На думку нардепа, записи дають нову інформацію про міжнародну корупцію і зовнішнє управління Україною.
22 червня народний депутат Андрій Деркач оприлюднив другу частину плівок з начебто розмови між п'ятим українським президентом Петром Порошенком та тодішнім віцепрезидентом США Джо Байденом. На його думку, записи дають нову інформацію про міжнародну корупцію і зовнішнє управління Україною.
Про що йшлося у розмовах
Нові аудіо Деркач представив разом зі старшим групи прокурорів Генпрокуратури України з розслідування економічних злочинів режиму Януковича 2016-2019 років Констянтином Куликом 22 червня на пресконференції.
За словами Костянтина Кулика, початкова сума хабаря за закриття справи компанії Burisma ніби становила не $6 млн, а $50 млн. Під час спроби давання хабара затримали юриста компанії Андрія Кічу.
Як стверджує Кулик, з рапорту відомо, що Burisma і заступник генпрокурора Єнін намагалися вплинути на закриття справи. Йдеться про Єніна, якого "Порошенко оформив на посаду заступника міністра закордонних справ у нове МЗС Зеленського для контролю чутливих тем для Порошенка, Байдена та їхнього американського зв'язкового Джорджа Кента", - заявив Деркач.
Що до самих "плівок" - на них зафіксовані фрагменти з розмов нібито Порошенка і Байдена. Зокрема, двоє чоловіків обговорювали ситуацію у "Нафтогазі" і неприпустимості зміни його керівництва, згадуючи прізвище голови правління Андрія Коболєва. Не оминули також підняття питання націоналізації "ПриватБанку" і тиску на тодішню голову НБУ Валерію Гонтарєву.
Окрім цього, на записах Деркача Байден нібито передав Порошенку занепокоєння Арсенія Яценюка щодо швидкої відставки і можливого кримінального переслідування. Однак Порошенко запевнив, що цього не буде.
Ще один фрагмент розмови був присвячений екснардепу Олександру Онищенку. Порошенко нібито турбувався спілкуванням Онищенка зі співробітниками ФБР через корупцію в українській владній верхівці і хотів дізнатися деталі розмови. Байден заспокоїв його, сказавши, що ФБР не працюватиме з Онищенком.
Суд зобов'язав ГПУ відкрити справу щодо націоналізації "ПриватБанку"
Печерський районний суд Києва зобов'язав Офіс генпрокурора з'ясувати, чи не було зловживань під час націоналізації ПриватБанку. Підставою стали нібито записи розмов Байдена та Порошенка, які оприлюднив народний депутат Андрій Деркач.
Про це йдеться в сюжеті ТСН.19:30.
До цього силовики вже розпочали низку розслідувань. Зокрема, щодо можливої державної зради та перевищення службових повноважень. Зараз цей перелік може поповнитися ще одним провадженням. Оригінал ухвали направлений до Офісу генпрокурора. В діях вищих посадових осіб можуть бути наявні ознаки злочину.
Мова про інформацію у так званих "плівках Деркача". Скандал розгорівся 19 травня. Тоді нардеп Андрій Деркач оприлюднив першу партію розмов нібито тодішнього президента Петра Порошенка та віцепрезидента США Джо Байдена.
"Ці записи нам передали журналісти-розслідувачі. За їхніми словами, запис розмов робив особисто Петро Олексійович", - сказав народний депутат Андрій Деркач.
На тих плівках співрозмовники обговорювали розвал коаліції та можливість тиску американців на окремі фракції, зняття з посади генпрокурора Шокіна, мільярдний кредит від Америки та націоналізацію Приватбанку. Колишні власники фінустанови, зокрема бізнесмен Ігор Коломойський, одразу звернулися до Офісу генпрокурора, аби там перевірили зміст плівок і дали свою оцінку.
Офіс генпрокурора в установлений законом строк цю інформацію не вніс, тому це рішення було оскаржене через суд. І суд таки зобов'язав Офіс генпрокурора почати розслідування. В Офісі генпрокурора інформацію поки не коментують. Однак адвокат Коломойського Володимир Лисенко каже, що слідкуватимуть за подальшими діями силовиків. Тим паче, що днями скандал отримав продовження. Нардеп Деркач оприлюднив другу порцію записів, де йшлося про призначення українських генпрокурора та прем’єр-міністра, непереслідування колишніх урядовців. І знову ж таки - про дії Нацбанку. Порошенко називав його очільницю Валерію Гонтарєву "своєю".
"Вона під моїм особистим захистом, але, думаю... Я зробив спробу посилити координацію на цьому напрямку, і нам потрібно бути достатньо рішучими для завершення процесу реструктуризації, націоналізації Приватбанку", - сказав нібито п'ятий президент України.
Сам Петро Порошенко записи назвав фальсифікацією і втручанням Кремля в американські вибори.
"Мета чергового фабрикування із розмов українських та американських посадовців – зробити українське питання токсичним для Вашингтону і зруйнувати двопартійну підтримку України Сполученими Штатами", - прокоментував експрезидент.
Після оприлюднення другої порції розмов між Порошенком та Байденом від високопосадовців фактично не пролунало жодних коментарів. Тоді як після першого оприлюднення плівок президент Володимир Зеленський закликав з'ясувати, хто проводив запис. В Офісі генпрокурора відкрили провадження одразу за двома статтями - державна зрада та перевищення службових повноважень. А от у парламенті вимагали створити ТСК, яка б розслідувала зміст плівок.Проте комісію досі не створили.
Хід розслідування щодо походження записів у Офісі генпрокурора та ДБР наразі також не коментують. Експерти припускають, у такий спосіб Україна вирішила максимально дистанціюватися від виборчих перегонів у США. Однак навіть попри таку позицію, кажуть, ряд відповідей українці та міжнародні партнери України мали б почути.
Водночас експерти не виключають, що принаймні до кінця виборів у Сполучених Штатах українці можуть почути ще не одну порцію скандальних записів.
Нагадаємо, 19 травня ексрегіонал Андрій Деркач оприлюднив аудіоматеріали, на яких нібито записані розмови тодішнього президента України Петра Порошенка, віцепрезидента США Джо Байдена і глави Держдепу Джона Керрі.
ДБР відкрило справу через прослуховування нещодавно оприлюдненої розмови.