Ефективна енергетика, нова поліція та "підрізаний" бюджет. Чого досяг Кабмін за 2015 рік

Дата публікації
Ефективна енергетика, нова поліція та "підрізаний" бюджет. Чого досяг Кабмін за 2015 рік

УНІАН

ТСН.ua зібрав звіти усіх міністерств за чотирма основними блоками: економічним, безпековим, антикорупційним і гуманітарним.

Наприкінці року Кабінет міністрів звітує про виконану за рік роботу. Щоправда, 11 грудня звіт голови уряду Арсенія Яценюка у Верховній Раді ганебно перервав депутат від БПП Олег Барна.

Проте окремі міністерства оприлюднили свої звіти раніше. ТСН.ua зібрав їх докупи за чотирма основними блоками: економічним, безпековим, антикорупційним і гуманітарним.

ЕКОНОМІЧНИЙ БЛОК

Міністерство економічного розвитку і торгівлі України
Міністерство економічного розвитку і торгівлі. Звіт Айвараса Абромавичуса

На офіційній сторінці міністерства у Facebook було опубліковано звіт за 12 місяців роботи. У ньому зокрема йшлося про те, що за цей рік у міністерстві вдалося змінити дуже багато. Загалом чиновники зосередилися на п'яти ключових реформах.

1. Замінили більшість керівників в міністерстві та підвідомчих установах.

2. Почався процес дерегуляції. "Ще недавно регуляторне середовище в нашій країні вважалося репресивним. Щоб розвивати бізнес і залучати інвестиції, це треба було змінити. Ми на шляху до того, щоб увійти у 50, а потім і у 20 найкращих країн світу для ведення бізнесу", - заявили у Мінекономіки.

3. Реформа держпідприємств та масштабна приватизація. "Нові керівники держкомпаній вже дають позитивний результат. Якщо прибрати політичне втручання і корупцію з держкомпаній, бюджет зможе отримувати 50-70 млрд грн прибутку, замість 115 млрд гривень щорічних збитків", - додали у відомстві.

 

4. Реформа державних закупівель та запуск системи ‪‎Prozorro‬. "Ми створили одну з найкращих електронних систем закупівель в світі, до кінця року вона зекономить нам 500 млн грн", - зазначили у Мінекономіки.

5. Розвиток експорту і торгівля. "Ми залучили бізнес і створили Раду з розвитку експорту, ратифікували угоду СОТ про спрощення процедур торгівлі. А з 1 січня перетворюємо нашу країну на "фабрику для Європи" — на повну потужність запрацює зона вільної торгівлі з Європейським союзом", - запевнили у Міністерстві.

Reuters
Міністерство фінансів. Звіт Наталії Яресько

Голова Мінфіну повідомила про перебіг процесів зменшення дефіциту бюджету. За її словами, цього року міністерству вдалося скоротити його до 4,1% ВВП.

"Вже наступного року рівень дефіциту бюджету знизитися до 3,7% ВВП, а рівень дефіциту "Нафтогазу", який традиційно покривається за рахунок випуску державного боргу, у 2014 році складав 87 млрд грн. Він зменшиться у наступному році до нуля", - запевнила Яресько.

Яресько додала, що скорочення дефіциту на наступний рік буде проходити при фактичному скороченні його доходів.

Звіт Міністерства фінансів за 2015 рік from tsnua

УНІАН
Міністерство енергетики та вугільної промисловості. Звіт Володимира Демчишина

Україна зменшила енергозалежність від Російської Федерації, скоротивши обсяги закупівель природного газу порівняно з минулим роком у понад два рази. "У 2014 році ми купували 14 млрд кубометрів газу в Росії, у цьому році – менше 6 млрд кубометрів", – поінформував очільник відомства Володимир Демчишин.

Він також повідомив, що у 2016 році Україна отримає до 40% ядерного палива з Європи. "Ми підписали договір з Westinghouse, підписали договір з Areva, і вже на сьогодні диверсифікуємо. Протягом 2016 року 40% ядерного палива буде завезено з європейського напрямку", – сказав міністр.

"Багато речей було зроблено протягом року для того, щоб пройти опалювальний сезон і стабілізувати систему", - наголосив Демчишин.

Перший рік створення ринкових відносин в секторі енергетики України from UAEnergyMinistry

УНІАН
Міністерство аграрної політики та продовольства. Звіт Олексія Павленка

Міністр агрополітики запевнив, що 2015-й став роком втілення експортного потенціалу українського агросектору. "Станом на сьогодні українські сільгоспвиробники постачають свою продукцію в понад 190 країн світу", - зазначив Олексій Павленко

Міністр агрополітики заявив, що основним пріоритетом відомства стала гармонізація відносин з ЄС. На часі 238 підприємств отримали дозвіл постачати продукцію на ринок Євросоюзу.

Крім того, у 2015 році Україні вдалося відкрити ринки дев'яти країн для понад 80 підприємств м'ясо-молочної галузі. "Відкрито ринок Ізраїлю для вітчизняних підприємств-виробників столових яєць, відновлено експорт м'яса та м'ясних продуктів до Молдови, Вірменії, Узбекистану, Киргизії, молочної продукції – до Казахстану. Також ми відкрили ринок Єгипту для виробників курятини, Китай – для виробників молочної продукції. Тривають процедури, що дозволять відкрити Саудівську Аравію для виробників курятини, а також країни ЄС - для молочної продукції.", - розповів міністр. 

Павленко зазначив, що міністерство проводило роботу щодо переорієнтації ринку вітчизняної продукції на нові ринки, що дозволить не відчути втрат від введення Росією продовольчого ембарго. Україна в 3,5 рази зменшила експорт аграрної продукції до РФ у порівнянні з аналогічним періодом 2014 року. З 12% експорту вітчизняної сільгосппродукції, що експортувалася до Російської Федерації, залишилося лише 2%.

facebook/Олексій Павленко

"Відкриття світових ринків передбачає запровадження системи контролю та безпечності харчової продукції. З листопада 2015 року Державна служба з питань безпеки харчових продуктів та захисту споживачів передана Міністерству, що повністю – відповідає стандартам та вимогам ЄС", - додав Олексій Павленко.

facebook/Олексій Павленко

facebook/Олексій Павленко

Також Мінагрополітики провело кадрову реформу, штат було скорочено на 10%. Для покращення бізнес-середовища було скасовано 42 дозвільних документи.

УНІАН
Міністерство регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ. Звіт Геннадія Зубка

Команда Мінрегіону у 2015 році займалася децентралізацією, енергоефективністю та будівництвом.

За словами Геннадія Зубка, найважливіше завдання на 2016 рік - створення Фонду енергоефективності. "Такі фонди працюють в успішних європейських країнах. Ми пропонуємо створити його в Україні за литовською моделлю. Вона дає можливість не тільки компенсувати частину енергоефективних кредитів, а й максимально ефективно використовувати кошти", - повідомив він.

До розробки такого фонду в Україні долучилась Німеччина. Крім того, проектом зацікавились інші країни ЄС, зокрема, Франція, Швеція, додав Зубко.

Рік реформ - 2015 from Gennadiy Zubko

"Майже 68 тисяч родин змогли отримати "теплі" кредити за рахунок програм Уряду. З місцевим самоврядуванням підписані 69 меморандумів, які дали можливість виділити 1,1 млрд грн на енергоефективність. Громадяни також приєдналися до програми економії природних ресурсів, і за 10 місяців економія споживання газу склала 19%", - запевнив Зубко.

УНІАН
Міністерство інфраструктури. Звіт Андрія Пивоварського

За даними міністра Андрія Пивоварського, який 11 грудня подав у відставку, у 2015 році завершено корпоратизацію "Укрзалізниці", спрощено процедуру оформлення суден у морських портах, запущено реформу "Укравтодору", розблоковано процедуру призначень авіакомпаній на маршрути, підписано угоду про "відкрите небо" зі США, розпочато процес корпоратизації "Укрпошти" та створено нову службу безпеки на транспорті.

