. Українська правоохоронна система зараз починає підготовку до процесу проти Януковича, і тому вони заздалегідь формують свої контраргументи.

Олександр Мережко
Facebook/Олександр Мережко
Олександр Мережко, доктор юридичних наук:

- Рішення російського суду про визнання подій в Києві на початку 2014 року не має жодного юридичного значення. Більш того, таке рішення російського суду юридично є кричуще безграмотним, оскільки явно суперечить основним принципам міжнародного права.

Слід згадати, що міжнародне право ґрунтується на принципі суверенної рівності держав, який передбачає, серед іншого, і те, що одна держава не має права втручатися у внутрішні справи інших держав. Це також означає, що суди однієї держави не мають права давати юридичну оцінку тим подіям, особливо пов'язаним із конституційним правом, які відбуваються на території іншої держави.

У цьому випадку російський суд спробував взяти на себе функції українського суду і почав вирішувати питання, яке відноситься до внутрішньої компетенції України. Тільки український суд може дати юридично значиму оцінку того, що сталося на початку 2014 року.

З точки зору міжнародного права, питання про зміну влади в державі належить до внутрішньої компетенції держави, й інші держави не повинні у це втручатися
Олександр Мережко

За великим рахунком, російський суд повівся не тільки юридично некоректно, але навіть нерозумно. Уявімо собі, що станеться, якщо, наприклад, суди України раптом почнуть виносити рішення щодо внутрішніх політичних подій в Росії?

Крім того, важливо звернути увагу й на той факт, що (з юридичної, конституційно-правової точки зору) жодного "державного перевороту" в Україні не було. Дію Конституції не було призупинено, парламент не був розпущений, державні органи продовжували діяти. А була лише втеча з країни глави держави, що само по собі не є "переворотом".

З точки зору міжнародного права, питання про зміну влади в державі належить до внутрішньої компетенції держави, й інші держави не повинні у це втручатися.

Слід звернути увагу й на те, що як під час подій 2014 року, так і після них, Росія не розірвала дипломатичні відносини з Україною а, отже, продовжувала визнавати владу в Україні та її новий уряд. Таким чином, рішення російського суду має суто політичний, навіть пропагандистський характер, не є юридично значимим і свідчить про нехтування російськими суддями основами міжнародного права.

Анатолій Октисюк, експерт МЦПД
Міжнародний центр перспективних досліджень
Анатолій Октисюк, експерт Міжнародного центру перспективних досліджень:

- Росіяни будуть намагатися використати це рішення як основу для подальшого судового розбирання у міжнародних судових інституціях, щоправда, навряд чи їхні спроби будуть успішними.

Але що можна говорити про російську систему, якщо вона навіть не визнає міжнародних актів та рішень міжнародних судових інстанцій. звичайно, що вони будуть використовувати це рішення московського суду як інструмент захисту Януковича тощо. Але це не більше ніж якісь репутаційний крок, додатковий інструмент для внутрішнього споживання і виправдання своїх дій на Донбасі та в Криму.

А для всіх політичних емігрантів (політиків-утікачів, - ред.) це рішення стане своєрідним виправданням їхніх дій.

Я більш ніж впевнений, що вони й надалі розкручуватимуть цю тему у міжнародних інстанціях. Але це не матиме успіху, тому що нинішню українську владу вони визнали, в Україні відбулися вибори як президентські, так і парламентські, і ніхто при цьому не розривав дипломатичні стосунки.

Ольга Скичко

Залиште свій коментар

Вибір редакції