"Гібридна дипломатія" Путіна чи готовність до діалогу. Думки експертів щодо візиту Гризлова у Київ

Перший візит російського високопосадовця у Київ з часів окупації Криму став головною темою обговорення. 

11 січня до Києва прилетів екс-спікер Держдуми та новий представник РФ у тристоронній контактній групі щодо ситуації на Донбасі Борис Гризлов. Попри закриття повітряного простору між Україною та РФ російський борт пустили в аеропорт "Бориспіль" за запитом МЗС. Гризлов став першим російським високопосадовцем такого рівня, який прилетів до Києва з часів анексії Криму та конфлікту на Донбасі.

Борис Гризлов
Партія "Единая Россия"

ТСН.ua зібрав думки політиків та експертів щодо причин раптового візиту та його можливих наслідків.

Роман Безсмертний
УНІАН
Роман Безсмертний
Представник України в політичній підгрупі на переговорах Роман Безсмертний висловив думку, приїзд в Україну представника Росії Бориса Гризлова – це помилка, яка може зіпсувати напрацьовані українською переговорною групою в Мінську рішення.

"Цей візит не допоміг вирішенню поточних проблем, навпаки, він викликав бурю емоцій і обурення в суспільстві. Це прояв совкової, позапротокольної дипломатії, яка вбиває будь-які дипломатичні зусилля і компроміси. Це стара радянська школа імені Громико, яку успішно продовжує глава російського МЗС Сергій Лавров. Вони не люблять підбирати слова і не особливо перебирають адресами, куди їм їхати. Вони вважають, що їм треба кудись - значить, вони туди і їдуть", - сказав Безсмертний в інтерв'ю "Фокусу".

Також він додав, що на особливі зміни і прориви в перемовинах сподіватися не варто.

Оксана Сироїд
УНІАН
Оксана Сироїд
Заступник голови Верховної Ради Оксана Сироїд назвала візит Гризлова до Києва "перлиною гібридної дипломатії"  РФ та висловила думку, що запит МЗС на його приліт є демонстрація зневаги до українських громадян та Євросоюзу. Прізвище Гризлова, зокрема, значиться у списку політиків з РФ, проти яких ЄС запровадив санкції.

"Гібридна війна" з Росією отримала черговий вимір у вигляді "гібридної дипломатії", перлиною якої є візит російського урядовця Гризлова… Україна принизливо приймає черговий "гібрид" Кремля – офіційний візит без перетину кордону "невиїзного" політика, демонструючи зневагу не тільки до власних громадян які загинули, були поранені і продовжують ризикувати життям у війні з Росією, але й до Європейського Союзу. Ми вимагатимемо пояснень від Міністра закордонних справ", - написала Сироїд на своїй сторінці у Facebook.

Політолог Олександр Палій
УНІАН
Олександр Палій
Відомий експерт-політолог Олександр Палій у коментарі для ТСН.ua заявив про те, що приліт Гризлова до української столиці є спробою РФ вдатися до закликів щодо зняття антиросійських санкцій країн Заходу. На його думку, авантюрна політика Путіна призвела до загроз у самій РФ, тому тепер російські політики, зокрема і Гризлов, намагаються вирішити ці питання.

"Мета візиту Гризлова - хоч якимось чином зрушити з мертвої точки нинішню ситуацію з Донбасом, щоб Росія змогла говорити про зняття санкцій та про послаблення тиску з боку Заходу. Російське керівництво усвідомило, що в лоб Україну воно не візьме, що необхідно виходити з-під тиску Заходу, але бажано залишити це вогнище нестабільності в Україні - ОРДИЛО. В результаті авантюрної політики Путіна для самої Росії виникли загрози. І тепер російські політики, у тому числі Гризлов, намагаються вирішити ці питання.  Тобто фактично своєю політикою і діями РФ загнала себе в глухий кут і зараз намагається знайти вихід зі сформованої ситуації", - пояснив політолог.

Палій додав, що контакти між сторонами конфлікту під час перемир'я – звична річ у світовій практиці.

"У багатьох в Україні факт візиту Гризлова викликав обурення - така реакція не зовсім адекватна і справедлива. Тому що контакти між сторонами під час спроб замирення здійснюються завжди. Так, наприклад, зараз підтримується контакт США з Талібаном, хоча Талібан теж здійснював терористичну діяльність, підтримував Бін Ладена тощо. І під час Другої світової війни були контакти між Сталіним і Гітлером, і коли Фінляндія воювала з Радянським Союзом, між ними також були контакти. Так що контакти під час перемир'їв - це звичайна річ", - сказав експерт. 