Виконання програми діяльності Уряду 2015 та плани на 2016 from Міністерство інфраструктури України

Окрему увагу приділено відкритості міністерства. Протягом року відомство запровадило систему електронного документообігу, відкрило дані щодо закупівель та фінансові плани підзвітних підприємств, перевело допорогові закупівлі на електронний майданчик. Як результат, Міністерство інфраструктури – лідер із впровадження відкриття даних та лідер за кількістю підключених до ProZorro підприємств і проведених торгів.

Міністерство екології та природних ресурсів. Звіт в.о. міністра Сергія Курикіна

УНІАН
Звіт в.о. міністра екології був найменш інформативним. Він більше говорив про "амбітні завдання" на наступний рік, аніж про конкретні досягнення. Так, Курикін хоче підвищити показник територій, які мають природоохоронний статус, з шести до 20%.

"Виконуючи це завдання ми, зокрема, вже подали до Кабінету Міністрів три проекти указів Президента щодо розширення територій та об'єктів природно-заповідного фонду у Волинській, Дніпропетровській, Київській, Луганській, Миколаївській, Тернопільській, Черкаській, Херсонській та Хмельницькій областях", - додав в.о. міністра.

Також, за словами Сергія Курикіна, актуальним залишається проект створення Чорнобильського радіаційного екологічного біосферного заповідника, який буде створений на території Чорнобильської зони і займатиме приблизно 226 тис. га.

Також в.о. міністра екології запевнив, що відомство працює відкрито. Це, зокрема, стосується кадрової політики. "Ми запровадили практику гласного, відкритого відбору на посади, скажімо, директорів національних парків. Перебіг конкурсного відбору, співбесіди транслюються в Інтернеті", - повідомив Курикін.

БЕЗПЕКОВИЙ БЛОК

УНІАН
Міністерство оборони. Звіт Степана Полторака

Міністр оборони 8 грудня під час звіту за рік роботи заявив про відновлення армії.

"Збройні сили України готові до непередбачуваних дій бойовиків на Донбасі. Головне, це те, що нам вдалося зупинити ворога. Армія - відновлена. Збройні сили України відновили свою боєздатність, набули бойовий досвід, оперативну спроможність, технічну оснащеність, забезпеченість для успішного виконання поставлених завдань по захисту України", - сказав Степан Полторак.

Він також повідомив, що в рамках реформування обороноздатності країни завершується створення єдиного реєстру військовозобов'язаних. А у 2016 році військкомати будуть реформовані у єдині центри обслуговування військовослужбовців. На сьогодні, додав Полторак, головним завданням є максимальна адаптація Збройних Сил України до стандартів НАТО.

Крім того, у 2016 році Міноборони планує зміцнити протиповітряну оборону та Військово-морські сили. А ще до кінця 2015 року Полторак пообіцяв сформувати командування Сил спеціальних операцій. Бойові здібності цих сил буде видно у 2016 році, додав міністр.

Міністерство внутрішніх справ. Звіт Арсена Авакова

УНІАН
Арсен Аваков відзвітував, що його відомство перетворюється на цивільне міністерство європейського зразка, а поліцейські по всій країні упродовж наступних півроку мають пройти "тотальну переатестацію".

Упродовж року для реформи відомства було здійснено низку необхідних заходів, зокрема, прийнято необхідну нормативну базу, внесено зміни до понад 100 нормативних актів, додав міністр.

Глава МВС зазначив, що в результаті змін вдалося досягнути того, що міністр внутрішніх справ тепер – не "головний міліціонер і начальник", а цивільний лобіст і супервайзер ключових установ, які належать до сфери управління МВС: Нацполіції, Нацгвардії, міграційної, прикордонної служб і служби з надзвичайних ситуацій. Крім того, нові сервісні центри змінюють вже ліквідовані МРЕВ.

Звичайно, Аваков нагадав про запуск патрульної полції, яка стала візитною карткою реформ МВС. Зараз патрульна поліція працює в 7 містах України, до весни вона з'явиться у 29 містах. Крім патрульної поліції, почнуть функціонувати дорожня поліція і патруль для сільської місцевості за прикладом експерименту, здійсненого в м. Самбір Львівської області.

Вже існує механізм моніторингу діяльності поліції, а на сайті МВС функціонує розділ для скарг громадян.

