Дострокові вибори у Верховну Раду: хто зацікавлений у перевиборах, а хто - у затягуванні кампанії

Дата публікації
Поділитись:
WhatsApp
Viber
Дострокові вибори у Верховну Раду: хто зацікавлений у перевиборах, а хто - у затягуванні кампанії

УНІАН

Вибори до парламенту відбудуться 21 липня.

Президент Володимир Зеленський підписав указ про розпус Верховної Ради і призначив дострокові парламентські вибори на 21 липня. Їх у парламенті називають політичним рішенням. Утім, більшість фракцій все ж таки підтримали дочасну кампанію, меншість категорично проти. Про те, хто найбільше зацікавлений у перевиборах, а хто - у затягуванні кампанії, у ТСН.19:30.

У день інавгурації Володимира Зеленського колишній прем'єр-міністр Арсеній Яценюк підсів у ложу уряду до Володимира Гройсмана, по праву руку від чинного прем'єра. Він останнім часом щедрий на публічні похвали та знаки уваги своєму попереднику. Подейкують, їхня пара готує спільний політичний проект на парламентські вибори. Не оголошений і не розкручений бренд не готовий до дострокової кампанії.

Хто найбільше зацікавлений у перевиборах, а хто - у затягуванні кампанії – ТСН дізнавалась

Хто найбільше зацікавлений у перевиборах, а хто - у затягуванні кампанії – ТСН дізнавалась

Саме Яценюка називають автором багатоходівки, коли "Народний фронт" минулої п’ятниці вийшов із коаліції, щоб новообраний президент не зміг оголосити дочасні вибори. Утім, в Адміністрації Зеленського виявилися спритнішими і кажуть, що керуються політичною доцільністю, а не буквою закону. "У даному випадку – це буде оцінка правової ситуації, що склалася у Верховній Раді. Цей указ буде ґрунтуватися виключно на Конституції України" – каже голова АП Андрій Богдан.

Партійні рейтинги закономірно пов'язані із відсотками, які їхні лідери взяли під час президентської кампанії. Остання соціологія свідчить, що найбільше, майже 40% , - у президентської партії Слуга народу. Утім, ані склад, ані програма її невідомі. Свої президентські рейтинги успішно конвертують у парламентські Юрій Бойко, Петро Порошенко, Юлія Тимошенко, Анатолій Гриценко. Навіть Ігор Смешко із невідомою загалу партією "Сила і честь" долає прохідний бар’єр.

"Ті, хто найбільше підтримує дочасні вибори, вони керуються власне своїми рейтингами, хорошими електоральними позиціями. Сподіваються розширити свої фракції, або потрапити до Верховної Ради, якщо вони ще там не були. Тут є і вузькопартійні інтереси і реалізація запиту суспільства на оновлення Верховної ради, тому що люди не хочуть чекати", - пояснив політичний експерт Олександр Солонтай.

Проґавлена президентська кампанія вдарила по підтримці Святослава Вакарчука. На початку виборів його рейтинги були співмірними із Зеленським. Тепер новостворена партія Вакарчука "Голос" скотилася до низу електоральних симпатій.

Якщо прохідний бар’єр знизять із 5 до 3%, то до парламенту зможуть пройти більше молодих і не надто розкручених сил. Утім, саме питання як змінять виборчий закон - викликає запитання. Напередодні президент Володимир Зеленський просив відкрити виборчі списки, щоб громадяни, а не партійні лідери формували перелік депутатів. Під час консультацій в Адміністрації президента лунали ідеї лише про ліквідацію мажоритарки та зниження прохідного бар’єра, без відкритих списків.

"Сьогодні дійсно мажоритарні кандидати акумулювали певні кошти для округів, завтра ми скасуємо мажоритарку, робим закриті списки. Куди ці гроші підуть? Мажоритарники беруть гроші і ідуть до партійних босів, щоб їх включили у прохідну частину списку. Так би ці гроші хоч людям пішли, а так в партійну касу, з одного офшора на інший", - каже нардеп Блоку Петра Порошенка Олександр Черненко.

У Верховній Раді чекає ухвалений у першому читанні закон про зміну виборчої системи. Але депутати вже встигли подати до другого читання чотири тисячі правок, а встигнути треба до указу про дочасні вибори, тобто - фактично за один день.

"Зміна виборчого закону, відкриті виборчі списки – це умова дієздатного парламенту без корупції, дієздатного президента, який зможе виконати обіцянки, які дав. Інакше через рік-два ми побачимо, що парламент не змінився: та сама пуста зала, непрофесійні депутати, непрофесійні закони. Це аукнеться Володимиру Зеленському як президенту", - вважає Леонід Ємець з "Народного Фронту".

Тож, щоб змінити правила проведення виборів, знов доведеться шукати неабияку політичну волю і керуватися доцільністю. Позачергове засідання Верховної Ради призначене на середу, 22 травня

Кореспондент ТСН Ольга Кошеленко.

Наступна публікація