Діамантові прокурори та квартирний кримінал. Чим запам'ятався Касько на посаді заступника Шокіна

ТСН.ua зібрав гучні заяви заступника генпрокурора та скандальні ситуації, у які він потрапляв з часу призначення у травні 2014 року.

15 лютого заступник генпрокурора Віталій Касько заявив про відставку.

"Таке бажання [про відставку] обґрунтоване тим, що нинішнє керівництво прокуратури остаточно перетворило її на орган, де панує корупція і кругова порука, а будь-які спроби змінити цей стан речей всередині прокуратури одразу і показово переслідуються. Тут працює не право і закон, а свавілля і беззаконня, а ключові позицій в Генеральній прокуратурі з кожним днем обіймає все більше вихованців і послідовників сумновідомого Пшонки", - сказав Касько.

Діяльність Віталія Каська почали активно обговорювати влітку 2015 року після корупційного скандалу з "діамантовими прокурорами", який привів його та Давіда Сакварелідзе до протистояння з головою ГПУ Віктором Шокіним.

З того часу прокурору довелося зробити чимало гучних заяв і стати фігурантом кількох скандалів. ТСН.ua зібрав висловлювання та ситуації, якими запам'ятався Касько на посаді заступника генпрокурора.

Заява, з якої все почалося

Десь за тиждень після затримання "діамантових прокурорів" Касько розповів про тиск на слідчих ГПУ та СБУ, які вели цю справу. За його словами, щодо слідчих було порушено кримінальну справу за обшук і затримання заступника керівника головного слідчого управління ГПУ Володимира Шапакіна і заступника прокурора Київської області Олександра Корнійця.

"Тиснуть, починаючи зі службових перевірок і закінчуючи кримінальними провадженнями", – сказав Касько, звинувативши, зокрема, свого колегу Володимира Гузиря

На його думку, це були спроби помститися слідчим, а також знищити докази у справі та показати, що вести розслідування проти високопоставлених людей не можна.

ВідеоЗаступник Генерального прокурора України Віталій Касько йде з посади

Крім того, Касько додав, що одразу після обшуків і затримання "діамантових" чиновників заступники генпрокурора Володимир Гузир і Юрій Столярчук ініціювали кримінальну справу проти Сакварелідзе, яку пізніше було закрито. До речі, у ГПУ тоді спростували наявність "криміналу" проти Сакварелідзе

Медіатором у скандалі виступив президент Петро Порошенко. Це знизило напругу, але не дозволило взагалі її позбутися. Пізніше Касько не раз повідомляв про те, що тиск продовжується

Конкурс на Антикорупційного прокурора

Касько відчував супротив у своїй діяльності не лише в Генпрокуратурі. Минулого року він подав свою кандидатуру на розгляд комісії з обрання спеціального антикорупційного прокурора, який мав стати "страшним сном" для продажних чиновників, суддів, правоохоронців і президентів з прем'єрами.

Касько мав шанси вийти у "фінал", проте зважаючи на його конфлікт з керівництвом ГПУ і на те, що остаточно антикорупційного прокурора затверджує саме Шокін, експерт з комісії навіть порадив йому знятися з конкурсу.

Заступник генпрокурора і сам тоді не вірив у те, що пройде відбір. Водночас він наголошував, що у разі перемоги відмовився би від посади без прийняття відповідних законопроектів, які б надавали антикорупційному прокурору реальну незалежність.

ВідеоЯк у Генеральній Прокуратурі борються з давніми корупційними звичками

"Генеральний прокурор може хоч завтра звільнити з посади спеціалізованого антикорупційного прокурора. Розпочати по ньому службову перевірку і звільнити. Хіба це гарантії незалежності? Приміщення, фінансування, все це залежить від доброї волі Генерального прокурора. Немає належного балансу, і спеціалізована антикорупційна прокуратура має статус структурного підрозділу Генпрокуратури, так не має бути", - заявив Касько в інтерв'ю Українській правді у листопаді 2015 року. 

Касько також висловив думку, що така залежність антикорупційного прокурора може поставити хрест на ефективності НАБУ. "Бажання детективам НАБУ дуже швидко відіб'ють, якщо прокурор, який веде процесуальне керівництво у провадженні, тушитиме всі здорові ініціативи. Тобто обидві структури мають бути абсолютно нові і абсолютно з новими поглядами. Якщо так не станеться, то спеціалізована антикорупційна прокуратура вб'є ідею НАБУ", - вважає Касько.