Водночас зараз триває процес переатестації колишніх працівників міліції, які виявили бажання служити в лавах Національної поліції. "Я розраховую, що через шість місяців я зможу сказати всій країні: "Поліція оновилася", – наголосив Аваков, додавши, що з початку року з різних причин вже звільнено 47 тис. працівників.

Далі на черзі – реформування підрозділів дільничних інспекторів, кримінальної поліції тощо.

Також голова МВС повідомив, що вже підготовлено до випуску зразок електронного українського паспорта, видачу якого розпочнуть з 1 січня 2016 року. Аби полегшити обслуговування громадян, до паспорта будуть "прив'язані" соціальне страхування, медичні послуги та інформація про наявність в особи посвідчення водія, а також інших документів, додав міністр.

Міністерство закордонних справ. Звіт Павла Клімкіна

УНІАН
Про що ще міг розповідати міністр закордонних справ, як не про лібералізацію візового режиму з Євросоюзом. Так, Клімкін пообіцяв, що наступного року українці нарешті зможуть їздити до ЄС без віз. Голова МЗС додав, що остаточний звіт у справі безвізового діалогу очікується 15 грудня цього року.

Також Клімкін нагадав, що з 1 січня запрацює зона вільної торгівлі з ЄС. Він наголосив, що зараз ведуться переговори з кожною країною щодо співпраці бізнесових асоціацій, підняття іміджу нашої країни за кордоном тощо.

Розповів Клімкін і про переговори щодо розширення мандату спостережної місії ОБСЄ і Ради Європи. Зокрема, щоб вони мали змогу повномасштабно працювати на Донбасі. "Подивіться, яку роль відіграє зараз місія ОБСЄ. Ми намагаємося, щоб вона мала доступ до кожної ділянки на Донбасі, тільки так ми можемо отримати хоч якусь впевненість, що зброя не ховається по шахтах і заводах, що дійсно відбувається процес відведення, і що в нас немає загрози подальших атак", - зазначив міністр.

Міністр закордонних справ Клімкін відзвітував за рік роботи

Міністр закордонних справ Клімкін відзвітував за рік роботи

Крім того, він переконаний, що міжнародне співтовариство повинно мати змогу відслідковувати ситуацію і в Криму. "Критичним моментом є можливість, щоб міжнародне співтовариство отримало доступ до Криму, щоб воно бачило всі порушення прав людей. Ми працюємо над тим, щоб Рада Європи і ОБСЄ мали змогу працювати там. І ми будемо постійно працювати на кожному майданчику, щоб не дати Росії легітимізувати агресію", - наголосив міністр.

УНІАН
Міністерство інформаційної політики. Звіт Юрія Стеця

8 грудня голова Мінінформполітики Юрій Стець, який того ж дня подав у відставку, заявив, що реформа системи іномовлення в Україні добігає кінця. Зокрема, він подякував Верховній Раді за підтримку відповідного законопроекту.

"Отже, ще один крок – підпис під цим законом Президента України, оприлюднення закону – і Міністерство інформаційної політики України спільно з журналістським колективом, мультимедійною платформою іномовлення України завершили реформу іномовлення України", - наголосив Юрій Стець.

АНТИКОРУПЦІЙНИЙ БЛОК

Міністерство юстиції. Звіт Павла Петренка

УНІАН
Міністр юстиції Павло Петренко запевнив, що стратегічними напрямками роботи його відомства було визначено ліквідацію корупційних схем та перетворення системи органів юстиції на установу, яка захищає громадян, надаючи якісні сервіси, швидко та зручно.

Серед основних пунктів звіту міністра можна виділити такі:

1. Початок реструктуризації і кадрове оновлення органів юстиції, що призвело до скорочення штату на 20% по всій системі та на 30% у центральному апараті.

2. Відкрите проведення тендерних закупівель, заявдяки чому Мін'юст за період 2014-2015 рр. витратив у 5 разів менше коштів, ніж попереднє керівництво за 2013 рік.

3. Запровадження пілотних проектів онлайн-сервісів для населення та бізнесу. "Починаючи з квітня 2015 року, отримати всі довідки, виписки та витяги можна в електронній формі онлайн, не виходячи з дому чи офісу без черг та хабарів. Реєстрація компанії стала можлива протягом 24 годин цілодобово онлайн. Також онлайн вже можна отримати всю необхідну інформацію з реєстру актів цивільного стану", - відзвітував Павло Петренко. Також онлайн тепер можна записатися до РАЦСу, а свідоцтво про народження дитини отримати просто у пологовому (на часі діє у 14-ти містах України), додав міністр.

Петренко відзвітував про рік роботи міністерства юстиції

Петренко відзвітував про рік роботи міністерства юстиції

4. З 1 липня розпочали свою роботу 100 центрів надання безоплатної правової допомоги. За даними міністра, за перші 5 місяців роботи до центрів вже звернулися понад 35 тис. громадян.

5. Розробка антикорупційного законодавства та пакета законів, які забезпечують децентралізацію та демонополізацію реєстраційних послуг. Право проводити реєстрацію майна та бізнесу з наступного року отримають представники місцевої влади та 7 тис. нотаріусів по Україні. Крім того, громадяни самостійно зможуть обирати, хто проводитиме реєстраційну дію, а також місце її проведення.

Звіт Міністра юстиції Павла Петренка щодо виконання Програми діяльності Кабінету Міністрів України. 10.12.2015 року from Міністерство юстиції України

6. Відкриття реєстрів нерухомості та бізнесу, завдяки чому чиновники більше не зможуть приховувати свої статки, отримані корупційним шляхом. Також міністр називає революційним досягненням запуск реєстру корупціонерів.

7. Мін'юст продовжив люстраційні перевірки та запустив процес декомунізації. Майже 50 тис. українських чиновників нині проходять люстраційну перевірку. За словами Павла Петренка, вже понад 700 держслужбовців не пройшли випробування, а відтак позбулися своїх високих посад. Ще дві тисячі бюрократів, які підпадали під дію закону про очищення влади, встигли звільнитися самі. 

ГУМАНІТАРНИЙ БЛОК

УНІАН
Міністерство соціальної політики. Звіт Павла Розенка

7 грудня в уряді звітували міністри-гуманітарії. Так, голова Міністерства соцполітики Павло Розенко похвалився скасуванням пільг усім народним депутатам, міністрам, суддям, прокурорам та іншим чиновникам.

"З 1 липня цього року пільги майже трьом мільйонам громадян надаються виключно з урахуванням доходу. Призначення всіх видів пенсій відбувається для всіх за нормами єдиного закону", - заявив міністр.

Окремо Розенко наголосив на реформуванні системи житлових субсидій. "У травні стартувала нова реформована система субсидій і на сьогодні вже 4,8 млн українських родин оформили і отримують субсидії за новим порядком. Близько 200 тис. заяв ще знаходяться на розгляді. Якщо порівнювати з попереднім роком, то кількість отримувачів субсидій зросла у 6 разів", - підсумував міністр.

Загалом Розенко наголосив, що згідно з Коаліційною угодою і Програмою діяльності Кабінету Міністрів перед нами стояло 50 завдань. З них протягом року 39 повністю виконані і ще 11 знаходяться у стані виконання. Таким чином, Міністерство соціальної політики виконало 80% завдань.

УНІАН
Міністерство охорони здоров'я. Звіт Олександра Квіташвілі

Голова МОЗ Олександр Квіташвілі повідомив, що цього року його відомство працювало на забезпечення українців якісними ліками та нагадав про головну новацію в системі закупівель, яку вдалося здійснити: 60% бюджету, передбаченого на державні закупівлі лікарських засобів та медичних виробів, передано міжнародним організаціям.

"Необхідні ліки та медвироби за 12-ма програмами на суму 2,2 млрд грн закуповуватимуться через ПРООН, Дитячий фонд ООН (ЮНІСЕФ) та британське закупівельне агентство Crown Agents", - зазначив міністр.

Говорячи про плани на найближче майбутнє, які стосуються поліпшення якості надаваних послуг в лікарнях, Квіташвілі повідомив про подані до Верховної Ради законопроекти, які в разі їх ухвалення нададуть більшу автономію лікарням, а фінансуватися вони будуть не з обліку ліжко-місць, а за наданими послугами.

