Експерти не вірять в очищення міліції, бо в суспільстві багато психопатів і садистів

Експерти не вірять в очищення міліції, бо в суспільстві багато психопатів і садистів

Україні не підходить грузинський сценарій реформи міліції, вважають експерти / Фото: bezbrehni.com

ТСН.ua з'ясував, які політичні наслідки матиме резонансне зґвалтування у Врадіївці, і чи можливе повне перезавантаження міліції в Україні.

Вже котрий день історія про врадіївських ґвалтівників не сходить з перших шпальт газет. Навіть впливова американська газета The Washington Post написала про бунт у Врадіївці.

Очевидно, що при такому резонансі злочинці сядуть надовго. І тут не допоможуть ніякі уявні і реальні покровителі в правоохоронних органах. Тим більше, що ще на початку тижня міністр МВС відправив у відставку мало не всіх представників міліцейської та прокурорської вертикалі в області.

Знову двійка

Певним чином головний міліціонер Віталій Захарченко теж став жертвою цієї ситуації. У травні він став жертвою політтехногів, власної безпечності та негнучкості. Зараз він стає жертвою системних проблем у своєму відомстві.

Опозиція знову вимагає його відставки. Інше питання - чи відбудеться вона? Самі опозиціонери не вірять в це.

"Це член сім'ї і за такі речі його не звільнятимуть. У президента і його оточення зовсім інші пріоритети", - зазначив у розмові з ТСН.ua представник "Батьківщини" Віталій Ярема.

Але як би там не було, Захарченку довелося вдруге за квартал вислуховувати в парламенті крики "Ганьба!" і відповідати на неприємні запитання. Одне з них: що робити з такою міліцією?

У міністра на це питання простої і чіткої відповіді немає. Мовляв, в Україні повне "перезавантаження системи" не вийде.

Розігнати не можна реформувати

Зате радикальний рецепт є у "ударівця" Віктора Чумака, який очолює комітет з питань боротьби з організованою злочинністю і корупцією. Він переконаний, що говорити про якісь реформи вже марно - треба розпускати всю міліцію. І не лише міліцію, але й спеціалізовані вузи.

"У Європі це відбувається дуже просто: люди отримують підготовку в цивільному ВНЗ, а потім йдуть у спеціальні поліцейські академії, де навчаються поліцейським прийомам протягом одного року. З наших правоохоронних вузів уже виходять люди з професійною деформацією. Такий випускник вже почувається суперменом, який має в руках палицю, пістолет і газовий балончик. Треба просто чесно сказати, що це система з вирощування доморощених бандитів", - каже депутат.

 А от експерти не поділяють ентузіазму Чумака. Мовляв, варіант з розгоном МВС утопічний.

"Всіх звільнити - це повна маячня. А де ви візьмете нових поліцейських? У міліції така ж кількість психопатів і садистів, як і серед населення", - переконаний політолог Михайло Погребинський.

"Припинити роботу міліції навіть на кілька тижнів, на місяць вкрай складно. Тому тут простим розгоном проблем не вирішити. Тут має бути системний проект. Як це зробити? Тут повинні думати професіонали", - впевнений його колега Володимир Фесенко.

Втім, в Грузії це вийшло. Після обрання президентом Михайла Саакашвілі систему внутрішніх справ було кардинально вичищено. Протягом двох років з МВС було звільнено 75 000 з 85 000 осіб.

Після розпуску ДАІ три місяці дорожню ситуацію не регулювали взагалі. Ще пару років знову набрані співробітники навчалися поліцейській справі. До приходу на службу абсолютна більшість новачків не мали про неї жодного уявлення. Принципово не брали колишніх працівників правоохоронних органів і навіть громадян з юридичною освітою. У результаті загальна чисельність штату МВС скоротилася до 26 000 осіб.

Місцеві князьки

І все ж політологи вважають, що в конкретному "врадіївському" випадку має місце не тільки свавілля міліції, але і феодальний характер відносин в провінції, де є місцеві "бесперєдєльщики"-барони, яким закон неписаний.

"Згадайте історію з Лозинським, адже він не мав відношення до правоохоронних органів", - пригадує Фесенко.

"Люди на місцях, які мають владу, особливо коли над ними немає жорсткого контролю, відчувають свою безкарність, - вторить йому Михайло Погребинский. - Це частина нашого життя. Це той маразм, з яким доведеться боротися цілому поколінню людей".

Бунту не буде. Поки що...

Чи слід очікувати на подальший розвиток скандалу? Чи спалахне  з іскри полум'я? Насправді, є безліч прикладів, коли стабільні суспільства вибухали через якісь зовсім неполітичні інциденти. Взяти хоча б Туреччину, де тисячі людей вийшли на вулиці через парк.

"Якщо влада недооцінює ситуацію і не бачить того напруження, яке є в суспільстві, то це може бути детонатором дуже серйозних подій і наслідків", - припустив у розмові з ТСН.ua представник КПУ Спиридон Кілінкаров.

"Ударівець" Віктор Чумак переконаний, що саме беззаконня міліції, податкової та прокуратури зруйнують систему: "Причому руйнування цієї системи почнеться з південного сходу. Бо саме там це свавілля доведене до абсолюту. І там, в принципі, існує два поняття: раби та панство. І ось саме там раби збунтуються".

І все ж поки до бунту далеко - навряд чи захоплення міліції в невеликому населеному пункті, який навіть важко знайти на карті, виллється в щось серйозне. Як відомо, революції починаються в столицях. Якщо ми вже заговорили про Туреччину, то там, звичайно, столиця Анкара, але Стамбул - це економічна столиця.

"Якщо такого роду побутові конфлікти будуть збігатися зі складною соціально-економічною ситуацією, і будуть відбуватися не в маленьких містах, а в досить великих обласних центрах, то резонанс буде набагато більший", - впевнений Володимир Фесенко.

Також треба врахувати сезонний фактор - влітку політична активність, як правило, знижується. Осінь в цьому плані більш небезпечна і більш конфліктна. А до неї залишилося не так вже багато часу - лише два місяці.

Олена ЯХНО

 

Повʼязані теми:

Наступна публікація