Експерти розповіли, чи зважиться Росія розірвати договір про кордон з Україною

Експерти розповіли, чи зважиться Росія розірвати договір про кордон з Україною

Наразі денонсація договору - особиста ініціатива депутата, але чи піде на це російське керівництво?

У Росії хочуть розірвати чинний договір між Україною та Росією про державний кордон, який був ратифікований парламентом РФ у 2004 році. Пояснюють це тим, що чинний документ визначає окупований Крим як частину України, що може бути використано як аргумент проти Росії її "недругами".

Поки що це особиста ініціатива одного із депутатів російської Держдуми, Євгена Федорова, який направив відповідне звернення на ім'я спікера Сергія Наришкіна. Чи має вона шанси на втілення у життя та якими наслідками загрожує Україні та Росії ТСН.ua запитав у експертів.

Фото: facebook.com/volodymyr.horbach
Володимир Горбач, політичний аналітик Інституту Євроатлантичного співробітництва:

- Росія може в односторонньому порядку провести процедуру денонсації у своєму парламенті і, таким чином, вийти із цього договору.

Причиною денонсації договору про кордон з Україною вказують начебто Крим. Але насправді зараз Росія і так порушує ці договори – і договір про кордон, і так званий великий договір про дружбу і співробітництво з Україною.

Росія звичайно може в односторонньому порядку провести процедуру денонсації у своєму парламенті і, таким чином, вийти із цього договору. Але фактично, денонсація договору про кордон юридично наближатиме Росію до статусу війни з Україною. Тобто загальноприйнята логіка така, що наступний крок після денонсації угоди про кордон - це оголошення війни.

Відтак навряд чи російський парламент чи Російська держава реалізують по суті особисту ініціативу одного депутата. Вони на це не підуть, бо і так приховують свою участь у війні з Україною, а тут вже матимуть внутрішнє юридичне підтвердження цього факту. Тобто це погіршить ситуацію, в тому числі Росії і перш за все у відносинах, не лише з Україною, але і з Західним світом у питанні, яке стосується санкцій.

Фото: УНІАН
Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії:

- Заява про необхідність денонсації Договору про російсько-український кордон видається популістичною. І навряд Росія на це піде, оскільки це перегляд взагалі всієї системи договорів і всіх принципів, на яких базується європейський устрій, що заснований на визнанні кордонів.

Росія сама визнала цей кордон, а тепер сама буде від нього відмовлятися? Це повний нонсенс. Хоча насправді цей договір Росія порушила ще в Криму. Відтак, це суто пропагандистська заява, яка нічого особливо в політиці Росії не змінить. Адже Росія не спирається на договори, вона їх порушує, це ми бачимо.

Денонсація договору про кордони просто ще раз свідчитиме про нехтування Росією усіма нормами міжнародного права. Більше того, я думаю, що це є контрпродуктивний крок, що призведе лише до посилення санкцій проти Росії, до її подальшої ізоляції. Також посиляться аргументи щодо того, що Україні потрібно в НАТО.

Фото: Peppermint
Олександр Мережко, доктор юридичних наук, професор КНЛУ:

- Пропозиція деяких російських депутатів Держдуми про денонсацію Договору про російсько-український державний кордон між Україною і РФ 2003 року є повним юридичним абсурдом і виявилася б ще одним кричущим порушенням основоположних принципів міжнародного права з боку Росії.

Денонсація як спосіб розірвання міжнародних договірних зобов'язань відрізняється від інших способів тим, що право на денонсацію має бути передбачено у самому договорі. Однак Договір про кордон між Україною і Росією не передбачає можливості денонсації.

Більш того, в преамбулі Договору міститься посилання на принципи Статуту ООН і Гельсінський заключний акт. Тим самим наголошується, що сторони Договору зобов'язані дотримуватися таких основних принципів міжнародного права, як принцип незастосування сили у міжнародних відносинах, принцип територіальної цілісності і принцип непорушності кордонів. Відмова Росії від дотримання Договору про кордон означала би вчинення серйозного міжнародного злочину. Власне кажучи, анексувавши Крим і окупувавши частину Донбасу, Росія вже серйозно порушила Договір про українсько-російський кордон.

Більше читайте у блозі Олександра Мережка: Чи денонсує Росія договір з Україною про кордон?

Повʼязані теми:

Наступна публікація