Звіт МОЗ за 2015 рік from tsnua

Міністерство освіти і науки. Звіт Сергія Квіта

Міністр освіти також відзвітував про успіхи: у 2015 році було ліквідовано 80 вишів і їхніх філій, де не було якісної освіти. ВНЗ, які залишилися, стали більш автономними, змогли формувати власні навчальні програми, а також відкривати рахунки в держбанках і пускати зароблені кошти на розвиток, додав він.

Крім того, в Міносвіти заявили про автоматизацію процесу зарахування студентів до вишів за допомогою переваг абітурієнтів.

Сергій Квіт також відзначив підписання Угоди про асоційоване членство у рамковій програмі ЄС з наукових досліджень та інновацій "Горизонт 2020", що надає українським науковцям доступ до фонду загальною вартістю 80 млрд. євро. "І знижка Україні була надана 95%. Ми це вважаємо великим професійним і навіть дипломатичним успіхом", - зауважив міністр.

Нова освітня політика from tsnua

Також Квіт повідомив, що його відомство працює над імплементацією закону "Про вищу освіту", прийнятому минулого року. А нещодавно, у листопаді, Верховна Рада ухвалила закон "Про наукову та науково-технічну діяльність", що має дати поштовх у розвитку університетської науки.

УНІАН
Міністерство культури. Звіт В'ячеслава Кириленка

Очільник відомства В'ячеслав Кириленко перерахував основні кроки, які були здійснені за рік, що минає:

- Підписання Угоди про приєднання України до програми ЄС "Креативна Європа";

- Завершення роботи над проектом нового закону про охорону нерухомої культурної спадщини;

- Внесення до Ради проекту закону "Про державну підтримку кінематографії в Україні", який депутати мають розглянути до кінця року.

- Розробка законопроекту про Український Інститут;

- Внесення на погодження до Кабінету міністрів Довгострокової стратегії розвитку української культури;

- Прийняття у першому читанні ініційованого Мінкультом законопроекту про запровадження конкурсно-контрактної форми роботи в закладах культури;

- Внесення на погодження до уряду проекту Стратегії розвитку бібліотечної справи до 2025 року;

- Внесення на погодження нового законопроекту щодо вивезення, ввезення та повернення культурних цінностей.

Звіт Міністерства культури за 2015 рік from tsnua

Також Кириленко наголосив, що видатки на охорону музеїв, бібліотек і заповідників вперше стали захищеною статтею бюджету, а розмір капіталовкладень, скерованих на реставраційні, ремонтні та протиаварійні роботи на пам'ятки ЮНЕСКО, заповідники та інші установи культури, збільшився у 13 разів у порівнянні з 2014 роком.

Крім того, міністр культури повідомив, що цього року державну підтримку кіно- і телевиробництва вдалося збільшити додатково на 100 млн грн. А комунальні музеї відтепер платитимуть 1 грн на рік за оренду державного майна.

УНІАН
Міністерство молоді та спорту. Звіт Ігоря Жданова

Очільник Мінспорту наголосив, що у сфері їхньої діяльності були запроваджені реформи, а робота самого міністерства стала більш прозорою, зокрема, міністерство перейшло на електронні закупівлі.

"Вперше в історії публікуємо на сайті бюджетні витрати, накази про проведення змагань та зборів, фінансово-господарську звітність держпідприємств. У порівнянні з 2014 р. відчутно покращилася ефективність їх роботи. Так, чистий дохід ДП "Палац спорту" збільшився майже на 7 млн. грн. Чистий дохід НСК "Олімпійський" та "Арени Львів" – майже на 4 млн. грн. по кожному підприємству", - зауважив Ігор Жданов під час виступу.

Звіт Міністерства молоді та спорту за 2015 рік from tsnua

Міністр зазначив, що вони підтримують провідних українських спортсменів та тренерів у передолімпійський рік, призначають стипендії, збільшують премії, проводять тендери із закупівлі спортивного обладнання та форми, створюють умови для відновлення спортивної інфраструктури тощо.

Крім того, міністерство розробило Дорожню карту реформування молодіжної сфери.

Наступна публікація