Володимир Огризко
УНІАН
Володимир Огризко
Колишній міністр закордонних справ України Володимир Огризко заявив про те, що приліт представника РФ у тристоронній групі до Києва може бути сигналом до того, що російський президент Володимир Путін готовий до початку діалогу.

 "Москва офіційно погодилася направити в столицю "фашистської хунти" свого високого представника – до цього вона таких кроків не робила. І тому, на мою думку, приїзд Гризлова – це сигнал: ну ми, мовляв, готові починати якийсь діалог. Звичайно, розмови будуть спочатку в такому ж ключі, як це зробив Путін, даючи інтерв'ю німецьким журналістам, але ця імперська пиха, на мою думку, швидко зійде на прагматичні основи", – цитує Огризка "Радіо Свобода".

Олександр Сушко
УНІАН
Олександр Сушко
Директор Інституту євроатлантичного співробітництва Олександр Сушко вважає, що приліт Гризлова є  елементом дипломатичної гри Росії, що розрахована на виведення опонента, тобто України, з рівноваги.  

"Очевидно, що ініціатива приїзду до Києва Гризлова має психологічний зміст, і ми бачимо збурення спокою в українському середовищі, бо вже другий день говоримо навіть не про зміст переговорного процесу, а тільки про його зовнішню сторону: чому прилетів, хто дозволив, з ким зустрінеться тощо. Тобто це елемент дипломатичної гри, розрахованої, в тому числі, на виведення опонента з рівноваги",  - сказав він.

На думку Сушка, не варто переоцінювати факт появи Гризлова у переговорному форматі.

"Його значущість двозначна: з одного боку, це колишній високопосадовець, довірена особа Путіна, принаймні в минулому, але з іншого – це не та людина, яка приносить якісь проривні рішення", - додав експерт.

Олег Ляшко
gbgalsgallery.com
Олег Ляшко
Народний депутат Олег Ляшко на своїй сторінці у Facebook звернувся до президента України Петра Порошенка із закликом роз'яснити повідомлення ЗМІ щодо того, що глава держави особисто запросив Гризлова до Києва та проводив із ним перемовини без участі міжнародних партнерів.

"Прошу Вас також надати детальні роз'яснення щодо повідомлень засобів масової інформації про приїзд Бориса Гризлова до Києва на ваше особисте запрошення, а також про вашу зустріч з ним 11 січня 2016 року та проведення санкціонованих президентом Росії Володимиром Путіним "сепаратних" перемовин без участі міжнародних партнерів України за "нормандським форматом" - Німеччини та Франції, зокрема щодо остаточного прийняття змін до Конституції України в частині особливого статусу Донбасу до закінчення поточної сесії Верховної Ради України", - йдеться у запиті Ляшка.

Юрій Смелянський
УНІАН
Юрій Смелянський
Експерт громадської організації "Майдан закордонних справ" Юрій Смелянський висловив думку, що візит Гризлова до України не призведе до позитивних наслідків.

"Візит досить мутний і незрозумілий. З упевненістю можна говорити тільки одне: нічого хорошого представник РФ не привіз. Найімовірніше, що це якась гидота і питання, в чому вона виражається: "договірняк" або ультиматум", - сказав він на "Громадському радіо".

Євген Магда
Facebook/Євген Магда
Євген Магда
Політолог Євген Магда назвав приліт Гризлова черговою спробою РФ розхитати ситуацію і додав, що Путін буде вдаватися до військових механізмів в останню чергу.

"Переконаний, що в Кремлі можуть бути цілком задоволені візитом Гризлова: навіть якщо він прилітав з чистим аркушем, українське суспільство вже все продумало та придумало. Їм, власне, цього і треба було Проблема насправді складається з кількох складових: хронічної недовіри до влади, відсутності ефективної комунікації по лінії влада - суспільство та вміння РФ це використовувати у власних інтересах. В підсумку маємо те, що маємо. Путін зараз загнаний в куток цінами на нафту. Він буде розхитувати ситуацію, використовуючи різні механізми, військові - в останню чергу, бо на них у Європи та США вже рефлекс випрацьований", - написав експерт у Facebook. 

Нагадаємо, президент РФ Володимир Путін призначив екс-міністра МВС Бориса Гризлова переговорником у Мінську наприкінці минулого року. У Порошенка запевнили, що кого б не виставила Росія на переговорах, позиція України не зміниться. Щоправда, експерти цього оптимізму не поділяють – вони бачать у призначенні Гризлова перехід до прямого контролю російською стороною окупованої частини Донбасу.

Залиште свій коментар

Аватар
Залиште свій коментар

Коментарі до посту

Останні Перші Популярні Разом коментарів: