Експерти оцінили місцеві вибори-2015. Депутати будуть шокувати коаліціями та менше красти

Дата публікації
Експерти оцінили місцеві вибори-2015. Депутати будуть шокувати коаліціями та менше красти

Reuters

Політологи наголошують на виборчій апатії українців.

Reuters
25 жовтня в Україні відбулися місцеві вибори. На жаль, не всюди вони пройшли гладко. У деяких містах, наприклад, у Маріуполі та Красноармійську з різних причин волевиявлення народу довелося відкласти до кращих часів.

Голова правління КВУ Олексій Кошель радить не поспішати із перевиборами, адже проблеми там з'явилися не лише технічного характеру.

 

"Зрив виборів у кількох містах – це найбільша проблема виборчої кампанії. І я говорю про проблему не тому, що відбувся так званий технічний зрив, тобто через те, що не були отримані бюлетені чи в них були серйозні помилки. А також через те, що, наприклад, у Маріуполі є надзвичайно високий рівень недовіри виборців до виборчого процесу і суб'єктів виборчого процесу один до одного. Тобто проблеми надзвичайно серйозні.

Саме тому я вважаю, що зараз не потрібно приймати поспішних рішень у пожежному форматі з тим, щоб за будь-яку ціну провести вибори 15 листопада. Більш доцільно було би чинити так, як прописано у чинному законодавстві, тобто щоби був повноцінний виборчий процес: 10 днів на оголошення результатів, 60 днів час проведення позачергових виборів, і ми могли би на початку 2016-го року організувати повноцінний виборчий процес, до якого була би прикута увага і політичних сил, і громадських організацій, а підвищена увага означає збільшення механізмів прозорості, тобто – проведення якісних і законних виборів", - заявив Олексій Кошель.

Призначити повторні вибори у тих містах, де вони не відбулись, може парламент

Призначити повторні вибори у тих містах, де вони не відбулись, може парламент

У решті виборчих ділянках голоси поки що підраховують, але експерти вже зараз зазначають, що місцеві вибори призведуть до строкатості місцевих рад у політичному плані. Між різними політсилами точитиметься запекле протистояння, конкуренція зростатиме, від чого громади можуть тільки виграти. Наприклад, навряд чи нинішні політсили зможуть дійти згоди для того, щоб тишком нишком розкрадати місцеві ресурси або перекроювати бюджети, як це у свій час робили регіонали.

Водночас політсили все ж таки формуватимуть у місцевих радах коаліції, і часто, на думку політологів, ці об'єднання будуть несподіваними.

УНІАН
Олександр Палій, політолог:

- Головна проблема цих виборів - сама виборча система, яка орієнтована на партії і не відкриває всього кадрового потенціалу України. Нам необхідно було максимально спростити вхід у депутати для простих людей без партійної підтримки, місцевих авторитетів. Тож необхідно або змінювати систему відкритих списків, або повертатися до чисто мажоритарної системи у два тури. До речі, система виборів мера у два тури якраз довела свою ефективність, там фальсифікувати буде дуже важко. Двотурова система - це та річ, яка об'єднує громаду, створює альтернативи і дає реальну конкуренцію.

Цього разу усі великі політичні сили отримали ресурси для того, щоб доводити українському народу свою потрібність, хоча обсяг їхньої підтримки залежав від регіону. Хіба що "Самопоміч" взяла трішки більше за рахунок "Батьківщини" і Ляшка. "Самопоміч" зараз є фактично загальнонаціональною партією, вона має непогані результати і в Одесі, і в Харкові, а також входить у місцеві ради практично по всій території України.

"Свобода" досить непогано показала себе в двох областях (Івано-Франківська та Львівська), де вона перше місце займає. І особливо примітний їхній успіх у Львові - вихід Кошулинського у другий тур із Садовим був абсолютно неочікуваним. По решті території голоси за них також "розмазані".

Президентська партія непогано набирає. Незважаючи на те, що керівництво явно незадоволено результатами, у Києві, Львівській області, фактично у всьому центрі України "БПП "Солідарність" на першому місці. Незважаючи ні на що, вони отримали цю підтримку.

"УКРОП" також має шанси стати загальнонаціональною партією, адже за результатами входить у місцеві ради і на Заході, і на Сході і на Півдні України.

Відтак практично кожна велика партія отримує заділ, який дозволяє їй працювати і щось доводити людям. У нас будуть дуже строкаті місцеві ради. Це дуже важливо, тому що депутати тепер будуть один за одним стежити, щоб не крали. Уже не буде таких ситуацій, як було раніше, коли регіонали між собою змовлялися і розкрадали місцеві ресурси. Це вже буде зробити набагато складніше.

Водночас за політичною боротьбою депутати не зможуть забути про нагальні проблеми, які треба вирішувати на місцях - народ їм просто не дасть цього зробити. Вже завтра-післязавтра до них почнуть ходити люди зі своїми реальними проблемами, тож глобальні гасла про контрактну армію або пенсії їм доведеться лишити до наступної виборчої кампанії.

Незважаючи на те, що під час виборів було зафіксовано багато порушень (очевидно, що був задіяний підкуп і певна кількість депутатів обереться саме завдяки цьому), можна сказати, що ці вибори на 95% відповідають результатам голосування.

Павло Кругляковський, політичний консультант:

- Є кілька аспектів, які привертають увагу. Перший - це те, що партія влади ("БПП "Солідарність") все таки більше програла ці вибори. Навіть можна сказати, що місцями вона здавалася без бою. У багатьох великих містах, наприклад, у Харкові та Дніпропетровську, у БПП не було навіть сильних кандидатів, які боролися б за перемогу. Крім того, у президента вирішили зробити ставку на перевірені проекти, типу "Наш край", що теж не принесло бажаного результату, оскільки ці проекти були реалізовані наполовину. Відтак БПП не вдалося взяти стільки, скільки було потрібно.

Дуже пристойний результат показав "Опозиційний блок". Реваншем це не можна назвати, але в регіонах України відбулося відновлення певного статусу-кво.

Партія Ляшка не отримала серйозних результатів у великих містах. Фактично вона стала партією районних центрів, а Ляшко тепер перебуватиме в опозиції до чинної влади до наступних парламентських виборів.

Загалом відзначають дуже низьку явку, але така вона і прогнозувалася. Більшу частину дня люди просто не йшли на дільниці. Та цифра, яку ми отримали на кінець дня (46,6%) - доволі велика. Це практично на рівні явки виборів 2010 року. Але цього разу була така ситуація: цілий день, практично до закриття дільниць, трималася дуже низька явка, особливо в Києві, і тільки ближче до вечора люди чомусь стали підходити. Тож можна говорити, що люди цілий день ігнорували вибори як такі. Кажуть, що у мережі просто підняли якусь хвилю через дуже низку явку, і тоді люди пішли. Але в цілому є така апатія, і люди не ходять голосувати.

Більш того, якщо подивитися на результати по регіонах, то партії, які здобувають там перемогу - дуже різні, більшість там різношерста. Не можна сказати, що є одна, дві або три партії-хедлайнери. Навпаки - від регіону до регіону картина змінюється. Це, зокрема, говорить про те, що не тільки люди не хочуть йти голосувати, вони часто ще й не можуть визначитися, за кого віддати свій голос, навіть якщо вирішують дійти до ділянки.

Таке різноманіття політичного складу місцевих рад не призведе до проблем. Взаємодія будь-яких, навіть загальнонаціональних партій на місцях, - це зовсім не те, що у Верховній Раді. На місцях люди можуть переходити з однієї партії в іншу, тобто там інший рівень комунікації. Там немає такої політичної конкуренції, як на центральному рівні, або вона взагалі може бути інша, діаметрально протилежна. Тому на місцях якраз у політичних сил більше можливостей знайти компроміси для того, щоб сформувати якусь робочу більшість, ніж на центральному рівні. Тут можуть бути дуже несподівані конфігурації.

Наскільки ці процеси вплинуть на рівень вирішення місцевих проблем, наприклад, з ремонтом доріг, залежатиме не від політичної орієнтації нових депутатів, а від їхніх менеджерських якостей, від того, наскільки вони готові управляти своїми регіонами. Особливо зараз це актуально у світлі проведення адміністративної реформи, по завершенні якої у 2017 році нам обіцяють нові вибори. Тож у політиків є два роки для того, щоб навчитися вести господарство у своєму регіоні або ж звільнити місце для інших регіональних політиків.

Главред
Ярослав Макітра, експерт Інституту соціальних технологій "Соціополіс":

- Після виборів можна зробити два основних підсумки. По-перше, не відбулося нічого надзвичайного в плані того, що не було великих НП, як очікувалося. Загалом вибори пройшли більш-менш спокійно. І це можна вважати позитивним моментом.

Другий аспект стосується безпосередньо щодо результатів. Здивували результати загалом по Україні "Свободи". Партія фактично відродилася. А показники "Батьківщини", попри хороший старт, виявилися доволі низькими. "БПП "Солідарність" взяла приблизно те, що і мала взяти. І інші партії, наприклад, "Самопоміч", взяли те, чого чекали. Якщо ж порівнювати із минулими виборами і накласти політичну карту цих виборів на карту попередніх, то можна говорити, що продемократичні партії цього разу взяли більшість.

Варто зауважити, що показник "Свободи" свідчить про те, що багато виборців радикалізуються. Але добре, що цей процес поки виливається тільки у бюлетенях, і не призводить до якихось дій.

Доволі низька явка на цих виборах свідчить про те, що люди просто не бачать нових проектів і не готові голосувати за старі. Виборці вже не вірять у те, що є можливість щось швидко змінити. Тут можна говорити про виборчу апатію українців. В принципі, ця явка прогнозувалася, це не стало несподіванкою. Низка активність лишається проблемою у тому плані, що половина виборців взагалі не готові ні за кого голосувати.

Проте після виборів дещо таки зміниться. На місцях відбудеться дуже серйозне переформатування. Є небагато регіонів, де "Опозиційний блок" набере більшість. Але водночас немає таких тенденцій і в інших партій. У всіх регіонах у партії, що отримує більшість, завжди є конкурент, який дихає їй у спину. Відтак на місцях будуть формуватися дуже різні коаліції, буде дуже жваве політичне поле. А враховуючи зміни законодавства про децентралізацію, нас очікує бурхливе політичне життя на місцях, чого раніше не спостерігалося. Раніше все було простіше, а тепер будуть дуже запеклі баталії, боротьба за коаліцію.

І як би пишномовно це не пролунало, багато чого залежить від громади, від того, як вона впливатиме на депутатів на місцях і як цей процес буде рухатися. Як не як, але у нас передбачена система відкликання депутатів. Вони матимуть прямий зв'язок з виборцями і їм уже не буде так легко ділити бюджет у своїх інтересах, як вони це робили раніше. Тобто загалом можна сказати, що попри низку загроз вибори принесли позитивні результати.

Ольга Скичко

Наступна публікація