Про Шокіна

Тоді Касько прокоментував і ймовірність звільнення Шокіна: "Питання не до мене. До того часу, допоки в нас президент або, скажімо так, до того часу, як генпрокурор буде проводити так багато часу в Адміністрації президента, до того часу ми ні європейської держави, ні європейської прокуратури не побудуємо. Це можна не "не для запису". Мені втрачати немає чого".

"Квартирний кримінал" на Каська

У період, коли проходив конкурс на посаду антикорупційного прокурора, почали роздмухувати скандал щодо незаконного отримання та приватизацію Каськом двох квартир від держави. Нардеп Ігор Луценко звернувся до генпрокурора Шокіна з проханням перевірити цю інформацію, а пізніше - і до НАБу з вимогою відкрити кримінальне провадження.

Сам Касько в інтерв'ю та коментарях ЗМІ відкидав ці звинувачення, які, на його думку, були вигадані, щоб "завалити" його кандидатуру. "Я один раз приватизував квартиру. За законодавством, кожна людина може приватизувати одну квартиру. Я це зробив один раз і ця квартира є в декларації, і жодних претензій до цього часу не було. Другої квартири взагалі немає. На засіданні комісії я тоді запропонував прокуратурі, якщо відомі факти незаконного отримання житла, подати до суду", - заявив Касько.

Питання не вичерпано і досі.

Кононенко і "темники"

Наприкінці листопада 2015 року Касько розповів про те, як перший заступник керівника фракції БПП та бізнес-партнер президента Ігор Кононенко передавав у ГПУ "довідки"

"Кононенко хотів, щоб прокуратура з тих чи інших справах зайняла певну позицію. І ця позиція була прописана в цих "довідках", - заявив Касько, зауваживши, що "темники" передавалися через Шокіна.

Портнов і санкції

У жовтні 2015 року Касько висловився і щодо зняття санкцій із екс-заступника глави АП часів Януковича Андрія Портнова. За його словами відповідальність і вина за це лежить на головному слідчому управлінні ГПУ. 

"З серпня все спілкування щодо санкційних питань відноситься до компетенції головного слідчого управління. Нам просто не надавали документів, щоб ми продовжували підтримувати питання санкцій і через це ми передали ці повноваження", - сказав заступник генпрокурора.

Про місцеві прокуратури

У грудні 2015 року Віталій Касько констатував провал реформи прокуратури, яку провадив його колега Давид Сакварелідзе. За його словами, ідея грузинської команди щодо оновлення структури місцевих прокуратур мала всі шанси стати успішною, але її саботувало керівництво ГПУ. Відтак до місцевих прокуратур фактично не пройшли нові люди, хоч для відбору нових керівників і провели відкритий конкурс. 

"Генеральним прокурором не було призначено жодного зовнішнього кандидата, тобто осіб, які раніше не працювали в прокуратурі. 84% з них раніше займали посади керівників районних прокуратур. Більшість з них працювала в тому числі з 2010 року", - пояснив Касько.

Відрядження, які не відбулися

У січні цього року стало відомо, що Шокін вже вп'яте відмовляє Каську у відрядженні до Штатів, які зокрема стосувалися питання повернення незаконних активів режиму Януковича.

Касько відповідає у ГПУ за міжнародне співробітництво, а брати участь у відрядженнях його запрошують європейські та американські колеги. Посольство США в Україні навіть надіслало Шокіну листа, у якому висловлюється розчарування рішенням не пустити Каська і створенням перешкод на шляху втілення реформ.

Сам заступник генпрокурора в інтерв'ю ВВС Україна прокоментував ситуацію так: "Чи це холодна війна, чи гаряча, чи це конфлікт, краще вирішувати журналістам. Можливо, генпрокурор мене так цінує як заступника, що просто не може відпустити до США на цілий тиждень".

Кошти Януковича і Ко

За 2015 рік в український бюджет повернули близько 300 тис. грн "корупційних коштів", проте серед них немає коштів, вкрадених "сім'єю" Януковича. Про це Касько розповів на початку лютого в інтерв'ю ЛІГА.net

Заступник генпрокурора також назвав популізмом пропозицію прем'єра Арсенія Яценюка включити в бюджет на 2016 рік 40 млрд грн екс-чиновників. 

"Є політичні заяви, а є юридичні реалії. Процедура повернення активів досить складна. [...] Ті, хто знає процедури, прекрасно розуміють, що це не відбудеться ні через рік, ні через два, ні через три. [...] На сьогоднішній день немає жодного обвинувального вироку українського суду щодо колишніх чиновників зі списку санкцій. Навіть першої інстанції. Не кажучи вже про вироки, що вступили в силу. Жодного", - додав Касько.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: